Jump to content
Sign in to follow this  
miborion

Bascule Fata Matiz - De Care?

Recommended Posts

Salut,

Am o nelamurire privind marca basculelor pe fata care ar trebui schimbate.

Concret, am fost azi la service si printre altele, deoarece aud un "clancanit" la acelerarea brusca sau la franarea mai brusca, am rugat mecanicul sa se uite ce ar putea fi, suspectand amortizoarele.

Atunci mi s-a spus ca trebuie schimbate ambele bascule fata, cat si bucsele barei stabilizatoare.

Am cautat pisele insa nu am gasit originale, ci unele de la CTR. Ce ma nedumireste este pretul...CTR-urile sunt 56 ron bucata, insa cele originiale (pe care momentan nu le-am gasit), erau undeva la 180 ron/bucata.

Credeti ca sunt ok cele gasite, fabricate de CTR, Koreea? Sau puteti sa imi recomandati altele? Eventual si de unde?

 

Multumesc,

Share this post


Link to post

LE: puteti macar sa ma ajutati un un sfat si anume, se merita "investitia" de 195 ron/bucata pentru un set de 2 bascule originale (aprox 400 ron setul) ? Avand in vedere ca cele "compatibile" sunt in jurul a 60 ron/bucata? Sau sunt bani investiti ineficient, sa zic asa?

 

Multumesc,

Share this post


Link to post

Nu am luat niciodata piese de Matiz insa am avut supriza, la Leganza, sa iau articulatii de la producatori renumiti si in cutie sa gasesc elemente CTR. De altfel, capetele de bara de prima echipare au fost CTR. Prin urmare, personal nu as da de 3 ori mai mult pe produse "de origine". Oricum, produsele de origine (sau originale), in acest moment, pot ascunde multe :)

Share this post


Link to post

Valeu...ce pret. De care ai gasit, dinalea de tabla sudata sau mai zdravene?

 

Share this post


Link to post

salut, multumesc ca totusi am primit raspuns.

@augustinionut: habar nu am de care sunt sau cum arata. Stiu doar ca am cautat sa pun piese originale. Si mie mi s-a parut exagerat pretul si nici macar nu sunt producator GM, ca cica nu ar produce GM ci ar subcontracta, sau ma rog, asa mi s-a zis de la magazin.

Share this post


Link to post

Eu am pus Mapco, deocamdata rezista (1an/7000km). De CTR am auzit chestii bune, dar nu aveau pe stoc bascule, am luat doar capete de bara de la ei si sunt OK, le-am schimbat odata cu basculele. Bucse pt bara antiruliu am luat de origine.

Edited by ches

Share this post


Link to post

PE la rusi au pus de opel agila. Par de fonta, groase zdravene. Da´rusii nu-s zdraveni la minte :D Si cica se potrivesc.

 

Share this post


Link to post

Da, sunt foarte ok cele de opel agila. Cu astfel de brate este echipat NIK-ul(un matiz super tunat de care ma ocup). Sunt extrem de rezistente si au aceleasi cote cu cele "originale".

In rest lucruri bune pot spune si despre ASHIKA pe la 80 ron bucata. Am montat pe al meu acum doua saptamani si sunt ok.

Apropo...necesita refacerea geometriei.

Share this post


Link to post

Stiu doar ca am cautat sa pun piese originale. Si mie mi s-a parut exagerat pretul si nici macar nu sunt producator GM, ca cica nu ar produce GM ci ar subcontracta, sau ma rog, asa mi s-a zis de la magazin.

 

Eu am cumparat bascule la Matiz originale GM.Este o aberatie ca nu exista produse de GM.

Prima oara cand am avut o bascula defecta,am mers la reprezentanta Daewoo si au pus o chinezarie ordinara.

Dupa o saptamana a inceput sa bata iar si am ajuns sa schimb bucsa la caseta de directie din aceasta cauza,crezand ca bascula este buna!

De CTR nu am auzit nimic.

 

Share this post


Link to post

Un cod pentru surubul bratului suspensiei fata se poate?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...