Jump to content
Sign in to follow this  
dorucioby

Achizitie Aveo 1.4 Sau Lacetti 1.6 Break Sau Wagon Cum I Se Zice

Recommended Posts

Buna ziua. scriu aici in speranta ca nu comit ceva rau sa ma vad cu warn. M am semihotarat i privinta unui aveo 1.4 2008 versus un Lacetti Wagon 2006 1.6. Am citit vre o 100 de pag pe topicul de impresii si nu mi i clar. Exixta multa polemica subiectiva in functie de ce are fiecare acolo. Intrebarile mele sunt multe dar ma limitez in a spune ca vin de pe Cielo 96, am mai condus vre 10 k km o Nubira II care si a facut treaba cu brio. Aveo e frumusica n am condus nici macar vazut decat pe strada sau cascat ochii prin vre o parcare insa mi se pare inalta si instabila. De Lacetti am dedus va vine din Nubira 2 care slava domnului mi a placut cum s a comportat cu exceptia consumului. Inclin spre lacetti. Ce nu stiu si as dori sa aflu de la posesori:

-fiabilitate

-consum

-daca sunt piese si se gasesc sa nu fie raritate intre masini

 

Orice altceva ce crede omul de cuviinta sa ma invete.

 

 

 

Share this post


Link to post

Eu am aveo din 2008 1.4. Consumul e unul din aspecte de care nu sunt multumit. N-as putea sa-ti zic cat la suta consuma nu l-am calculat niciodata, dar ca si comparatie mai am o jetta 1.9 tdi in familie care consuma mai putin ca aveo si e si net superioara la tinuta de drum+putere motor. Piesele pentru aveo parerea mea e ca nu sunt foarte scumpe. Ce nu-mi mai place la ea e ca atunci cand bate vantul tare din lateral cam "joaca", adica parca zici ca esti intr-o barca, nu e foarte stabila.

Share this post


Link to post

Aveo mi se pare mai aspectuoasa decat Lacetti.Eu,dimpotriva consider ca este foarte stabila raportat,la greutatea ei.Mai ales in viraje,datorita suspensiei foarte ferma.Pe drum la vant lateral se mai simte putin,doar nu are 1,80m latime si o tona jumatate greutate.Oricum,ca o barca,in niciun caz,nu e.Cat despre comparatia dintre Aveo si Jetta,n-ai ce compara.Jetta costa de mai mult de 2 ori,are alt tip de motor.si are si ea,problemele sale.Iar,daca un Jetta diesel ar ajunge sa consume cat un Aveo,ar fi o catastrofa,pentru Jetta,desigur.In 2008,cand am luat Aveo,mai era pe piata si Lacetti.Nu mi-a placut aspectul ei invechit.De aia nici nu sunt multe in circulatie.Multi,au uitat-o,deja.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Intre aveo si Lacetti inclin spre lacetti tocmai din cauza vorbelor ca aveo sta rau pe drum.Desi n am condun nici una

Share this post


Link to post

Sincer, am prins niste vantoase inspre iasi pe E583 de imi era frica ca ma arunca pe camp.

Share this post


Link to post

Bre, nimeni vreodata n-a fost rasturnat de vant, nici macar cu matizul...

Share this post


Link to post

De acord topicul l am deschis avand dilema intre Lacetti SW 2005 70000 km AC automat + discuri spate si aveo 2008 45000 km.Vin de pe Cielo si Nubira 2. Cred ca m as acomoda greu cu 1.4 si masina destul de inalta. Mi se pare super Aveo la design insa o vad ca pe un Logan mai mic dpdv al stabilitatii. Nu iau in calcul dotarile

Share this post


Link to post

Aspectul este totdeauna,inselator.Am avut cateva masini,dintre care una foarte mare,grea ,joasa,si lata.Cu niciuna,in afara de Aveo,n-am putut sa iau fara vreo grija,curba de la Hanul Piratilor,dintre Mamaia si Navodari,la viteza de 100 km/ora..E drept,acum nu mai pot,dar nu din cauza masinii,ci a drumului,care e in lucru.Cat despre vant,daca nici la Constanta,nu e vant,atunci,unde?E drept,anvelopele de 185/55R15 sunt pe jante ceva mai late putin decat cele obisnuite,anume 6,5J.Asta mentine stabila forma anvelopei in viraj.As fi preferat,totusi,sa am,si la Aveo,ceva de la Lacetti:motorul de 1,6 si discurile de frana de pe spate.In rest,nimic.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Multumesc de parere. O sa tin cont si de ea.Ceva despre consum Aveo?

Share this post


Link to post

A mea,consuma rezonabil,nu mai mult de 8,dar eu nu sunt fan al mersului negandit,fara sa privesc ce se intampla in adancime.Cand plec in afara tarii si merg cateva mii de km(DN+autostrazi+orase) ,la adunarea bonurilor de benzina iese 6,1-6,2,invariabil.Dat fiind ca de prin Austria simt cum motorul se aude mai incet si trage mai bine,inseamna ca media asta o strica putin,kilometrii(multi)parcursi cu benzina autohtona.

Share this post


Link to post

Multumesc de info. Ma duc maine sa vizionez un Lacetti SW 2005 sa vad cum se prezinta.

Share this post


Link to post

Lacetti all the way. Net superior dpdv al suspensiei (stabilitatii), motorului (doar Lacetti cu 1.6, cea cu 1.4 este lenesa), dotarilor, sigurantei si al confortului (insonorizare, materiale folosite la interior). Si le-am condus pe amandoua mii de km pe tot felul de drumuri, e drept ambele masini in varianta hatchback, deci nu SW si sedan.

 

Singurele avantaje ale lui Aveo sunt ca s-au vandut mai multe bucati, deci gasesti piese de caroserie la SH si ca Aveo arata o idee mai bine (a se citi modern) in varianta sedan.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...