Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Amortizoare Matiz

Recommended Posts

Stie cineva daca sunt bune de ceva caci intentionez sa le schimb cu un prieten ( deci nu in service ) si atunci nu as mai beneficia de garantie din partea vanzatorului . :-?

Asa cu v-am spus nu sunt scumpe dar daca tot o sa pierd garantia va intreb daca merita marca asta ???

 

Sfatul meu este sa le montezi intr-un service autorizat pentru a nu pierde garantia. Dureaza 5 minute si te costa 20-30 lei, dar stai linistit 2 ani asa...

 

Eu trebuie sa schimb amortizoarele care sunt in garantie insa pentru a beneficia de garantie trebuie sa le trimit pe cele uzate la distribuitor caz in care nu mai am ce pune pe masina.

Intrebare si rugaminte: are cineva pe acasa niste amortizoare aruncate prin pivnita (nu conteaza gradul de uzura) pentru a mi le imprumuta pana imi vin celelalte?

Share this post


Link to post

salut! vreau si eu sa schimb amortizoarele pe garantie ca a inceput sa-mi troncane dar nu inteleg un lucru la service iti demonteaza masina treimit amortizoarele vechi la producator si asteapta sa le trimita altele noi, pai daca dureaza o luna :shock:

dreamlike vad ca esti din constanta la ce service ai fost?

 

Sfatul meu este sa le montezi intr-un service autorizat pentru a nu pierde garantia. Dureaza 5 minute si te costa 20-30 lei, dar stai linistit 2 ani asa...

 

Eu trebuie sa schimb amortizoarele care sunt in garantie insa pentru a beneficia de garantie trebuie sa le trimit pe cele uzate la distribuitor caz in care nu mai am ce pune pe masina.

Intrebare si rugaminte: are cineva pe acasa niste amortizoare aruncate prin pivnita (nu conteaza gradul de uzura) pentru a mi le imprumuta pana imi vin celelalte?

Edited by cip

Share this post


Link to post

Le-am schimbat in garantie dar le-am luat de pe net, service-ul a suportat costul celor puse de ei si eu am pus diferenta (mi-am luat unele mai "bengoase"). Ei si-au luat amortizoarele distruse pentru a-si justifica inlocuirea pe garantie si eu am ramas cu cele noi, care dupa 6 luni au ajuns intr-o stare mai jalnica decat cele pe care le schimbasem dupa 1 an jumate. Cum au doi ani garantie, se pot inlocui si astea dar trebuie sa le trimit distribuitorului, caz in care eu raman cu masina pe butuci.

Pentru statistica - operatiunea am facut-o la Arrow.

Share this post


Link to post

merci dreamlike am inteles :thumbl: si eu tot la arrow ma duc , am fost si saptamina trecuta la revizie cu alt matiz (pt. ca nu mai e autoklass) si am constatat ca s-a schimbat omul de la receptie (in bine) o sa incerc si eu sa le schimb si sunt dispus sa suport diferenta

Share this post


Link to post

Eu ma inteleg bine cu ei acum. Recomandarea mea, daca vrei sa-ti schimbi amortizoarele, pune-le de la ei si esti scutit de complicatii ulterioare.

Multa bafta.

Share this post


Link to post
Sfatul meu este sa le montezi intr-un service autorizat pentru a nu pierde garantia. Dureaza 5 minute si te costa 20-30 lei, dar stai linistit 2 ani asa...

 

Eu trebuie sa schimb amortizoarele care sunt in garantie insa pentru a beneficia de garantie trebuie sa le trimit pe cele uzate la distribuitor caz in care nu mai am ce pune pe masina.

Intrebare si rugaminte: are cineva pe acasa niste amortizoare aruncate prin pivnita (nu conteaza gradul de uzura) pentru a mi le imprumuta pana imi vin celelalte?

 

Ai dreptate insa ma descurc aici !Imi poate da cineva factura de montaj in service la nevoie .

Intrebarea mea era daca stie cineva de marca asta , are eventual montate pe masina si ce parere are ?

Oricum le-am cumparat ...e tardiv acum !Din week-end-ul viitor o sa le vad la lucru si o sa va impartasesc primele impresii !

Sper sa fie ok .

Share this post


Link to post

Azi am fost la revizia de 6luni si au constatat ca amortzoarele spate au probleme dar fara reprezentantul de la Craiova nu le poate scimba . Asta vine in februarie

Share this post


Link to post

Mai nou nu se mai schimba amortizoarele la masina pana nu vine un reprezentant de la Craiova sa-si de girul. Asta insemna garantia la noi!

Revin cu intrebarea: are cineva, de preferat pentru imprumut, o pereche de amortizoare spate pentru matiz? Am nevoie pentru ca cele care le am pe masina trebuie sa la trimit la garantie.

Share this post


Link to post

Da, cam asa e cu garantia la noi, bataie de joc! la fel am patit si eu cu amortizoare Monroe; prima si ultima oara cand folosesc Monroe :wallbanger:

Share this post


Link to post

Cum mai Filip, ti-au cazut amortizoarele schimbate anul trecut in vara ? Nu inteleg !!! :scarpin:

Share this post


Link to post

@Dreammike - eu am, dar cum sa ti le trimit de la Iasi?

Le am si pe alea Compa si mai am si originale korea noi. Le-am tot schimbat cu gandul ca am sa scap de zgomotul ala de pe spate.

Nu stiu daca la toate matizurile e la fel, dar am facut un mic experiment cu amortizoarele compa spate la care din bucsa care vine prinsa in caroserie am scos inelul interior. Urmare a disparut troncaneala metalica de pe spate. In urma acestei constatari, m-am distrat un pic cu amortizoarele "originale" (a se citi compa) si la mine bataia provenea de la faptul ca desi stranse, amortizoarele aveau joc intre axul din caroserie si inelul interior al bucsii. Asa ca mi-am luat amortizoare noi Korea, ca sa vad ca bucsa interioara este si mai larga. Acum am Monroe, la care strang bucsa aia din timp in timp.

PS Nu stiu daca asta e rezolvarea la Matiz, dar la mine chestia asta a functionat.

Edited by mdascalu

Share this post


Link to post
In incapatanarea mea am ramas tot pe Arrow. Astazi Tizulake a fost echipat cu o pereche de amortizoare Sachs Supertouring (de la dl. nicubarbu :osanale: - multumesc pentru promptitudine).

Cost: 338 ron din care 191 ron au fost suportati de service ... si uite asa ei au scapat de mine si eu ma declar multumit. Mai multe detalii la amortizoare matiz.

 

Deci si Sachs Sucks..

Filipe, cum ti le schimba Daewoo pe garantie daca nu le-ai luat de la ei?

Sau le trimiti la iasi?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Le-am schimbat in garantie dar le-am luat de pe net, service-ul a suportat costul celor puse de ei si eu am pus diferenta (mi-am luat unele mai "bengoase"). Ei si-au luat amortizoarele distruse pentru a-si justifica inlocuirea pe garantie si eu am ramas cu cele noi, care dupa 6 luni au ajuns intr-o stare mai jalnica decat cele pe care le schimbasem dupa 1 an jumate. Cum au doi ani garantie, se pot inlocui si astea dar trebuie sa le trimit distribuitorului, caz in care eu raman cu masina pe butuci.

Pentru statistica - operatiunea am facut-o la Arrow.

 

 

Eu ma inteleg bine cu ei acum. Recomandarea mea, daca vrei sa-ti schimbi amortizoarele, pune-le de la ei si esti scutit de complicatii ulterioare.

Multa bafta.

 

Nea Tommy, mai baga o fisa, mai trage o data, poate iese :) )

 

Editasi repede :P

Share this post


Link to post

Bataie de joc cu piesele de la daewoo din ultimii 2 ani.

:o fftopic:

Inainte de a posta tu :banana:

Share this post


Link to post

@ Topser: Din pacate amortizoarele schimbate anul trecut sunt acum mai varza decat cele originale.

 

@ madascalu: daca alta varianta nu gasesc, o sa te rog sa mi le trimiti la Constanta (pe cheltuiala mea evident) urmand ca dupa efectuarea schimbului sa ti le trimit inapoi.

 

@mircea: nota maxima pentru cel care stie tot ce misca pe forum :) >- .

 

@Tommy: cata dreptate poti sa ai :P .

Share this post


Link to post

Parca ar fi piese de Logan !!! :scarpin:

Share this post


Link to post
Deci si Sachs Sucks..

Gresit, Sachs ce le vinde dl Nicubarbu suck, ale mele sunt alt model (care nu sunt facute in Ko) si nu au nimic :) . O spun a nspea mia oara: mixte gaz/ulei Sachs au mers perfect 35.000km pe matiz (de atata timp le am eu montate).

Share this post


Link to post

bai fratilor...am masina din noiembrie 2004...si la nici o luna deja troncanea ala din spate dreapta...si ma duc la service...si atunci am schimbat trei bucati numai pe dreapta, doua pe stanga.bun...la o luna iar...imi venea sa ii iau la bataie...schimb service-ul...alte doua pe dreapta...si uite asa am deja 2 ani jum...si tot troncane...cineva spunea de unele monroe...sunt bune?

Share this post


Link to post

Altcineva spunea de alea poloneze pe ulei. Naiba mai stie care cum sunt ...

Share this post


Link to post

Bune si alea poloneze, Delphi,am avut eu pe Matiz, dar...tot se duc pana in 40.000 de km.Cel putin, la mine asa s-a intamplat.

Le-am schimbat cu "Gabriel", ca citisem eu undeva ca-s super bune si mare teapa ce mi-am luat, pentru ca au batut amandoua din secunda 1 de rulare si a trebuit sa le schimb imediat.

Am pus tot "Delphi", dar cu gaz si se comporta bine pana acum,dar nu au nici o sapatamana ,asa ca nu prea pot sa dau verdicte valabile.Cel putin astea sunt facute un USA.

Am primit un sfat destept, pe care am sa-l aplic la urmatorul schimb de amortizoare .Cica cele de Suzuky Swift ar fi cele mai indicate, pentru ca sunt un pic mai lungi si nu sunt atat de afectate de mersul la "gol".

 

 

 

P.S.Dreamlike, am o pila la un depozit de piese Daewoo si daca ai nevoie de ceva,se rezolva la bani mai putini. :D

Edited by free_spirit

Share this post


Link to post

Multumesc, deocamdata nu am nevoie.

Ieri am montat amortizoarele trimise de mdascalu ( :osanale: ) si pot sa va spun ca sunt mai bune ca alea de le-am dat jos. Urmeaza sa le trimit pentru garantie si apoi ... ce s-o mai intampla, ca eu unul m-am saturat.

Share this post


Link to post

Postez aici pentru ca nu stiu sigur unde s-ar incadra. Banuiala mea este ca sunt amortizoarele. Duminica am facut un drum de vreo 30 de km cu parintii mei, care sunt mai corpolenti, sa zicem. Deci matizaurul a fost destul de incarcat. Drumul a fost cam jumatate din el destul de accidentat, mers cu viteza mica. Cand am ajuns acasa am observat pe ambele parti laterale ale masinii dar mai mult pe dreapta(unde au stat parintii mei), in zona pragurilor niste stropi de ceva lichid cu consistenta uleioasa(nici acum nu au disparut) care se vedeau foarte bine pe praful existent pe masina. Existau cativa si in cavitatea rotilor din fata, dar mult mai putini. Este posibil ca acei stropi sa fie ulei de la amortizoare? A mai patit cineva ceva de genul asta?

Share this post


Link to post

Uleiul de la amortizoare nu sare chiar asa pe masina. Poate ai trecut prin vreo balta cu ulei.

 

Ca sa te convingi baga un ochi pe sub masina la amortizoare. Cind curg, pe ele se vede cel mai bine.

 

 

De control, mai uita-te si pe interiorul jantei, acolo se stringe vaselina care curge cind se duce burduful de la planetare. Mai degraba de acolo poate sa-l arunce roata pe masina. ;)

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Si daca curge vaselina de la burfuf, e naspa? Cam in cat timp sa duc burdufele alea?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...