Jump to content
Sign in to follow this  
TM85DAL

Racord Flexibil Sistem De Evacuare

Recommended Posts

Salutare.Am decis sa deschid acest topic cu speranta ca poate ma ajute cineva.Am cautat peste tot pe internet si pe forumuri despre acest Raord flexibil si nu am gasit nimic.

Am un Chevrolet Lacetti motor 1.4 16V , iar dupa 6 ani jumatate s-a spart racordul flexibil.Problema este ca eu nu sunt in tara in momentul acesta si aici unde sunt nu gasesc nicidecum piese pentru Chevrolet sunt foarte foarte putine chevrolet-uri pe aici.Pe internet am tot cautat pe ebay pe amazon prin magazinele online din tara , si nu gasesc acest racord flexibil niciunde.As dori daca stie cineva dintre Dumneavoastra care sunt dimensiunile exacte ale racordului pentru motorul de 1.4 16v ( Lacetti an 2008 ).Si daca cumva stiti voi un magazin sau daca se potriveste de pe o alta marca de masina.

Va multumesc anticipat, si sper sa rezolv aceasta problema.

 

Share this post


Link to post

Nu stiu daca acel racord flexibil trebuie cautat neparat dupa marca masinii si model. La o rapida pe net am gasit un site romanesc(sper ca nu se considera reclama) unde alegi racordul dupa dimensiune (diametrul inbinarii, si lungimea inbinarii).

 

http://www.autokarma.ro/racord-flexibil-esapament/14

 

Nu cunosc dimensiunile necesare, poate un coleg ne poate ajuta cu acesta informatie.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Multumesc frumos de link.Sper ca poate cineva stie dimensiune sau poate masura.Eu nu am sculele necesare sa masor.Stie cineva daca acel racord este sudat sau doar mufat si colier ? Multumesc inca odata pentru ajutor.

Share this post


Link to post

Nu cred ca trebuie sa te cramponezi intr-un anumit reper de Chevy. Cauta o firma specializata in evacuari si, cu siguranta, vor fi capabili sa iti inlocuiasca racordul. Se sudeaza foarte usor, diametrul nu reprezinta o problema.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca ai vazut,dar am scris mai sus " Problema este ca eu nu sunt in tara in momentul acesta si aici unde sunt nu gasesc nicidecum piese pentru Chevrolet sunt foarte foarte putine chevrolet-uri pe aici"

Share this post


Link to post

Tu nu ai nevoie de "piesa chevrolet" , ci de un racord flexibil care sa corespunda ca dimensiuni. Asa cum a mentionat colegul, un atelier care se ocupa de sisteme de evacuare sigur te poate rezolva. Mai mult ca sigur racordul de la Lacetti nu este unul special.

Share this post


Link to post

Am avut problema similara. Din pacate nu-ti pot da dimensiunile, pentru ca am diesel si evacuarea este mai mare ca si diametru.

Nu gasesti acel racord separat, ci cu tot cu saxofon si bucata de teava pana in intermediara. Eu am fost la un service specializat in evacuari, l-au taiat pe cel spart si au montat un universal facut de Bosal direct prin sudura.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca ai vazut,dar am scris mai sus " Problema este ca eu nu sunt in tara in momentul acesta si aici unde sunt nu gasesc nicidecum piese pentru Chevrolet sunt foarte foarte putine chevrolet-uri pe aici"

Am vazut, de aceea ti-am si dat raspunsul de mai sus, reciteste-l cu atentie. In continuare te sfatuiesc sa cauti un atelier specializat in evacuari, sigur te vor rezolva. In functie de locatia in care te afli, m-as risca sa estimez si un cost: 200-300 EUR, cu manopera cu tot.

Share this post


Link to post

Nici o noutate in acest topic?

Am si eu o problema cu racordul... La Radacini m-ar costa vreo 900 lei cu tot cu manopera, original, dar cred ca este toata evacuarea...

Am gasit pe net destule, inclusiv Bosal, la pret decent (aprox. 80-120 lei), insa nu stiu dimensiunile. Le stie cineva?

Este vorba de un Kalos Sedan 2005 1.4 16V

 

@Salex: costul de 2-300 euro mi se pare mult pentru o bucata de 30-40 cm de racord!

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Si eu sunt interesat daca stie cineva dimensiunile. (aveo 1.4 69 kw f14d3)

Share this post


Link to post

Service-urile au în general universale pe toate dimensiunile la câțiva zeci de lei. Cu 200 de euro schimbi toată evacuarea și nu numai 😀

Share this post


Link to post

Daca sunteti din Bucuresti, intrebati la Pilot Auto, pe soseaua Andronache, costa acum 2 ani @ 300 ron inclusiv montaj.

Share this post


Link to post

Vineri am programata revizia anuala si am stabilit sa mi se masoare dimensiunile, urmand sa caut eu racordul. Am vorbit deja la un magazin, asteapta de la mine dimensiunile. Va tin la curent.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...