Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Amortizoare Matiz

Recommended Posts

afirmatia (urmata de emoticoane) ca Matizul nu merita amortizoare Koni (desi nu se fabrica pt Matiz, sau nu stiu eu) mi s-a parut rautacioasa. Alte beneficii decat stabilitatea masinii in curbe sau in situatii critice de franare cu schimbarea directiei, care ar putea fi?

 

Lasand la o parte faptul ca nu se produc amortizoare koni pt Matiz (verificat pe site-ul koni), afirmatia chiar a fost rautacioasa... Dupa 30000 km de condus Matizul, pot sa-ti spun ca nici cu mama koni-ului nu-l stabilizezi prea mult, problema e din proiectare, e prea inalta pentru baza pe care o are si din cauza asta da senzatia de instabilitate (senzatie relativ falsa, de altfel) Asta ca sa nu mai vorbim de valoarea pecuniara... un set koni e de la 1500 ron in sus, fara manopera, asa ca e cam tichie de margaritar.

 

Cateodata merg in spatele unuia cu masina cu valoare dubla-tripla fata de Matiz si ma enervez ca pune frana in curba...si banuiesc ca daca cu Matizul nu trebuie sa pun frana, nici el nu ar trebui sa puna...

Asta nu are nici o legatura cu valoarea masinii, nici cu starea ei tehnica, ci cu valoarea si cunostintele soferului. Astia sunt soferi care ar pune frana in curba si cu Veyronul! Circul de obicei (de doua ori pe zi) pe o sosea cu 4 benzi care are cateva curbe la 45 grd mai ciudate si am o placere diabolica sa trec ca vantul cu Tizul pe langa acesti soferi de duminica. Culmea e ca unii din ei se enerveaza si incearca sa ma intreaca ulterior, dar cum de obicei o cam ard fara mila (masina si benzina de firma, de') cu 140, multi din ei renunta.

Share this post


Link to post

Salut! Merita investit intr-un chit de protectie praf pentru amortizoare (50-60 RON), sau ar fi doar un moft? Nu de-alta, dar vreau sa-i pun amortizoare KYB si ma gandesc ca le-o mai proteja...

Share this post


Link to post

Stii ce inseamna 'kit'-ul ala? Mansonul ala ce-l are orice Matiz la amortizoare, numai ca e negru si dept, nu sa ia ochii de 60 de ron.

Share this post


Link to post

Am inteles! Credeam ca cine stie ce smecherie e! Mersi de raspunsok.gif

Share this post


Link to post

Am instalt in fata KYB oil si puntea spate KYB Excel-G, cauza cele pe baza de ulei mai bine lucreaza pe drumuri proaste, cele cu gaz mai mult se foloseshte p/u autostrada, astea pe gaz sint permanent tensionate, adica sint desfacute sub presiunea gazului, iar cele pe baza de ulei sunt in stare libera doar arcul le tine incordat, si mi-am pus in felul acesta amortizoarele , fata-ulei ,spate-gaz, sint foarte multumit , merge ceas, gropile nu le prea simt, in cotituri intru cu viteza mai mare, masin ae mai stabila, in fine KYB isi face lucru la 100 %. Apropo cu alea veki am mers 20 mii km, cu astea deja am in 5 luni 22 mii km.

Share this post


Link to post

Eu le am pe alea vechi din fabrica de cand am luat masina. Acum o luna la ITP, dupa ce le-au testat mi-au zis ca mai tin, ca lucreaza la 75 % din capacitate. Am rulat cu ele 80.000 de km.

Simt si eu ca nu mai sunt ca noi, dar inca isi fac treaba ... Pana la urma cred ca e si o chestiune de noroc, pot sa se duca dupa cateva mii de km...

Apropos, costyk, cat te-au costat amortizoarele?

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Julius, cele din spate Excel-G 50 $, cele din fata Oil 48 $, dar eu nu sint din Romania, am masina de la un cumnat, ma aflu in Rep Moldova, la noi drumurile sint super proaste. desi zic ca cele originale, au tinut cam 5 mii km de cind mergeam cu ele prin RM, cind am luat masina aveam 22 mii km, si unul de dinanite era umed, iar unul din urma facea zgomot pe la hopuri, un scirtziit. Acum cu astea merg de parca am alta masina, imi place mult ca la cotituri, cu 80-85 km/h intru fara probleme, si nu se lasa tare masina, pe cind cu cele veki faceam aceeasi cotitura la 60 km/h maxim, si se incilna tare.

Share this post


Link to post

Ok, multumesc. Sa le folosesti sanatos cati mai multi km.

Share this post


Link to post

Salut! Am o mica problema la Matiz.Am schimbat amortizoarele pe fata si sunt mai scurte decat le aveam pe cele vechi.Nu am stiut ca sunt si lungi si scurte pana nu le-am schimbat.Cert e ca imi bate tare cand cade roata in groapa.Acum nu stiu si va intreb pe voi,se gasesc si arcuri tot de doua feluri(lungi sau scurte) sau tre sa le fac eu ceva?

Share this post


Link to post

Salut! Cum pot sti daca amortizoarele sunt cele potrivite, ma refer la ”cursa” lor? Au vreun insemn, ceva care le deosebeste pe cele ”scurte” de cele ”lungi”? Ma intereseaza, in particular, amortizoarele spate, pe gaz. Multumesc!

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am fost cu matizul si i-am facut un test de amortizoare si au iesit urmatoarele valori 75 fata stanga, 85 fata dreapta, 52 spate stanga, 59 spate dreapta.

Cele din fata cred ca sunt ok (asa am inteles) dar cele pe spate cred ca nu sunt prea bune.

Amortizoarele sct germania, pt spate, is bune de ceva...sau ce amortizoare pana la 100 ron unul imi puteti recomanda?

 

 

Am hotarat sa fac acest test deoarece cam topaie masina de spate; bucse verificate si cica sunt OK si se aude un trancanit pe puntea spate (ca si cum tija telescopului se loveste de telescop); e enervant rau, zici ca se rupe ceva pe acolo.

 

 

Multumesc.

Edited by leaderfox

Share this post


Link to post

Inaintea testului amortizoare trebue verificata - echilibrata presiunea din roti pe fiecare punte in parte.

Share this post


Link to post

Inaintea testului amortizoare trebue verificata - echilibrata presiunea din roti pe fiecare punte in parte.

 

Am facut asta chiar inainte de a ma duce la test (la un mol - 2.1 fata,spate)

Edited by leaderfox

Share this post


Link to post

nu cred ca daca le schimbi nu mai trancane.mie mi-au schimbat in primul an cele de pe spate.au iesit 30% iar cele de pe fata inca le am.60%.pe spate mi-au schimbat dreapta inca o data dupa cateva luni ca troncanea tare.acum le am tot asa.daca deschid portbagajul sa pot apasa pe masina ,revine frumos si nu balanseaza.cu toate astea troncane,mai tare iarna.cred ca asa e proiectul.inginerul de la reprezentanta mi-a spus ca a fost proiectata pentru drumuri bune nu pentru cele cu gropi

Share this post


Link to post

nu cred ca daca le schimbi nu mai trancane.mie mi-au schimbat in primul an cele de pe spate.au iesit 30% iar cele de pe fata inca le am.60%.pe spate mi-au schimbat dreapta inca o data dupa cateva luni ca troncanea tare.acum le am tot asa.daca deschid portbagajul sa pot apasa pe masina ,revine frumos si nu balanseaza.cu toate astea troncane,mai tare iarna.cred ca asa e proiectul.inginerul de la reprezentanta mi-a spus ca a fost proiectata pentru drumuri bune nu pentru cele cu gropi

 

salut

 

dar eu unul nu reusesc sa inteleg ce anume troncane...in portbagaj nu am nimic, panourile laterale din portbagaj sunt fixate toate bine (le am dat jos si nu aveam nimic dupa ele care sa se miste), roata de rezerva e fixata cu surub, tava portbagaj e schimbata cu una facuta de mine care sta super fix, la service pe elevator nu se vede nimic care se misca aiurea, bucsele is ok...chiar nu inteleg de unde vine troncaneala aia - zice ca sta sa se rupa ceva pe acolo ... singura chestie care nu am desfacut o inca is telescoapele, de asta ma gandeam ca s duse, dar inca nu, mai merg o perioada...asa ca pt. mine ramane un mare mister galagia aia

 

merci de pareri

 

numai bine

Share this post


Link to post

la fel si eu am golit tot portbagajul,inclusiv roata ornamentele si politele,si trancanea la fel.masina era noua.acum sunt invatat cu zgomotul.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare in legatura cu amortizoarele

-amortizorul stanga fata toncane atunci cand mreg pe un drum pietruit sau cu denivelari accentuate-puteti sa-mi spuneti si mie de la ce vine problema si cum poate fi rezolvata(troncanitul este ca si cand ai lovi cu o pitra in metal)

Share this post


Link to post

...puteti sa-mi spuneti si mie de la ce vine problema si cum poate fi rezolvata(troncanitul este ca si cand ai lovi cu o pitra in metal)

 

Troncanitul vine de la asa-zisul "rulment" din partea de sus a amotizorului. La mine, cel din fabrica a troncanit dupa vreo 5000km, apoi am pus altul la garantie care a tinut si ala vreo 2 ani (aprox 30000km) si acum am unul GM care are 3,5 ani (38000km) si nu se aude inca.

Share this post


Link to post

multumesc pentru raspuns si sper sa fie doar rulmentul acela!

Share this post


Link to post

am schimbat rulmentul respectiv ,dar troncanitul tot se aude,sa fie altceva,ce? poate cineva sa-mi spuna? va rog mult!

Share this post


Link to post

Salutari la toata lumea!

Am schimbat amortizoarele spate ce erau pe ulei cu Kayaba Excel-G. Problema e ca sunt un pic mai lungi - asa ar trebui sa fie cele pe gaz mai lungi? Lucreaza foarte bine, dar la denivelari mari si la balansuri se aud niste bufnituri (lovituri) infundate, ceva de parca ar ajunge amortizorul la capatul cursei. Mentionez ca totodata am schimbat si arcurile spate cu unele noi de la KF, iar masina s-a ridicat cu aproximativ 1,5 cm.

Share this post


Link to post

Vezi, intoarce volanul spre stanga si pune mana pe etrier( ala cu placutele de frana) si incearca sa il misti, daca balangane de acolo este zgomotul s-au olarit gaurile de trecere ale suruburilor.

Share this post


Link to post

A, nu... zgomotul sau mai bine spus bufniturile infundate se aud in partea din spate, la denivelari mari sau la viteze mici cand masina intra in balans stanga-dreapta.

Share this post


Link to post

Nu sunt mai scurte, cumva? :-/ Daca citesti niste posturi mai in urma, am scris care sunt lungimile comparative... As incerca amortizoarele noi cu arcurile vechi

Edited by cristics

Share this post


Link to post

Nu sunt mai scurte, le-am masurat comparativ in momentul montarii. Ce am observat este ca amortizoarele noi fata de cele vechi sunt un pic mai lungi cu vreo 2 cm.(extinse la maxim), cu toate ca au acelasi cod, diferenta este ca cele vechi Monroe erau pe ulei, iar cele noi Kayaba sunt cu presiune de gaz. Deci bufniturile se aud la denivelari mari cand masina intra in balans.

Edited by Nicu001

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...