Jump to content

Dj_Dark

Cele 2 Bmw-Uri

Recommended Posts

Nu intentionez sa-ti stric elanul muncitoresc dar era mai bine sa achizitionezi direct un plafon fara textil dezlipit. Am lucrat anul trecut vreo 2 zile cu un amic sa retapitam un plafon textil la un E46 si anul acesta a inceput sa se dezlipeasca pe alocuri. Am folosit un spray Bison luat de la Dedeman pentru lipire burete si material textil.

Operatiunea e buna pentru suprafete mici, unde chiar rezista lipiciul asta. 

Acu e prea tarziu, operatie reusita/pacient mort 🙂

Cam asa a iesit

IMG_20180716_163707.thumb.jpg.cfd7d6a91bc6fec5b0bea683f919b048.jpgIMG_20180716_163640.thumb.jpg.9c373f6cf3745b4e17e8a3d84f50967b.jpgIMG_20180716_163552.thumb.jpg.919ebb646fcbc183011daed634aad1c6.jpg

Acum sa vedem cat tine. Nu a iesit perfect dar la nivel de amator a iesit nesperat de bine 🙂

Stalpii fata spate s-au spalat si remontat asa cum erau (dupa ce s-au lipit niste cleme rupte cu poxipol). S-au asezat extraordinar de bine, mai bine ca original, nici la e46 nu stau asa.

Mai am stalpii de la centuri, aia se vor face cu vinilin dar am ramas fara lipici, data viitoare.

IMG_20180716_124747.thumb.jpg.8f670bd450f9eb218727234c384cf10e.jpg

Pozele sunt facute inainte de montarea stalpilor, de-asta apre nefinisat intr-una din ele, inainte sa intrebati, bucata aia care pare dubioasa e acoperita de stalpul spate si nu se vede 😛

Ca idee spray-ul ala e al dreaq de greu de gasit, brico nu a auzit de el, dedeman nu mai aveau pe stoc, in praktiker am gasit si nu chiar ca ala, asta al meu zicea sprayglue si dedesupt, permanent, nu extra strong.

Oricum am consumat 2 spray-uri numai pe plafon, nu stiu cum a reusit baiatul cu unul singur, s-a dat si pe tesatura si pe coaja la greu.

@nt98adu tu ai folosit panza veche? Eu am folosit panza noua si mai mult de atat, nu am mai luat cu burete ci cu pasla pe partea cealalta, vedem cat tine. Pare destul de bine lipita, singura frica este cand o sta masina in soare sa nu se faca fleasca. Inca ceva, nu e indicat sa se faca detailing cu abur pe plafon din ce am citit, ala slabeste lipiciul imediat, poate s-a facut asta.

Si la final, alte poze din timpul operatiunii

IMG_20180716_124629.thumb.jpg.9302cdceee6f56e1750d0ed1d7f24893.jpgIMG_20180716_124606.thumb.jpg.056b4fdd0a39b5f4d54e60d7dfc0a96d.jpgIMG_20180716_124531.thumb.jpg.f75e7e8889e81d138b46250c203cb453.jpg

Edited by Dj_Dark
  • Like 1

A iesit chiar bine, daca sunt mici defecte, doar tu le vezi :)

A iesit bine, cel putin cat se vede in poze, la zona chederelor spate cred ca mai poti intinde un pic opanza ca sa iasa cutele alea.

Partea aia e acoperita finitia stalpului, nu se vede in mod normal. Acolo se termina plafonul cu niste "moate".

Defectele sunt urmatoarele:

Cute la stalpii fata, spre parbriz si la plafoniera intre parasolare tot spre parbriz, nu se vad in poze. Cele de la plafoniera nu se vad deloc, le mascheaza partea de sus a parbrizului dar pe stalpi se vad, nu am reusit sa le indrept, pur si simplu ramane prea mult material dupa mulare acolo.

Mici puncte ca si cand cineva ar fi apasat cu degerul pe material si a ramas asa, am aplicat presiune prea mare la lipire si acolo a fost si prea mult adeziv pe material, drept urmare s-a strans si nu si-a mai revenit. M-am prins tarziu sa folosesc un trafalet si sa apas pe suprafata mare.

Pai bre... nu ti-am zis de trafalet joia trecuta? :))

Pai il aveam acolo, numai ca nu mi se parea ca se lipeste cum trebuie si mai lasa si dungi. La final a fost o combinatie de mana + trafalet.

Ah, inca un defect. Sub parasolare oricat m-am chinuit sa nu intind materialul prea tare sa se muleze bine pe forma aia tot nu am reusit total. Are niste parti care nu s-au lipit cum ar trebui.

Edited by Dj_Dark

Asa a iesit si cand am facut plafonul la Cielo... eu am dat vina pe material si pe lipsa unui feon pt incalzit. Din avion nu se vede, e bine ca e nou si nu iti mai atarna pe cap.