Jump to content
Sign in to follow this  
dimitriuca

Inlocuire Bara Spate Matiz

Recommended Posts

Bara spate m-i s-a deformat ...Cum as putea sa

o aduc la forma initiala pt ca nu pot prin impingere?!Eventual cum se demonteaza ca sa o pot inlocui ...

Share this post


Link to post

Pune o poza cu bara si asa voi putea sa vad exact despre ce este vorba.

 

Bara de la Matiz este prinsa asa:

a) 2 suruburi in spatele suportului de la placuta de inmatriculare

b) 2 suruburi care se vad cand deschizi portbagajul

c) 2 cleme in partea de jos, sub bara

d) 2 piulite in porbagaj langa stopuri (stanga-dreapta)

e) 4 suruburi (2 pe partea stanga, 2 pe partea dreapta) pentru prindere pe buza aripilor spate

 

In caz de impact, de regula se indoaie intariturile metalice de pe buza barii (prin care se prinde bara de caroserie la punctele d) si e) ), precum si intaritura metalica din spatele barii (de care se prind suruburile de la a) ).

Edited by ches
  • Like 1

Share this post


Link to post

Multumesc fffff mult pt ajutor...Va trimit cateva imagini unde cred c-ar fi suruburile...(Cele din spatele nr,le stiu...)

 

Inca o data,multumiri pt raspuns !!!!

post-18202-0-14776300-1408976794_thumb.jpg

post-18202-0-01720000-1408976829_thumb.jpg

post-18202-0-97895100-1408976874_thumb.jpg

Edited by dimitriuca

Share this post


Link to post

Nu acelea sunt suruburile, acelea desfac doar ornamentele de sub stopuri. La tine pare ca surubul 1 din ultima schema pusa de mine mai jos lipseste, cel putin asa vad eu din poza. Posibil ca masina sa fi fost reparata si sa nu mai fi pus intariturile acelea...

 

Uite instructiunile din manualul de service:

 

post-4287-0-45041800-1409036887_thumb.png

 

Edit: Bineinteles ca poti sa sari direct la pasul 5 din instructiuni daca ai luminile stinse si lucrezi cu grija. Totusi nu inteleg de ce ai nevoie sa dai bara jos, cele mai multe indoituri se pot reolva cu un feon si cu mana bagata prin spatele barii, banuiesc ca la tine este indoita rau...

Edited by ches

Share this post


Link to post

Atentie cu feonul, m-a mancat sa indrept ceva pe la bara fata si am folosit unul industrial: era sa trec cu degetul prin bara asa de tare s-a inmuiat.

Share this post


Link to post

Multumesc mult la toti pt ajutor...Se pare ca e un pic mai complicat asa ca voi apela la un atelier...

Share this post


Link to post

Solutia pare buna, dar cum pastrez totusi dimensiunile? Trebuie dupa "indreptare" fixata intr-un sablon?

Share this post


Link to post

Ideea e sa inmoi bara pana cand devine un pic maleabila ca sa nu crape. In nici un caz nu trebuie sa o inmoi atat de mult incat sa ai nevoie de un sablon. Sunt zeci de tutoriale pe youtube si cu feon normal si cu feon industrial si probabil si cu apa fiarta. Eu l-am sfatuit sa foloseasca feon nomral pentru ca riscul e minim si toata lumea are cate unul in casa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...