Jump to content
Sign in to follow this  
marckcos

Inlocuire Becuri La Bord Sau Din Butoane

Recommended Posts

mersi mult de raspuns. Stiu ca m-am uitat si nu parea asa simplu.. adica, apesi clema si hop, iese, dar o sa-mi fac timp sa il mai dau jos odata sa vad ce si cum. POate vede topicul cineva cu Espero care a mai facut treaba asta.

Share this post


Link to post

Pan la urma am dat jos butoanele dar se pare ca nu gasesc becuri. Pe unde am fost au zis "Aaaa, se schimba butonul cu totul". Any ideas ce fel de becuri trebuie?

Share this post


Link to post

Da! Se gasesc becuri de 12v la magazinele de PIESE ELECTRONICE/ELECTRICE. Faci in felul urmator. Pastrezi partea de plastic a becului si scoti beculetul ala cu 2 sarme si te duci cu el la magazin la piese electronice radio tv etc... Nu te mai lua dupa toti "desteptii" . Se gasesc! Si se schimba foarte usor.

 

Share this post


Link to post

La espero daca nu ma insel eu, sunt foarte greu de schimbat la 2 butoane, respectiv, reglajul intensitate bord si temporizare stergatoare. Eu am folosit o metoda putin destructiva dar eficienta cand le-am schimbat.

Restul merg usor.

Share this post


Link to post

Da! Se gasesc becuri de 12v la magazinele de PIESE ELECTRONICE/ELECTRICE. Faci in felul urmator. Pastrezi partea de plastic a becului si scoti beculetul ala cu 2 sarme si te duci cu el la magazin la piese electronice radio tv etc... Nu te mai lua dupa toti "desteptii" . Se gasesc! Si se schimba foarte usor.

 

Nu au nicio parte din plastic.. e altfel fata de Cielo.

 

 

Gata, le-am schimbat. Am luat de la piese auto cele mai mici becuri de 12v pe care le aveau.. ceva mai mari ca cele originale dar sunt ok. Mai greu e cum a zis si Dj_Dark la temporizator stergatoare dar m-am descurcat introducand in el alt bec pe langa cel original care e cam imposibil de scos.

Share this post


Link to post

Eu am dat 2 gauri opuse, exact in dreptul placii aleia mici pe care asta becul si apoi prin una am pus pistolul iar prin cealalta am extras tot "ansamblul". L-am doftoricit pe masa dupa care operatia inversa. A iesit boboc, insa eu am folosit led-uri sa nu mai am probleme.

Share this post


Link to post

lume lume idei noi de "tuning" pentru becurile de la stergatoare, far, ceata ...

 

Simplu si destul de ieftin avand in vedere ca se gasesc greu

 

si pe ce culoare doriti

 

Pasul 1 cumparati o instalatie de pom de craciun aprox 10 ron

2 decapati izolatia

dupa care inlosuiti

 

am pus cateva poze imi cer scuze pentru unele ca nu sunt pre claresau tremurate

 

voi face o poza noapte numai sa apuc :D , se vad un fel de albastru albicios nu chiar albastrul asteptat, dar tot e mai bine de cat verde :D

post-19874-127957378339_thumb.jpg

post-19874-127957379541_thumb.jpg

post-19874-127957380638_thumb.jpg

post-19874-12795738108_thumb.jpg

post-19874-127957381645_thumb.jpg

post-19874-127957382457_thumb.jpg

post-19874-127957383161_thumb.jpg

post-19874-127957384632_thumb.jpg

post-19874-127957385179_thumb.jpg

post-19874-127957386146_thumb.jpg

post-19874-127957386925_thumb.jpg

post-19874-127957387754_thumb.jpg

Edited by nato99

Share this post


Link to post

salut. stie cineva codurile pentru becurile de bord / modul comanda AC / pozitie far la o nubira 2?

ma intereseaza daca modelele B8,5D (bec cu soclu cu tot) sau T5 (bec fara soclu) - se potrivesc la nubira 2 (bord si AC); daca nu, atunci care sunt codurile (reperele) pentru aceste becuri (cu soclu si fara):

 

1. bec pozitie

2. bec modul comanda AC

3. bec bord

 

- daca mai sunt si alte repere - care sunt acelea? merci

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Am si eu o problema.Am scos panoul de a/c,ventilatie ca sa schimb beculetele care erau arse dar am scos din greseala si futunele de ventilatie din panou si acum nu mai stiu care este ordinea in care se le bag.Am observat ca ele sunt pe culori,unul are doua dungi alge,altul una albastra,doua furtune au dunga rosie si unul nu are nicio dunga.In carte ca se le montezi la loc nu sunt trecute pe culori ci pe numere.Stie careva care este ordinea lor de introducere inapoi in soclul lor?

 

 

 

 

Multumesc anticipat.

 

 

Share this post


Link to post

Pentru a da jos ceasurile este obligatorie deconectarea bornei + de la baterie?

apoi se poate conecta la loc pentru a putea inchide usile in vederea "schimbarii led'urilor" in apartament.

 

Am inteles ca s-ar putea arde ceva daca nu fac asta. Ce urmari poate avea deconectarea... nu se reseteaza ceva, consum, calculator... io stiu.

 

Pentru inceput as schimba ledurile butoanelor de geamuri apoi bord. La butoanele de geamuri este necesara deconectarea? sau se poate umbla cu masina si fara consola de geamuri pana o fac.

Share this post


Link to post

Buna as dori sa stiu unde s-ar putea sa gasesc beculete pentru partea de jos de la bord centura usi ... nu am gasit si am fost in 2 locuri in Timisoara Calea buziasului langa cimitir la daewoo si la un service daewoo pe strada miresei si nu am gasit, am mai cautat si in aurora si nimic

 

as dori sa stiu unde as putea gasi va rog am nevoie deoarece nu indica cel de la peco e ars

 

Multumesc :lavolan:

daca te ajuta cu ceva sigur gasesti in Ploiesti

Share this post


Link to post

Stie cineva sa spuna concret cate becuri trebuie inlocuite la bord ? si ce marimi / modele ? Salutare

Share this post


Link to post

La tabloul de bord la Cielo sunt necesare 4 becuri de 3W (parca) fara soclu, identice cu 5W5.

Share this post


Link to post

La bord in kilometraj?

Share this post


Link to post

Tabloul de bord = panou cu ceasuri.

Share this post


Link to post

ok multumesc, dar nu cred ca ar avea doar 4 becuri :-? din cate am inteles st cam 12

Share this post


Link to post

Tu, defapt, unde vrei sa schimbi becurile?

Share this post


Link to post

becurile de la kilometraj , si ai avut dreptate sunt 4 , dar st multe alea cu martori :) . Am rezolvat, le-am schimbat singur , am pus leduri albastre.

Multumesc

Share this post


Link to post

Si ce culori arata martorii din tabloul de bord? :wink:

Share this post


Link to post

nu am umblat la martori .

Am incercat sa bag o poza , dar nu am reusit...

Edited by remuscv9

Share this post


Link to post

Salutare imi puteti spune cum pot schimba becurile de la plasa de ventilatie nubira 2 ?

 

Share this post


Link to post

Plansa de ventilatie are 2 becuri! Demontezi plansa din bord(ai grija mare sa nu rupi clema de la cablul de comanda al clapetei rece-cald). La un bec ai acces direct si se poate scoate usor soclul cu o penseta, dar la celalalt operatiunea este mai complicata pt ca trebuie desfacut capacul plansei ca sa poti avea acces.

Share this post


Link to post

Buna seara, am si eu o mica problema la intensitatea iluminarii ceasului din bord. Mai exact jumatate din vitezometru se vede mai slab iluminat fata de restul, la fel si la lumina butonului de reglaj caldura ... Aveti idee de la ce?

Share this post


Link to post

Ai becuri de iluminare arse in acele zone: unul in tabloul de bord si unul la comanda climatizarii. Ceasul e cel care indica ora si nu are legatura cu vitezometrul. ;)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Multumesc frumos pentru update. Stie careva cum pot ajunge sa schimb acele becuri ? Ce anume trebuie demontat si cum ? Poze?

 

Multumesc mult,

Laurentiu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...