Jump to content
Sign in to follow this  
amabilu

Clapeta Acceleratie Si Iac

Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

 

Am nevoie de clapeta acceleratie si IAC pentru Cielo .Stie cineva unde as gasi mai ieftin?

Multumesc

Share this post


Link to post

Pieseautoradacini.ro

Share this post


Link to post

Sunt curios... cum ai reusit sa strici clapeta (corpul) de acceleratie? Ce anume e defect la ea? In functie de raspuns iti pot spune daca te pot ajuta sau nu.

Share this post


Link to post

Unde as putea gasi o clapeta de acceleratie buna pentru un 8V SOHC, G15MF?  Precizez ca.. clapeta e buna. Partea proasta e ca mi-a crapat un stut in care vine furtunul cu antigel care se duce in vasul de expansiune.

Am incercat sa-l mesteresc cu ceva poxipol dar partea proasta este ca la temperaturi inalte nu rezista nici poxipolul acolo. Nu stiu cate grade are stutul respectiv dar cred ca are multe incat inmoaie chiar si poxipolul. Nu stiu din ce este stutul asta. Para-se ca este dintr-un aliaj de aluminiu sau siluminiu. Are pori prin care iese apa unde am dat cu rosu.

Sa incerc sa dau cu silicon auto? Ce silicon de etansare ati recomanda desi nu cred ca ar rezista nimic acolo.. sunt variatii mari de temperatura si vibratii.

clapeta acceleratie cielo stut crapat.jpg

 

Care este codul la clapeta asta? desi slabe sanse sa gasesc una noua.. 😞

In ultima faza m-am gandit sa renunt la circuitul de racire care trece prin clapeta. Cat ar afecta clapeta, lipsa circuitului apei?

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Afecteaza doar iarna, se incalzeste mai greu motorul.

Cred ca mai am eu o clapeta pe undeva, sa incerci sa iei teava de pe ea, dar nu prea merita transportul prin curier (la posta nu ajung). Nu vrei sa stii cat costa una noua... codul e DW 96143585

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu are... daca ai rabdare, o sa caut pe balcon sa vad ce clapete mai am, sa-ti iei teava, ca nu sunt prea stralucite in rest.

Share this post


Link to post

Pana la urma am schimbat clapeta de acceleratie. Am luat una de la dezmembrari.. 200 de lei cu tot cu montaj. Imi statea pe creier cand vedeam balta de antigel pe coloana de directie.. 🙂

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...