Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Cele 2 Bmw-Uri

Recommended Posts

Mda, poate cer eu prea mult de la ele, insa mie mi se pare putin 100.000 km pentru niste amortizoare.

Azi mi-au ajuns si rulmentii de sarcina , din pacate febi-bilstein, meyle nu mai erau pe stoc. 

Si am luat si cotiera pentru cea rosie plus un cablu de la clima care la mine avea prinderea rupta, o fixasem eu cat de cat insa rotita de cald/rece de la aeratorul central trebuia actionata cu grija.

 

Share this post


Link to post

Putin 100.000 km pentru amortizoare? Atunci ce zici ca la Evanda au fost schimbate pe garantie, dupa 3 ani si 42000 km conform cartii service? Si nu cred ca au facut offroad cu ea...

Caseta de directie nu stiu daca merge de la E36 la E46 dar poti cauta un sh bun. Nu e mai mult de 400 lei.😉

Share this post


Link to post
On 11/16/2018 at 12:28 AM, Dj_Dark said:

Mda, poate cer eu prea mult de la ele, insa mie mi se pare putin 100.000 km pentru niste amortizoare.

Ceri tu prea mult 🤨. 100.000 este nu bine ci foarte bine. Sunt destui producatori care recomanda schimbarea "default" a amortizoarelor la 40.000-60.000 km si nu sunt convins ca au avut in considerare doar drumuri de Ro.

Adaug si eu un exemplu la ce a scris nt98adu: la MOS m-au tinut amortizoarele fata fix17.000km, la vremea aia am renuntat la garantie si am pus ce am vrut eu.

Edited by Salex

Share this post


Link to post
1 hour ago, Salex said:

Ceri tu prea mult 🤨. 100.000 este nu bine ci foarte bine. Sunt destui producatori care recomanda schimbarea "default" a amortizoarelor la 40.000-60.000 km si nu sunt convins ca au avut in considerare doar drumuri de Ro.

Adaug si eu un exemplu la ce a scris nt98adu: la MOS m-au tinut amortizoarele fata fix17.000km, la vremea aia am reuntat la garantie si am pus ce am vrut eu.

Și ca fapt divers la Nubira la prima revizie de 1000 km s-au schimbat bineînțeles amortizoarele.

Share this post


Link to post

La Daewoo a fost mereu o problema cu amortizoarele. Configuratia arcuri inalte si moi cu amortizoarele slabe pe ulei nu a fost una fericita. Pe langa senzatia de barca a suspensiei si instabilitate pe curbe, cea mai deranjanta este durata de viata a amortizoarelor. Din acest motiv multi spun ca bate caseta de directie si de fapt, amortizoarele sunt praf.

Scuze de offtopic.

Ontopic: suspensia de pe bmw este una din cele mai bine gandite suspensii. Am avut ocazia sa vad pe masina amotizoare originale de 18 ani in perfecta stare.

Share this post


Link to post

Si s-au schimbat amortizoarele cu tot cu rulment de sarcina, acum mi-am dat si eu seama cat de praf erau. Nu mai simt liniile de tramvai, gropile "scurte", si s-a imbunatatit tinuta de drum considerabil. Am avut ocazia sa o si testez un pic cu un focus care se credea cel putin bmw/audi de 200 cai 😄. M-am tinut dupa el pana aproape de intrare in Bucuresti cand a facut stanga la un moment dat. 

Omul stia ce face, pe curbe intra foarte bine insa in linie dreapta nu avea puterea necesara, viteza maxima 180 km/h (cu un varf de 200 cand a trebuit sa il prind de vre-o 2 ori.) As fi intrat si eu in curbe ca el dar ii transformam pe aia mici din spate in saci de cartofi 😄 

Se intampla aseara pe la ora 21 si drumul era foarte liber, inainte sa sariti ca sunt incostinent 😄 

Si acum detalii despre operatiunea amortizoarele. Toata operatiunea a durat ceva fiindca la primul a trebuit sa imi aduc aminte cum se face de acum 3 ani, a trebuit sa pun presele pe arc cu suspensia pe masina, altfel era prea inalta si nu iesea de acolo fara brat demontat din traversa motor si numai de asta nu aveam chef la ora aia.

Oricum am gresit niste pasi si m-am chinuit mai mult, prima data sa scot ansamblul de acolo si dupa sa defac piulita din capatul amortizorului.

La al doilea am facut totul corect, drept urmare in jumatate de ora era jos de pe masina, insa la remontare am uitat evident sa pun tamponul si protectia antipraf de pe tija, drept urmare l-am mai dat odata jos.

Din pacate cloncanitul ramane, cel mai probabil e din caseta, aia e, daca nu curge iarna asta asa ramane pana la anul, nu mai fac nimic.

BTW mi-am pus si rotile de iarna, motivul principal pentru care m-am dus la garaj. Sunt si astea "end of life" este ultimul sezon pentru ele, sper sa nu fie o iarna foarte grea.

Deci pana in vara imi trebuie jante + cauciucuri de vara si pana iarna viitoare cauciucuri de iarna 🙂 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Pentru cel rosu s-a luat cotiera originala cu tot cu plastice si boxe spate pioneer pe 13" sa inlocui cu ceva gajaitoarele alea arse de soare de pe spate.

Cu prima ocazie se vor monta.

Share this post


Link to post
On 11/16/2018 at 7:52 AM, nt98adu said:

Putin 100.000 km pentru amortizoare? Atunci ce zici ca la Evanda au fost schimbate pe garantie, dupa 3 ani si 42000 km conform cartii service? Si nu cred ca au facut offroad cu ea...

Caseta de directie nu stiu daca merge de la E36 la E46 dar poti cauta un sh bun. Nu e mai mult de 400 lei.😉

Da, dar cu banii astia o pot reconditiona pe a mea, nu stiu ce sa fac sincer, ma gandesc ca la reconditionat macar am niste piese noi, am auzit de unii pe la targoviste care cica sunt buni, am mai vazut unii in bucuresti care se lauda cu nush ce stand de ultima ora si dau 2 ani garantie, tu ce ai face?

Share this post


Link to post
On 11/18/2018 at 8:06 AM, Dj_Dark said:

Din pacate cloncanitul ramane, cel mai probabil e din caseta, aia e, daca nu curge iarna asta asa ramane pana la anul, nu mai fac nimic.

Cloncanit nu inseamna neaparat ca o sa iti curga pe undeva ! Inainte sa schimb, prin toamna, caseta ORIGINALA a MOSului, aveam un cloncanit de genul celui mentionat de tine. Niciodata nu am pierdut ulei de servo, prin urmare, daca la BMW nu stau lucrurile (constructiv) diferit (ceea ce nu cred !), nu considera ca aparitia de scurgeri indica finalul de viata al casetei si nici nu sta pana atunci. In cazul meu, am tras ca fraierul de caseta veche in timp ce o caseta nou-nouta statea in podul casei de la tara. Dupa ce am pus-o pe masina, mi-am dat palme ca nu am facut lucrul asta mai devreme, parca nici de nou MOSul nu se conducea asa de usor si placut.

In ceea ce priveste achizitia unei casete SH pentru modelul tau, eu as avea rezerve. Daca ar fi fost vorba de un model nou, trosnit rau in spate sau lateral, poate ar fi fost o idee buna,. Sa te bagi la un SH de "tz" ani despre care nu sti nimic ... mie mi se pare riscant. Eu as merge pe reconditionare, cu garantie de manopera si tot ce trebuie. Cred ca, per ansamblu, as iesi mai bine.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Din ce am citit, cloncanitul este fiindca se misca cremaliera in ea si e o chestiune de timp pana rupe simeringurile din capete. Sper sa ai dreptate, oricum am mai slabit surubul ala de reglaj si parca nu mai face asa rau, probabil nu mai preseaza in ea asa tare. Joi la intalnire o sa-l mai slabesc un pic fiindca vad ca joc nu are, cred ca l-am strans prea mult de prima data.

Share this post


Link to post

La Sighisoara este o firma buna ce reconditioneaza casete de directie. Nu am trimis personal acolo nici o caseta, dar am auzit de la prieteni numai lucruri bune despre ea.

Ce as face eu personal? Am avut o problema asemanatoare si am riscat cumparand un Sh de la un centru local de dezmembrari cu garantie 30 zile. Mi-a convenit datorita pretului mic si pentru faptul ca o puteam da retur daca nu era ok. Nu-ti recomand sa achizitionezi de pe net sau de pe grupurile Facebook. In ambele situatii (Sh sau reconditionata) e si chestie de noroc. Avantajul este ca sunt doar 8 suruburi si e data jos fara sa ridici motorul de pe tampoane ceea ce este un mare avantaj.

Le: mie pentru reconditionare mi-au cerut 1200 ron in 2015

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Mda, update, mi-a murit ventilatorul de la climatizare. Mergea foarte greu de ceva timp (2 ani 😄 ) am tot zis ca il schimb si....l-am schimbat.

Acum merg cu filtrul de habitaclu si toate plasticele/tavitele din fata lui demontate ca sa ii pot da un branci cu mana de cate ori e nevoie. 

Am comandat altul hella 358 RON, maine ma duc sa il iau si sa vedem cand il montez fiindca lip;sa plasticelor are 2 dezavantaje, se aude motorul in cabina mai tare si cand stau pe loc baga miros de motorina in habitaclu, evident de altfel fiindca fara tavite trage aer din compartimentul motor, nu pe la grila.

Si vre-o 2 poze de la -11 grade 🙂

 

rsz_img_20181202_215444.thumb.jpg.a0e7c49ba184e578833f6bb5ff2cabd9.jpg

rsz_img_20181202_215327.thumb.jpg.5f4199133579446a5c75040a5d1a901a.jpg

Asa, acum la cel rou, am luat motorul m42b18, e complet, fara ambreiaj/cutie, in rest are cam tot ce-i trebuie, vom vedea la montaj ce mai lipseste.

S-au mai luat franele pe disc fata/spate de 320/325 (ventilate fata/pline spate).

 

Share this post


Link to post

S-a luat ventilatorul hella, care defapt e behr (ca originalul) numai ca nu am reusit sa il schimb. E mai mult de demontat fiindca nu are loc de motor sa iasa, trebuie sa gasesc o solutie.

Drept urmare l-am mai uns pe ala un pic si am remontat totul la loc. Vad ca merge, aparent problema este doar la temperatura foarte joasa.

Share this post


Link to post

Azi am luat interior semi-piele recaro pentru ala rosu (fara fetele de usi), oglinda interioara heliomata activ si broasca dreapta fata sa inlocui actuatorul ala care merge cand vrea el.

Total 550 RON

Scaunele au urme normale de uzura insa nu au pielea/panza rupta, la fel si bancheta, o curatare si o vopsea la piele si sunt ca noi, din pacate nu au incalzire insa oricum voi folosi masina preponderent vara, nu mor eu fara incalzire 🙂 La fel, bancheta nu are cotiera dar nici cea veche nu avea asa ca...merge.

O sa pun poze data viitoare cu toate achizitiile care urmeaza a fi montate.

 

Urmeaza niste fete de usi de la interiorul full-piele fiindca alea arata cel mai bine si niste covorase originale de cauciuc.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Poti monta si incalziri. E simplu si un kit pentru scaune fata nu este foarte scump😉

Share this post


Link to post

Am auzit dar sincer cred ca e mai multa bataie de cap decat face, masina nu va vedea iarna (cred 😄 ).

Si pozele promise:

IMG_20181215_143105.thumb.jpg.15904ad23356c66ea4b94402dae2d338.jpgIMG_20181215_141322.thumb.jpg.5e9bcc6e4b11882458890ed4e26422e9.jpgIMG_20181215_141303.thumb.jpg.79ce71d87ab9f80803e7ff7611dd7321.jpgIMG_20181215_141220.thumb.jpg.acc944af611f5c9a2a4e24a0956223b1.jpgIMG_20181215_141144.thumb.jpg.fe1f2c16f96e4e60b02998894e1ff9be.jpg

Da, stiu, lipseste un scaun, nu am apucat sa il iau din lipsa de spatiu dar arata la fel ca asta din poza  🙂 . Si da, sunt jegoase, se vor curata cu prima ocazie.

Cotiera era demontata si nu am apucat sa o pozez, o sa fie o poza cu ea pe masina. La fel si boxele, am uitat de ele.

Acum, ieri nu am apucat sa finalizez nimic, ba da, am inlocuit butonul geam dreapta fata cu unul la care merge si becul din interior, la cel vech iera ars, asta e singua realizare 🙂 

Oglinda e pe pozitie insa trebuiesc trase cele 2 fire si pentru asta trebuie demontat sub bord si gasit un + contact si firul care duce spre lampile marsarier. Va fi ceva de cautat, sunt 3 mufe sub restfooot si au ceva fire.

La cotiera, suruburile in care se prinde sunt prea scurte. Are 3 prinderi, 2 sunt comune cu prinderea franei de mana si unul separat.

Cele 2 cunt prea scurte si nu mai prind dupa ce pun si asta, voi lua altele si la al treilea masina are gaura cu filet insa lipseste surubul.

Cel mai mult timp mi-a mancat interiorul, din pacate spatarul nu se potriveste fara adaptari, la mine este dintr-o bucata, asta e dupa cum se vede si offcoure, lipsesc prinderi de pe caroserie si alea care sunt, sunt in alte pozitii. Nu imi vine sa cred cat de diferit e sistemul, e totusi aceeasi masina (bine, a mea e NFL si donatoarea era FL)

Cel mai probabil voi face o tziganeala sa le prind acolo, vor fi fixe dar macar stau. Mai studiez problema sa gasesc cea mai buna solutie. Sa le fac sa si basculeze va fi mult prea complicat si implica suduri pe masina ceea ce nu fac.

Partea buna e ca restul se potrivesc, sezutul banchetei si scaunele, macar atat.

Cam atat momentan, serialul continua 🙂 

 

Share this post


Link to post

Ai trecut pe is! La motor e mai usor dar la scaune ai ceva de munca (sudat si gaurit).Ai cautat pe forum la bmw proiect de DIY?

Arate bine pentru varsta lor scaunele,in plus dupa curatat si un vopsit vor arata super.Pentru incalzire in scaune poti folosi folie generica dar ai de munca sa scoti husele de pe scaune/bancheta.Dar merita pentru asa poti curata foarte bine husele in casa la caldura,adica folosit un detergent pentru piele si lasate langa caldura/aburi sa intre in material, si dupa sters/aspirat tot ...Asa poti sa hidratezi si buretele la scaune mai ales la sofer.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da, am trecut la is, planul meu e sa folosesc blocul meu, care are 100k km si restul de is, din ce am vazut pe net este posibil. Asa o sa raman cu seria in talon si cresc caii de la 113 la 140 teoretic, plus ca 16v se misca altfel 🙂 .

La scaune nu m-am uitat fiindca nu prea am gasit tutoriale, daca stii vreunul please share, insa nu cred ca e nevoie de sudura, am eu cateva idei, una din ele ar fi sa iau prinderile de sus de la bancheta de pe donatoare si sa le atasez cu suruburi fiindca acolo merge. Alta idee ar fi sa le leg intre ele cu suruburi sa fac o bucata completa, dupa care  lateralele de piele  se vor clipsa sus in prinderile existente si mai ramane partea de jos, dude as trage niste negrese din portbagaj in ele, intai trebuie sa dau jos izolatia dintre bancheta veche, sa vad cum se aseaza si atunci voi lua o decizie.

Spatarele alea au si centurile atasate, ale mele vin din polita si par mai solide, drept urmare cred ca le voi lasa pe ale mele si ma gandesc ca teebuie sa se desfaca cumva ca sa le pot scoate si atunci o sa ma uit si cum pot prinde cate o laterala din aia de piele la fecare spatar, astfel raman cu 2 bucati in loc de 4 de prins :).

In ceea ce priveste curatatul, as putea sa ma chinui insa oricum ar fi e treaba de la vara cand e cald, ma gandeam sa le duc la o spalatorie de-aia cu aspirator de-ala cu aburi care inunda local, dupa care trage tot jegul teoretic, fiindca e ceva jeg de scos si nu cred ca voi reusi eu mai bine ca ala prin nici o metoda.

Si da, si miemi-au placut, majoritatea au piele rupta ori la sezut, ori la spatar la aripioarele alea, eu cred ca setul a fost completat cu vreunul de stanga de la vre-o masina de anglia la un mom dat.

 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am luat si celalalt scaun, la fel de jegos si cateva suruburi mai lungi sa prind cotiera aia. Am mai luat si prinderile originale din partea de sus de la spatarul banchetei care se prind la surub, o sa dau polita mea jos sa vad daca are gaurile date, daca nu, macar semne si daca nici asta, o sa ma chinui sa masor eu sa vad unde le dau.

Am luat si fete de usi de la interior full-piele, din pacate cea de la sofer e cam dezmembrata, este posibi lsa folosesc doar miezul pe cea originala a masini, o sa desfac sa vad ce se intampla exact acolo, fiinca pare ca are prinderi rupte si pare ca a fost lipita destul de prost.

Pe astea am dat 400 RON, destul de mult si acum imi pare rau ca nu am vazut atunci pe loc exact starea lor, fiindca nu le-as mai fi luat, mi s-au parut scumpe si daca erau impecabile dar na, sunt rare.

Asta e, macar nu sunt rupte/tocite, chair arata foarte bine, poze data viitoare fiindca acum stau claie peste gramada in masina impreuna cu scaunul. Duminica o sa ajung la garaj pentru inca o sesiune de mecanica si le voi poza si pe astea.

PS, alta chestie interesanta, fetele astea de usi au 2 boxe, medie si inalta pe fiecare, ale mele aveau doar inalte, am luat si mufele lor, urmeaza sa le adaptez la instalatia mea.

Per total, am la treaba pentru tot anul viitor, nu cred ca va fi gata pana in vara cu totul, este motor, frane, interior, oglinda, boxe, dupa care (defapt cel mai probabil intre timp) se vor descoperi probleme neprevazute (gen busci, brate si tot felul de nimicuri) care vor ingreuna operatiunile, insa la final va fi alta masina integral 🙂 

 

Share this post


Link to post

Si s-a mai lucrat.

Am inceput cu boxele, cam asa aratau cele vechi

IMG_20181223_114712.thumb.jpg.12c9ec62f8cb9efdfd80094adc21ec82.jpg

Binenteles ca cele noi nu se potriveau in cutiile alea pentru ca bmw,

IMG_20181223_114730.thumb.jpg.7bc372945ae5ff3058c858c2bea0b06a.jpg

drept urmare au trebuit adaptate din flex 🙂

IMG_20181223_120401.thumb.jpg.9f01740b2056abe5cedce45a7f02af0c.jpg

Dupa care am descoperit ca una este legata invers (dupa sunet) si m-am chinuit sa aflu care, proces in care am reusit sa rup si rca-urile pe care le trasesem acum ceva timp pentru viitorul subwoofer. Aia e, ghinion, cand va fi nevoie voi reface mufele in spatele casetofonului fiindca si asa erau cam scurte, asta fiind si motivul ruperii.

 

Anyway, trecem mai departe. 

M-am lamurit cu bancheta spate, din pacate spatarul nu se poate monta  fara modificari majore, masina are tabla intre portbagaj si cabina ce va trebui decupata si nu o voi face, drept urmare s-a folosit doar bancheta noua si spatarul vechi. Cam asa arata

 

 IMG_20181223_154952.thumb.jpg.ce62c1aedafcbfcb211787d41866222f.jpg

Next step, cotiera

Am gasit suruburile care imi trebuiau, dupa care am descoperit ca butonul pentru becul franei de mana sta in calea montajului, deja ma enervasem de cate incompatibilitati gasisem si incepusem sa injur, deja nimic nu se potrivea, parca nu erau luate de pe aceeasi masina.

Dupa ce m-am calmat am realizat ca exista o pozitie a lui unde nu incurca, probabil asa era montat la masinile care aveau cotiera standard, s-a montat si asta e rezultatul.

IMG_20181223_155006.thumb.jpg.2944125ee1722e977f14c906f1bbec30.jpgIMG_20181223_155113.thumb.jpg.2cd89109f88bd70080ec2ecd0c57a928.jpg

Cam atat s-a facut ieri. Si inca ceva, am desfacut restfoot-ul de la sofer (se vede in ultima poza) si am identificat firul pentru lampile marsarier, daca aveam 2 fire mai lungi ieri rezolvam si cu oglinda noua (activ heliomata)

Cu fetele de usi nu am mai facut poze fiindca sunt praf saracele, mi-am luat teapa mare cu ele, miezul de piele nu are toate prinderile intacte la nici una din ele iar pe fata dreapta am descoperit ca  nu mai are nici macar o prindere in firea ei si a fost lipit (prost)  si cel mai probabil pe stanga fata e la fel.

Asta este, oricum mai dureaza pana se vor monta, mai sunt operatiuni de facut inainte, pana atunci ori voi gasi unele de FL cu airbag si le trec la pierderi ori le adaptez pe astea cumva combinate cu ale mele.  

Oricum, data viitoare stiu la ce sa ma uit, nu mai fac aceeasi greseala.

 

Edited by Dj_Dark
Corecturi ortografice si de sintaxa
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ah, am uitat, fiindca stricasem butonul de avarii la demontare (am pierdut o piesa si nu mai statea apasat) am luat si unu de-asta. Binenteles mult mai tocit ca al meu.

Cand am vrut sa folosesc piesa pe care se apasa de la al meu sa arate bine am descoperit ca...binenteles nu sunt la fel 😄 , de ce ar fi?

Drept urmare l-am facut bucati pe ala cumparat nou si mi-am luat piesa trebuincioasa sa il repar pe al meu (o piesa micuta de metal care din fericire era la fel) si l-am pus tot pe al meu.

Deci, nimic din ce am facut pana acum nu a fost straightforward, la tot m-am chinuit mi-e frica de momentul cand o sa trec la chestii mai complicate gen franele si motorul 😄 . 

Ah btw, stiati ca daca vreti sa inlocuiti actuatorul de la centralizata trebuie demontata toata broasca impreuna cu ambele manere (interior/exterior) ca ansamblu si servisat dupa? Care ansamblu nu iese pana nu dai culisa geamului jos binenteles 😄 

Epic.  

Edited by Dj_Dark
  • Haha 1
  • Confused 1

Share this post


Link to post

Cam asta se intampla la Bmw.😂 Nimic nu e usor. Ca sa faci un retrofit iti trebuie rabdare de fier si cand crezi ca ai terminat, o mica piesa sau un fir, nu potrivesc si ti-a stricat tot cheful.

La montajul noului motor vei avea de modificat cateva chestii la instalatia electrica gen mufe, pini, pozitii.

Bafta!

Share this post


Link to post

Instalatia se va schimba cu totul, din motorul de pe masina va mai ramane doar blocul si atat, restul, pistoane, arbore, chiulasa, admisie, evacuare, senzori, electrica, ECM, vor fi de la cel nou.

Cel mai probabil nu va ramane nici pompa de ulei pe blocul ala, va fi perfect chel 🙂 Nici nu aveam cum altfel, cel vechi are distribuitor, cel nou are aprindere independenta cu 4 bobine si ECM este bosch motronic 1.7 fata de 1.3 cel vechi.

Singura chestie este sa se potriveasca mufa rotunda care leaga instalatia motorului la restul instalatiei. Fizic se potriveste, vedem si la pin-out. Oricum teoretic va fi mai usor decat la espero cu SFI, acolo nu s-a potrivit nimic la electrica, s-a construit tot de la zero 🙂 

Merci.  

Share this post


Link to post

DJ-ule ... sporuri ! La toate capitolele :). Si ai grija cu sarmele alea, sa nu ne postezi aici vreo dracie ca aia de pe WApp.

Share this post


Link to post

Multumesc, am eu impresia ca voi avea nevoie 🙂 

In alta ordine de idei, avem oglinda activ heliomata 😄 

 

 

Are 3 fire, masa, + contact si lampi marsarier.

Teoretic merge conectata direct la plafoniera, este si + si - acolo iar lampi marsarier se poate ignora (este folosit doar pentru a anula "heliomarea" :)  cand masina se baga in marsarier)  dar nu am vrut sa fie alimentata permanent si sa am toate functiile.

Astea sunt firele folosite

IMG_20181227_130531.thumb.jpg.c3408506e229afb8e22c42fa2262c16c.jpgIMG_20181227_130551.thumb.jpg.7650ef6cae24d73ad4934b87ffa618e1.jpg

Verde-negru + contact si albastru-galben lumini mers inapoi. Masa de la plafoniera.

Ah, si am uitat, de cand am desfacut bordul capatasem un mic joc sus-jos la volan, acum am decoperit si de ce, era o bucsa unde intra coloana prin peretele de foc ce sarise de la locul ei, s-a remontat si a disparut. 

 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...