Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Amortizoare Matiz

Recommended Posts

Unde ai facut revizia?

Share this post


Link to post

Cele dupa fata: 82% amandoua, cele dupa spate 78% dr si 72% stg. Mi le-au schimbat (garantie) tot cu unele Delphi, poloneze, si dupa ce i-am dat spaga mecanicului mi-a suflat sa nu plec pana nu le testez. Surpriza: 74% stg si 80% dr. Sper sa nu ajung la OPC.

Sunt perfect in parametri toate, nu are nici un motiv sa le schimbe. Se schimba cand sunt sub 40% din cate retin eu.

Share this post


Link to post

Pai poate aveau nevoie de niste amortizoare pentru o cunostinta :thumbl: . Culmea este ca in acest caz clientul este extrem de multumit de service, ca i-au schimbat niste piese bune de pe masina, urmand sa mai faca niste drumuri aiurea pe la service, eventual si un pic de spaga. Genial!!

Share this post


Link to post

Amortizoarele se trimit la producator se face o fisa expertiza .. nu e chiar asa, ce se schimba iau ei

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Pai poate aveau nevoie de niste amortizoare pentru o cunostinta :thumbl: . Culmea este ca in acest caz clientul este extrem de multumit de service, ca i-au schimbat niste piese bune de pe masina, urmand sa mai faca niste drumuri aiurea pe la service, eventual si un pic de spaga. Genial!!

 

Ce sa mai zic de ale mele spate cu 30%....

Share this post


Link to post

Unde ai facut revizia?

 

In jud. Buzau, la Maracineni, dealer Daewoo. Dupa ce le-am schimbat m-am intors la ei ptr. ca cele noi erau cam la fel (79% cu 79%). Mi-au explicat ca in mod normal se schimba la min. 20 %. Dar... :banana:

Share this post


Link to post

Sub ce procent de eficienta se schimba?

Share this post


Link to post

Se poate monta (pe fata) amortizorul de pe dreapta pe stanga?

Share this post


Link to post

Se poate monta (pe fata) amortizorul de pe dreapta pe stanga?

 

Nu se poate.

Share this post


Link to post

Poti sa argumentezi?

Share this post


Link to post

Au lacasul pentru arc pe ele si suportii pentru conducte.

Share this post


Link to post

:o fftopic: cu respect, ma bucur sa dau de dumneavoastra

 

Asta am vazut si eu, dar iata problema: am luat doua bucati amortizor, adica pereche, iar la lumina zilei am constatat ca sunt doau de dreapta. Vreau sa le pun pe Tico, nu ma deranjeaza decat pozitia furtunului de frana. Daca-i singurul impediment prefer sa le opresc pe astea, fara sa mai insist sa mi le schimbe (nu sunt luate din magazin) fiinca imi plac cum se prezinta.

 

Am pus deja unu pe stanga si nu vad nimic rau in comportamentul masinii. Cand definitivez cu articulatiile oricum am de gand sa fac o geometrie, dar de schimbat pot schimba numai acum, in 2...3 zile...

Edited by freemind

Share this post


Link to post

Sub ce procent de eficienta se schimba?

 

Scuze, sub 20 %. M-am exprimat gresit, ma grabeam si am zis min. 20%. :rolleyes: Dar zic eu ca te poti "descurca".

Share this post


Link to post

In principiu, daca am postat aici inseamna ca vorbesc de amortizor Matiz, treaba mea daca le pun pe Tico.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Poti sa pui ce tip vrei dar numa sa te faci inteles prin ce postezi, asa mi se pare normal daca nu apare confuzia.

Share this post


Link to post

Cu mult timp in urma mi-am luat mustruluiala postand aiurea si de atunci sunt mai atent.

Da, ai dreptate, se putea interpreta, nu am specificat ca sunt de Matizache, mea culpa :osanale: scuze :drinkers:

 

Povestea este lunga, cert este ca un amic descurcaret a intermediat o tranzactie cu doua amortizoare de Tico pe gaz. A venit cu tipu`la mine, nu eram acasa m-a sunat... la telefon individul imi spune ca nu sunt pe gaz, sunt pe ulei, sunt de Matiz, dar merg pe Tico fara probleme. Replica mea a fost - daca nu sunt ok (ok din puntul meu de vedere era sa poate fi puse pe masina pentru ITP) nu le iau.

Seara le iau in primire, amortizoarele in regula, fara urme de ulei si foarte ferme.

 

Dimineata, la montaj imi dadea cu virgula... puii mei, ambele aveau urechile de prindere a furtunului de frana pe aceeasi parte...manual de reparatie, internet, intrebari, verificat codurile de pe ele... nica... pana la urma l-am montat asa (cel de dreapta pe partea stanga) si negasind rulmentul de amortizor am zis ca-l las pana gasesc raspuns la intrebare si cumpar si rulmentii aceeia. Intre timp am fost si la ITP si masina a trecut cu brio testu, fara nici o atentie, singura deficienta a fost geamul de pozitie spart.

 

empiric, ambele amortizoare sunt la fel, imi este teama ca vine cu vre-un amortizor de alt neam, alt model si mai prost si dau din lac in put. Masina se comporta ok, o folosesc numai in oras, car cu ea doar acte :mrgreen:

 

Soo, amortizoarele de Matiz, din punt de vedere al geometriei articulatiei fata sunt interschimabile stanga - dreapta?

Edited by freemind

Share this post


Link to post

:o fftopic: cu respect, ma bucur sa dau de dumneavoastra

 

Asta am vazut si eu, dar iata problema: am luat doua bucati amortizor, adica pereche, iar la lumina zilei am constatat ca sunt doau de dreapta. Vreau sa le pun pe Tico, nu ma deranjeaza decat pozitia furtunului de frana. Daca-i singurul impediment prefer sa le opresc pe astea, fara sa mai insist sa mi le schimbe (nu sunt luate din magazin) fiinca imi plac cum se prezinta.

 

Am pus deja unu pe stanga si nu vad nimic rau in comportamentul masinii. Cand definitivez cu articulatiile oricum am de gand sa fac o geometrie, dar de schimbat pot schimba numai acum, in 2...3 zile...

Avand in vedere ca nu raspunzi la flashuri, bine faci ca te bucuri :P

Pai si cum faci cu furtunul de frana?? Ca lacasul acela e facut special ca furtunul sa se miste oarecum liber si intr-o anumita pozitie. Prinzandu-l altfel, risti sa-l crapi, tai, rupi, intinzi etc, lucru destul de grav...

Share this post


Link to post

:o fftopic: La flashuri raspund in doau situatii cumulativ:

1. cand le primesc de la o tanara domnisoara;

2. cand nu-i sotia langa mine.

Cum taticul lu`Stafan Cel Mare nu se incadreaza la pt1, pt2 se abroga in cazul de fata, deci nu raspundem, daaaaa???!! Si cine te-a pus sa dai flash din alt auto decat Matiz? Rosu? X(

 

Sa revenim... pozitia acelui furtun de frana e la limita superioara a bunului simt (mamaaaa ce-am zis-o). M-ai pus pe ganduri, plec la Ticozaur sa ma uit.

Edited by freemind
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am inlocuit amortizoarele de pe fata (Bilstein) si cele de pe spate (Delphi-II) cu KYB Premium, pe ulei. La drum, masina se comporta excelent, este mult mai asezata in curbe (nu se inclina) si la o franare brusca nu se mai apleaca de bot (motivul pt care am decis inlocuirea amortizoarelor). Din pacate, amortizoarele de pe spate sunt mai scurte cu 5mm (390mm) decat Delphi (395mm) si la denivelari mai mari, se auzea un trosnet in puntea spate, adica amortizoarele ajungeau la cursa maxima. Le-am pus din nou pe cele vechi, pana mai strang ceva bani pt achizitionarea unor arcuri noi, mai rigide (cred ca asta este singura rezolvare, la denivelari arcurile sunt slabe si amortizoarele ajung la cursa maxima). Asa ca atentie, cei care vreti sa incercati pe banii vostri, diferite marci de amortizoare. Nu spun ca KYB Premium nu sunt bune, dimpotriva, doar ca trebuie luate cu arcuri KYB (sau alta marca, mai rigide).

Share this post


Link to post

Man, eu am tot Kyb pe masina, ce-i drept Excell, pe gaz si nu troncane nicaieri. Sigur nu e vreo greseala?

Share this post


Link to post

Pai ce greseala sa fie? Pot sa pun poze cu ele, mai ales ca eram bucuros ca sunt Made in Japan. Dar, dupa cum am scris mai sus, nu sunt amortizoarele de vina. Daca drumul este bun, fara denivelari mari, se comporta super.Cred ca arcurile au slabit din cauza amortizoarelor slabe, practic suspensia pe spate ramanand mai mult in arcuri (am postat mai demult ca topaia tare spatele).

 

 

Share this post


Link to post

Salut!

Am schimbat amortizoarele pe fata cu tot cu flanse, asa-zisii rulmenti si am constatat ca volanul merge greu la miscarea stanga dreapta pe loc, si inainte sa le schimb nu aveam probleme, in mers nu am nici o problema, se misca ok. Amortizoarele le-am cumparat de la Radacini gara de nord pe ulei, masina are 120000km si este din 2003.

Share this post


Link to post

Am cumparat azi amortizoare spate pt matizul prietenei mele. 128 RON/buc. In magazin imi zice omul , ca sunt pe ulei, dar cand ajung acasa si citesc cu atentie, vad ca sunt "Gas Technology"... O fi bine , o fi rau... ramane de vazut, maine sunt programat cu masina la mecanic. Amortizoarele spate au mai fost schimbate acum 2 ani cu ceva coreene "no name", care s-au dovedit a fii niste petarde. Topaie si troncane saraca masina pe spate de vai de capul ei.

post-8360-127870589629_thumb.jpg

post-8360-127870590871_thumb.jpg

post-8360-127870592016_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Fix la fel am avut si eu pe Matiz si m-au tinut 120.000 km pana sa inceapa sa trancane. Foarte bune au fost.... :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...