Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Amortizoare Matiz

Recommended Posts

Exact!....mersi cchrism :)

Edited by zapacitu

Share this post


Link to post

eu sunt nou prin forum, deci luati-ma incet

eu am schimbat pana la 35k km in garantie tot felul de amortizoare spate (2 coreene, 2 sb si cele din fabrica). la 35k am pus poloneze si chiar daca nu e silentioasa ca in primii km nu exagereaza nici pana acum cu zgomotul desi am 41k. si isi fac treaba inca. in concluzie sunt relativ multumit de ele dupa 6k, pana acum nu faceam nici 2k. detalii despre amortizoare nu prea pot sa va dau ca de vazut nu le-am vazut ca mai nou IATSA II Cluj nu te mai lasa in service. dar am aflat ca scrie pe ele doar atat: made in poland. de cod nimic. cica acum pun din astea si cei din fabrica pe cele noi, si cam toate service-urile pt ca s-au cam terminat cele coreene si cu compa nu au mai batut palma.

Share this post


Link to post

Offtopic: Acu am destule date: ai Matiz si esti din Cluj. Ce zici, sa-ti completez eu profilul? :>

Share this post


Link to post
Cred ca omul intreba mai degraba in ce consta operatia de intarire.

 

Din cite stiu eu, e vorba de marirea presiunii uleiului/gazului in amortizor (sau schimbarea supapelor cu unele mai "strinse"); riscul e ca operatiunea nu este in 99.99% cazuri asistata metrologic si nu se stie nimic despre cum interactioneaza "taricenele" cu trenul de rulare al masinii.

Par egzamplu, am vazut pe un site italian pachete de amortizoare tunate pentru Matiz la care se specifica +25% sau +45%, cit s-a marit presiunea in amortizor.

Sincer, desi mi-ar placea si mie amortizoare "sport" nu as prea avea incredere in ceva facut la inspiratia strungarului - imi plac lucrurile asupra carora pot avea un minim control.

Share this post


Link to post

Sar'mina!M-am lamurit...credeam ca e ceva interesant...dar asa...nu mai pare

Share this post


Link to post

E interesant, sa stii, numa' conditiile de executare a operatiunii nu sint cele mai bune in .ro ... chiar daca pretul e foarte mic fata de achizitionarea unor amortizoare sport.

Share this post


Link to post

daca intereseaza pe cineva am numarul unui om care se ocupa exact cu asta..

mi-a fost recomandat de cei de la pilot auto tuning (BORLA)....

se pare ca omu a lucrat la cateva masini suparate..

Share this post


Link to post

Vreau io!

Share this post


Link to post
Am fost la service si mi le-au schimbat cu unele poloneze ( model nou, cu tija mai lunga ) si ce sa va spun , s-a facut liniste in masina. Eram sceptic la inceput dar intr-adevar nu se mai aude nimic.Sper sa tina si in continuare. Va salut.

 

salut!

joi dimineata ma duc in service sa schimb amortizoarele pe spate, ca pe 14 expira garantia de 2 ani.. > :)

mecanicul care tot timpul i'a facut reviziile (si care a fost uns periodic..) mi'a spus ca se rezolva fara probleme, ca pune unele poloneze cu care n'au mai avut probleme si care merg exemplar. probabil despre aceleasi "poloneze" e vorba.

revin cu impresii :)

 

ps: si io sunt umpic sceptic dar.. :D

Share this post


Link to post

Incearca la Radacini Giurgiului ,au amortizoare Monroe,si sunt excelente,eu le-am schimbat tot in garantie si am fost foarte multumit de ele.

Share this post


Link to post

si eu am schimbat amortizoarele la Grand Garage si mi-au pus tot poloneze...cica tot poloneze erau si cele care le-am avut din fabrica...

Share this post


Link to post

Din vara Matizul nevesti-mii are poloneze si pot spune ca pana acum sunt excelente !

Asta dupa ce am schimbat 2 seturi de Billstein si asa zis daewoo koreene care au fost varza!

Edited by body

Share this post


Link to post

ok, m'ai mai linistit. sa vedem maine ce branza fac.. :D

Share this post


Link to post

ok. fost, schimbat amortizoare spate cu niste amortizoare pe care era stantat in ordine, pe verticala:

- sigla daewoo

- 96 558 396

- DELPHI

- Poland

cam asta.

rezultatul e mishto, adio cloncanit.

 

au schimbat si caseta de directie care, culmea, vine cu tot cu bieletele de directie si capetele de bara!!

singura problema ca nu mi'au facut geometria, ca era o duba pe rampa si ar mai fi durat cam 2 ore pana sa intre matizu.. ma duc marti.. nasol ca volanul e fix la 90grd rotit spre stg, in rest, culmea, masina nu trage in nici o parte si nu da impresia de instabilitate..

 

in sfarsit este iarasi liniste in masinuta! :D

Share this post


Link to post

Tocmai mi-am schimbat si eu amortizoarele a 2-a oara. Acum am Monroe si e alta viata. Caseta am schimbat acum o luna, mai trebuie sa schimb la revizie ( ca imi e cam lene ) bascula pe dreapta si sa fac tamburusi de la usi sa taca.

 

Pana atunci sa cante muzica. :D

Share this post


Link to post

radacini giurgiului

Share this post


Link to post

Au program si sambata?

Ai cumva un nr de telefon sa intreb/fac o programare?

Luna asta trebuie sa fac si eu revizia si as vrea sa schimb si amortizoarele si ce o mai fi dus pe la suspensie, care e varza.

 

edit: ai schimbat amortizoarele fata/spate?

Edited by john

Share this post


Link to post

Intra pe radacini.ro si gasesti colo numar.

 

Lucreaza sambata pana la ora 1.

 

Trebuie programare tot timpul.

 

Doar spate, cele de pe fata nu au nimic :)

Share this post


Link to post

exact acela

Share this post


Link to post

@strumfuadi ... cred ca am fost un pic dupa tine in service tot pentru amortizoarele de pe spate ... mi-au zis ca a mai fost cineva de la DaewooClub cu o zi sau 2 inainte si ca i-au schimbat si caseta de directie ...

 

Am reusit si eu sa schimb ambele amortizoare de pe spate cu aceleasi amortizoare poloneze de care spui tu ... pe ulei ... ahhhhhhhhh ... ce bine e ... nu mai clantane ...

 

Se pare ca baietii aia au o problema la schimbarea casetei de directie ... am schimbat-o si eu cu ceva vreme inainte si la fel mi-au lasat volanul un pic deplasat spre stanga ... nici mie nu mi-au facut nici o geometrie insa nu trage in parti de nici o culoare ...

Share this post


Link to post

nici la mine nu tragea, dar erau crima unghiurile.. nici sa nu te gandesti sa nu te duci la geometrie! mai ales ca e gratis..

si da, si la mine lasasera volanul aproape 90grd la stg.. probabil asa o tin mecanicii aia, pe stg.. :) )

Share this post


Link to post

Mie mi-au lastavolanul cateva grade spre stanga si cand au corectat deviatia acum e stramb spre dreapta. E prea putin ca sa imi mai bat capul.

Share this post


Link to post

Mi-am schimbat si eu luna trecuta amortizoarele spate cu cele Delphi (poloneze), nu de alta dar mai aveam 2 luni si imi expira garantia la ele. Intr-adevar adio troncanit, dar... nu vi se pare ca acum e cam saltareata la orice mic damb? Sau eram eu obisnuit cu cele pe gaz care imi agita creierul ca intr-un blender?

Edited by narodina

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...