Jump to content
Sign in to follow this  
marckcos

Inlocuire Becuri La Bord Sau Din Butoane

Recommended Posts

Salutare,

 

Vlad a avut dreptate si, in final, operatiunea a fost un real succes ! :)

 

Asta era unul din lucrurile care ma disperau de fiecare data cand aprindeam luminile. Acum totul e OK :D

:)

Share this post


Link to post

Fratilor, vreau sa schimb becurile din bord de la caruta mea, mi-am luat albastre si sunt curios daca se produce vreo schimbare... Am auzit ca nu e chiar usor sa demontez bordul, si am rascolit tot forumul in unui tutorial pt demontare, dar n-am gasit nimic. Mi-e cam frica sa ma apuc inainte de a mai intreba pe cineva, nu de alta, da nu vreau sa stric nimic ( asa ca apelez la cineva patit, doar cel mai bine se invata din greselile tale, dar mai ales ale altora :) ). Poate cineva sa ma ajute, sa imi spuna cativa pasi si sa imi indice punctele sensibile?

Share this post


Link to post

salut,

 

eu am demontat doar partea centrala a bordului - aia care contine comenzile pentru climatizare - discutia o gasesti AICI.

Cred ca si acolo sunt beculete si probabil vrei sa le schimbi si pe alea ?!

 

Bafta !

Share this post


Link to post

... partea cu ceasurile se desface usor ... "urmeaza" calea suruburilor .

 

Numai ca nu da prea bine cu albastru :( din cauza tentei de verde a plasticului translucid a ceasurilor . Culoarea "rezultanta" e ... kk . #-o

Share this post


Link to post

imi pare rau sa te dezamagesc iso dat eu mi-am pus becuri albastre cu quartz si se vad foarte klume.tenta verde e data de "prezervativele" ce se gasesc puse pe becurile din bord cu care vine masina echipata din fabrica.

ca sa inlocuiesti becurile tre sa desfaci 7 suruburi(de ce nu gresesc)

si anume:2 in spatele volanului(cand e rasucit volanul 90gr stg sau dr fata de pozitia drept se vad)

2 deasupra sticlei de la bord

2 care sunt acoperite in stg si dr plasticului negru de sub bord

si unul dupa ce scoti partea de bord cu butoanele o sa-l vezi deasupra ceasurilor

 

bafta!si sa ne spui si noua ce ai facut

Share this post


Link to post

Capisoanele de la becuri le'am dat si eu jos ... b-( Insa ce'a iesit nu mi'a placut . :D

 

Oricum ... "degustibus non discutand" . :P

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru raspunsuri...

Astazi cand ajung acasa ma apuc de "dessurubarit"...sper sa mearga ok...

Iso, tu spui ca ai incercat cu albastru si nu ti-a placut...Ai avea alta sugestie? Tu pana la urma ai schimbat culoarea? Ca la cat costa becurile astea, sunt dispus sa incerc si alte culori.. Poate rosu... Chiar si asa, recunosc ca nu stiu ce o sa iasa, dar tre neaparat sa fac o schimbare... M-a disperat verdele ala... :dizzy:

Am vazut pe forum borduri facute de cativa baieti priceputi, dar am inteles ca sunt facute cu led-uri... Nu ma prea pricep la electronica, nu stiu ce tipuri de leduri ar fi indicate... Pacat ca nu stau in Bucuresti... :(

Share this post


Link to post

la mine in spatele vitezometrului am pus 2 becuri albastre,restul le-am pastrat dat le-am scos prezervativele de pe ele de unde a rezultat pe centru o lumina albastra destul de puternica iar inspre exterior o lumina alba(pe care cred ca o s-o fac tot albastra).

daca am timp pun maine o poza

Share this post


Link to post

Initial am vrut sa bag LED-uri "neon" prin bord in urma testelor la butoanele de geam la Cielo GLE (testat cu: rosu , albastru si neon pacat ca atunci n'am gasit galben) si pina la urma m'am oprit la ... becurile fara capison verde . :) )

 

Ar fi bine sa cumperi niste becuri noi de firma (ex. Philips care sa dea lumina cit mai alba) dar vezi sa fie de 3w si nu 5w-sa nu te bronzezi "sub forma" gradatiiilor din bord . :D

Share this post


Link to post

Cel mai bine iese cu LED-uri sau mini neoane(mai greu de inghesuit). Led-urile indicate sunt de 5mm 8000mcd(pt. albastru). Acele se lumineaza separat cu led-uri de 1mm SMD. Bafta!

Share this post


Link to post

De unde cumparam becuri d-astea colorate kalumea ca eu am luat unele dar doar au o tenta nu sunt full acea culoare.(sunt vopsite).

Le-am luat din vitan si am dat 15.000 pe unul.

Share this post


Link to post

OK, situatia sta acum asa:

Am desfacut bordul...Superusor, pentru asta ii multumesc lui mcrusu, algoritmul cu sapte suruburi e perfect...

Am scos becurile...Din pacate, am avut o surpriza si am constatat ca in bord sunt 4 becuri, si eu nu aveam decat doua albastre... Din fericire aveam din intamplare 4 becuri rosii (mai degraba portocalii de fapt) si am trecut la inlocuirea celor albe cu capisoane verzi... Cifrele de pe ceas la mine nu au nici o tenta de verde, poate la iso au,sorry man, poate difera ceasurile de bord, la mine sunt albe, deci portocaliul a iesit ok, acum bordul seamana cu bordurile de Audi (parca alea au culoare portocalie) sau Renault (Megane 1). Azi mai iau doua becuri albastre si incerc si asa, avand in vedere ca nu e asa de greu sa demontez bordul, si apoi ma decid ce culoare bag in blocul de climatizare, ca ala e mai stresant de demontat...

Ca o observatie, nu stiu cum iese cu leduri, dar puterea becurilor e ok, mie nu imi place nici sa lumineze bordul prea tare, m-ar deranja la condus... Cu portocaliu a iesit bine, insa cu albastru se poate sa nu aiba putere destula...vom vedea, si maine postez si niste imagini, sa vada toata lumea ce mandrete de bord am... :D

Share this post


Link to post

Stie careva ce si de unde sa-mi cumpar niste becuri de bord kalumea colorate?

Am luat unele din targ la 15000 si sunt nasoale.

Share this post


Link to post

Pai toate becurile colorate sunt nasoale...Daca vrei lumina alta culoare foloseste led-uri. Ai topic la bursa de asa ceva. Efectul fata de becuri este mult diferit!

Share this post


Link to post

Buna seara. Sunt de ceva timp (8 luni) posesorul unui GLE/AC fabricat in 96. Trecand de la Dacie la Cielo bine-inteles ca parca am cobarat din caruta in avion dar asta e o alta problema. :banana: De cand am luat masina becurile de la panoul de climatizare si ventilator sunt arse precum si cel de scrumiera si cred ca va imaginati ce reactii provoc celorlati participanti la trafic mergand noaptea cu plafoniera aprinsa. Pentru becul de la scrumiera am inteles foarte clar procedura pentru celelalte am dubii (la intelegere). #-o De unde sa cumpar un set de becuri si daca sunteti de parere sa fac operatiunea singur sau sa ma adresez la service?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si scuze pentru postul cam lung.

Share this post


Link to post

salutare

am o problema legata de martorul luminos din bord care indica usile deschise (cred ca este ars becul, sau poate fi alceva!?) V-as ruga sa-mi spune-ti daca a inlocuit cineva becul de la acest martor si cum se procedeaza...este dificil? multumesc

Share this post


Link to post

Uite aici cum se demonteaza bordul pentru inlocuirea becului.

Share this post


Link to post

ok, merci mult ovi_jer, o sa studiez problema, sper sa reusesc

Share this post


Link to post

CAnd vreti cate un bec din asta de bord sa inlocuiti sau de martori vorbiti cu mine ca am destule la cate am demontat si le-am inlocuit cu led-uri. Daca am modelul cautat de voi vi le ofer cu placere! Tel meu 0723.823.679 SORIN

Share this post


Link to post

merci mult SORAN, o sa vad daca ma pot descurca singur (sunt tipicar si-mi place sa surubaresc :D ) dar daca nu ma descurc poate apelez la tine ca oricum tu daca ai tot schimbat si ai mai umblat in bord ai ceva experienta.

Share this post


Link to post

Eu mi-am dat jos becurile din bord si le-am inlocuit cu LED-uri.

M-am gandit atunci sa pastrez si becurile vechi (just in case), dar cum n-au fost probleme cu noua (i)luminare le donez oricui are mari probleme in a gasi becuri si mai ales este dispus sa faca un drum pentru o prada asa nesemnificativa.

Share this post


Link to post

Stie cineva ce tip de bec se potriveste la butonul de deschidere a geamurilor electrice si daca se poate schimba usor? #-o

Share this post


Link to post

Becurile de la butoanele de deschidere geamuri nu se ard practic niciodata datorita faptului ca sint LED-uri.Nubira nu are luminat decit butonul de la geamul soferului dar asta nu inseamna ca nu se pot adauga si pt celelalte LED-uri (vorbesc despre panoul de comanda usa fata stg.)

Edited by NINI

Share this post


Link to post
Becurile de la butoanele de deschidere geamuri nu se ard practic niciodata datorita faptului ca sint LED-uri.Nubira nu are luminat decit butonul de la geamul soferului dar asta nu inseamna ca nu se pot adauga si pt celelalte LED-uri (vorbesc despre panoul de comanda usa fata stg.)

Gresit, la Nubira 1 sunt iluminate toate 4 pe usa soferului.

Share this post


Link to post

Nu-i gresit... asa o fi la tine la Nubira 1, la Nubira 2 este doar unul din 4.

Oare exista butonase cu led-uri (ca piesa de schimb) - care sa le poata inlocui pe cele fara ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...