Jump to content
Sign in to follow this  
Andrei.ss

Chisinau Si Republica Moldova

Recommended Posts

Am vazut ca nu exista un topic dedicat acestei destinatii, asa ca m-am hotarat sa va impartasesc impresiile mele legate de excursia pe care tocmai am incheiat-o. Ca de obicei, voi incerca sa structurez informatia in vederea unei mai bune intelegeri.

 

1. Drumul si traficul

 

Traseul ales a fost Iasi - Albita - Chisinau. Partea de drum pana la vama Albita e cam proasta, nu are cratere, dar e destul de denivelata, plus ca e plin de comune cu betivi carora le cam fuge directia si nimeresc de pe trotuar pe carosabil (poate are legatura cu faptul de 2 dintre localitati contine numele de "Bohotin").

 

In schimb, traseul din vama Leuseni (MD) pana la Chisinau de 95 km e un vis devenit realitate. Neted ca-n palma, trece doar printr-o singura localitate si in cea mai mare parte strabate padurea. Unde mai pui ca e aproape pustiu. Am stabilit si un record cu ocazia asta.

 

Odata topiti cei 95 de km am intrat in Chisinau. Drumurile din interiorul orasului nu sunt grozave, in sensul ca mai au denivelari, insa nu am intalnit gropi. Traficul este fluent, decent, iar soferii parca mai politicosi si ingaduitori decat ce vad in Iasi zi de zi. Singurul lucru care m-a disperat au fost semafoarele nesincronizate (nu ca la noi ar fi) de pe bulevardul lor principal (Stefan cel Mare) in sensul ca abia pleci de la unul ca te opresti la urmatorul (si sunt cateva).

 

post-4414-0-17983400-1399399721_thumb.jpgpost-4414-0-09357700-1399399726_thumb.jpgpost-4414-0-47366400-1399399730_thumb.jpgpost-4414-0-92822300-1399399734_thumb.jpg

 

2. Cramele de la Milestii Mici

 

De ce naiba ai vrea sa vizitezi o crama si sa mai si platesti aprox 160 ron de persoana pentru asta? Pai cam trebuie sa te duci acolo sa vezi de ce. E vorba de cea mai mare crama din lume cu o colectie de 1,5 milioane de sticle si peste 200 km de galerii subterane. Printre oaspeti s-au numarat de-a lungul timpului Jimmy Carter si Steven Segal.

 

Acolo se repartizeaza un ghid alaturi de care parcurgi cativa km cu masina prin subteran, faci diverse opriri si iti mai explica una-alta. Apoi, ne-au invitat la o degustare de vinuri (si puteai bea cat doresti) plus 3 feluri de mancare intr-un restaurant subteran care arata ca o sala de ospat a domnitorilor medievali. Insa partea cea mai frumoasa a fost ca aveau niste lautari extraordinari carora le puteai cere sa-ti cante o anumita piesa. In timp ce altii cereau Pusca si cureaua lata sau Ciocarlia, eu am vrut sa fiu mai original si i-am pus sa-mi cante Katiusha cu versuri originale in rusa. Celelalte doar le-am auzit de atatea ori acasa. Dupa masa ne-au oferit cadou 2 sticle de vin de persoana (pe langa cele 4 din poza), iar inainte de a pleca am facut o oprire la magazinul lor de unde am cumparat vin cu acelasi gust ca "Lacrima lui Ovidiu" la putin peste 10 ron pentru 0,75 litri. Atentie ca nu e voie sa treci granita in Romania cu mai mult de 2 litri de aclcool de persoana.

 

post-4414-0-98364900-1399399746_thumb.jpgpost-4414-0-64322600-1399399752_thumb.jpgpost-4414-0-07086600-1399399758_thumb.jpgpost-4414-0-85660000-1399399764_thumb.jpgpost-4414-0-50857900-1399399770_thumb.jpgpost-4414-0-11555900-1399399777_thumb.jpgpost-4414-0-98510300-1399399782_thumb.jpgpost-4414-0-28492700-1399399788_thumb.jpgpost-4414-0-55837100-1399399795_thumb.jpgpost-4414-0-47084300-1399399802_thumb.jpgpost-4414-0-59706800-1399399812_thumb.jpgpost-4414-0-65792500-1399399820_thumb.jpg

 

3. Orasul Chisinau

 

Primul lucru care te impresioneaza pozitiv in legatura cu orasul este cantitatea de spatii verzi si copaci pe care le are. As indrazni sa spun ca este cel putin la fel de verde ca Viena (sau macar asa sunt zonele vizitate de mine). Pe majoriatea strazilor am vazut copaci plantati atat de des incat aproape ce nu vezi cerul. Spre surprinderea mea, desi cosurile de gunoi sunt cam rare, nu am vazut mizerie pe jos, ceea ce din punctul meu de vedere este un lucru cat se poate de laudabil. Parcurile Catedralei si Stefan cel Mare sunt mici, dar merita vizitate, insa ce m-a impresionat cel mai tare a fost parcul Valea Morilor care cuprinde si un lac destul de mare (in care in mod miraculos n-am vazut niciun gunoi). Plimbandu-ma prin parcul respectiv aveam aceeasi senzatie pe care am avut-o in gradinile de la Schonbrunn (aici ma refer la aleile secundare mai indepartate de palatul vienez): ca te plimbi printr-un codru in centrul orasului. Din pacate nu am resuit sa vizitez si altele, dar voi face asta la urmatoare vizita.

 

Alt lucru care m-a impresionat pozitiv este lipsa aglomeratiei, atat pe strazi, cat si in spatiile de recreere, precum si lipsa problemelor legate de locul de parcare. Sigur, s-ar putea sa nu gasesti fix in punctul in care iti doresti, dar nu nici pe departe e ca in orasele aglomerate de la noi unde dai ture de cartier si pandesti sa se elibereze un loc.

 

Cladirile administrative din centru (guvern, parlament, primarie si alte institutii) mi-au creat si ele o impresie buna, in sensul ca sunt renovate si au o arhitectura interesanta.

 

Cu echivalentul a 3 ron am vizitat si muzeul lor de istorie, care mi s-a parut destul de bine facut si pro-romanesc in ce priveste explicatiile. Unde mai pui ca am prins si o expozitie temporara despre represiunea sovietica dinainte de 1941 si dupa 1944.

 

Impresia generala pe care mi-a creat-o Chisinaul este aceea ca se afla cam pe unde se afla Romania prin 2000, deci cam cu 15 ani in urma: viata economica nu foarte extinsa, strazi si trotuare care cam lasa de dorit si o combinatie de masini foarte vechi si noi in proportie de 50-50.

Cine a fost in singurul Mall de acolo mi-a povestit ca preturile sunt mai mari ca la noi.

 

Puncte forte: spatii verzi si copaci peste tot, nu exista praf, cladiri monument renovate, parcuri foarte frumoase, trafic fara blocaje, foarte curat

Puncte slabe: strazi nu foarte netede dar fara gropi, trotuare nu foarte ingrijite din punct de vedere al pavajului, senzatia de intoarcere in timp

 

post-4414-0-08294900-1399399849_thumb.jpgpost-4414-0-44360100-1399399855_thumb.jpgpost-4414-0-00279600-1399399861_thumb.jpgpost-4414-0-87343300-1399399866_thumb.jpgpost-4414-0-13156400-1399399872_thumb.jpgpost-4414-0-00836200-1399399877_thumb.jpgpost-4414-0-69320600-1399399884_thumb.jpgpost-4414-0-12099100-1399399890_thumb.jpgpost-4414-0-29995900-1399399897_thumb.jpgpost-4414-0-61534600-1399399902_thumb.jpg

 

4. Cazarea

 

In ce priveste cazarea, ni s-a intamplat cea mai memorabila experienta de pana acum. Am rezervat 5 camere la un anumit hotel numit Gloria pe Booking.com. si dupa ce ne invartim cam o ora prin Chisinau sa-l gasim pentru ca se afla pe o strada laterala cam ferita ne ducem sa ne cazam. Surpriza! Tanti de la receptie (probabil proprietara) ne spune foarte natural ca a dat deja camerele noastre la altcineva care venise inainte. Dupa ce ne exprimam consternarea ca nu ni s-a intamplant niciodata asa ceva si am calatorit prin destul de multe tari ea ne zice intr-o romana stricata ceva de genul: "Dar ce, la voi in tara nu e la fel? Parca pe unde ati calatorit voi? Prin Romania voastra. Credeti ca veniti sa va cazati in camerele astea la pretul asta (de parca pretul pe Booking.com l-am stabilit noi)? Mergeti inapoi in tara voastra! Noi suntem cu Rusia si nu vrem romani aici!".

 

Faptul ca nu ne primeau nu era o problema, ca puteam cauta alt loc, dar problema era ca rezervarea era garantata cu cardul si ne puteam trezi cu banii retrasi (vreo 1000 ron) si fara cazare. Dupa multi sfinti, dumnezei si cuvinte cu conotatii sexuale le-am cerut o dovada ca nu ne vor retrage banii din cont si evident ca am fost refuzati. A fost necesar un apel international la call center-ul Booking.com din Anglia pentru a rezolva problema, iar cand reprezentatul de acolo a vrut sa vorbeasca cu proprietara, ea a zis ca nu comunica decat cu un operator care vorbeste limba rusa. Pana la urma ne-am ales doar cu scuze din partea Booking.com. Impresia e ca hotelul ala era mai mult un fel de taverna pentru interlopi si prostitutie pentru ca in jumatatea de ora petrecuta acolo am si observat niste fufe fiind livrate si plecand cu mosi straini.

 

Am gasit alt hotel (Cosmos) in centru si la un pret mai bun. Desi e o reminiscenta a stilului sovietic cu oaresce urme de degradare, are o pozitie excelenta, parcare si e suportabil de curat. Ca idee, in camera am gasit telefon cu disc, dar asta nu are importanta daca folosesti hotelul doar ca o baza pentru a vizita orasul. Plus ca angajatii mi-au parut prietenosi.

 

5. Concluzii

 

Chisinaul nu este un oras turistic si nu are obiective care sa te impresioneze in mod deosebit. Nici localnicii nu prea sunt obisnuiti cu turistii pentru ca toti se uitau la mine cand umblam cu aparatul foto la gat. Dar eu l-am preciat pentru ca este o destinatie de weekend alternativa, mai ales pentru cine locuieste in estul tarii, mai precis pentru faptul ca te poti detasa de praful, betonul si aglomeratia unui oras romanesc cum e Iasi si sa te bucuri de o plimbare in codru prin mijlocul orasului. Toate astea le-am gasit la mai putin de 160 km departare si cu siguranta voi mai reveni.

 

6. Conditii de calatorie

 

- e necesar pasaportul, nu se poate trece granita doar pe baza buletinului

- se plateste o taxa de drum la intrarea in tara (100 de lei moldovenesti)

- se pot introduce in Romania maxim 2 litri de alcool si 200 tigari, ambele de persoana

Edited by Andrei.ss
  • Like 2

Share this post


Link to post

Multumim.

 

Gagicile, cum sunt gagicile?

Share this post


Link to post

Gagicile cred ca sunt cam toate plecate in Italia (sau poate n-au iesit ca nu era vremea foarte frumoasa), iar alea pentru care platesti am inteles de la altcineva ca nu prea practica preturi avantajoase. :P

Share this post


Link to post

Eu am nimerit acolo pe la sfarsitul lui Iunie, cand alea din Italia erau venite in vacanta sa isi etaleze tinutele ... si aveai ce vedea :D

 

Si Cricova are ceva colectii celebre de vinuri... de exemplu a lui Putin :) Sau a lui van Rumpuy de exemplu, da' cine naiba a auzit de asta...

 

Din pacate am stat putin, mai putin de doua zile din care o zi am cam muncit, asa ca am putut vedea destul de putin din oras. Asa, la nivel cosmetic, mi se par mai pro-romani decat romanii insisi. Mihai Eminescu si Stefan cel Mare peste tot (probabil mana primarului), insa si chestiile private gen restaurantele sunt pline de chestii romanesti (poze, obiecte de arta, etc) chestie care nu tine totusi de primarie sau de politica ci de ce ce vrea muschii patronului. De exemplu, in Chisinau am vazut prima (si ultima) data tablouri de Grigorescu in original.

 

Ar fi trebuit sa stau o zi in plus, insa am pierdut legatura si am ajuns mai tarziu (a fost furtuna la Frankfurt si ne-am invartit in jurul aeroportului pana a fost prea tarziu). Am vazut cu ocazia respectiva ca si nemtii pot fi golani. Lufhansa ne-a oferit la toti o noapte la hotel, avand in vedere ca era deja noapte si a fost o mare de oameni care au pierdut legaturile.

Insa unei moldovence (era la coada in fata mea) n-au vrut sa ii dea hotelul, spunand ca nu e cetatean european si nu o pot lasa sa iasa din aeroport, ca ii trebuie viza. Moldoveanca avea viza schengen, insa nemtii ziceau ca ei n-au nicio treaba, ca aia e viza de Spania, nu de Germania... golani. I-au spus sa mearga sa doarma pe niste banci intr-un terminal mai putin frecventat. Si avea de asteptat inca 24 ore, ca zboruri la chisinau sunt 1/zi. Nu i-au dat nici voucher de apa + mancare, desi e obligatoriu daca au intarziere mai mare de 6 ore parca. Niste ciobani, drepturile sunt aceleasi pentru toti calatorii, nu doar pentru unii, insa ciobanii au mers probabil pe principiul ca moldoveanca n-o sa aiba timp si resurse sa faca plangeri. Eu i-am lasat o carte de vizita si i-am spus ca daca are nevoie de martori sa ma anunte.

Pe mine pana la urma m-au reroutat a doua zi dimineata cu carpat air pana la timisoara si cu moldovan airlines pana la chisinau, n-a trebuit sa astept chiar 24h, din punctul asta de vedere au fost OK

Edited by mr_
  • Like 1

Share this post


Link to post

M-am uitat dupa reviewuri negative pe booking.com pentru hotelul ala. Toate sunt medii spre pozitive.

Share this post


Link to post

Probabil le-a facut discount la "fetite"...

  • Like 1

Share this post


Link to post

@mr_: Cramele Cricova sunt deja pe lista de obiective la urmatoarea vizita.

 

@Zmeu: Pai pe asta ne-am bazat si noi cand am facut rezervarea, dar tanti aia avea boala pe romani in special din cate mi-am dat seama. Poate ca si avea camere libere si n-a vrut sa ni le dea. De moment ce venisem 5 cupluri, era clar ca n-o sa scoata bani din "alte servicii" cu noi, deci probabil nu era rentabil sa ne cazeze. Oricum, daca intri pe "See all reviews" o sa intalnesti si negative.

 

@Mircea: Daca te uiti la profilul celor care dau review-uri pozitive, majoritea sunt barbati care calatoresc singuri, deci probabil ca asta e explicatia...

Edited by Andrei.ss
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si nu s-a gasit dintre voi cineva sa-i foota o caramida jigodiei aleia in gura???? Pffff...m-am enervat la culme doar ce am citit...SIGUR nu rezistam fara sa fac o super-extra-mega scena de pomina, indiferent de consecinte. Cel mai ordinara faza mi s-a parut nu refuzul cazarii, in sine, ci replica referitoare la romani si rusi.

La al doilea hotel am tras si eu acum vreo 15 ani, mi s-a parut foarte intunecat si rece, poate intre timp s-a mai schimbat.

E de retinut crama de care ai mentionat . ;)

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Eh, pe partea nationalista, vad ca nici daca vorbesti rusa, nu e musai sa ai mai mult succes:

 

 

post-182-0-00160800-1399483765_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Englishman: Drept sa spun eram mai stresati de faptul ca era posibil sa ne retraga cei 1000 ron, decat orice altceva. Aveam cu noi pe un tip care are 100 kg fara pic de grasime si care a luptat in Afghanistan, deci nu era problema ca ne temeam de consecinte. Pana la urma tot am cheltuit 100 ron doar cu apelurile internationale la Booking.com, dar macar n-au fost 1000. Cat despre celalalt hotel, intr-adevar e cam intunecos, exhiband stilul sovietic intr-o usoara degradare, dar singurele mele pretentii sunt legate de pozitionarea avantajoasa si curatenie decenta la un pret cat de cat avantajos.

Cat despre crama, am uitat sa mentionez ca nu te primeste decat cu rezervare.

 

@Zmeu: Probabil nici ala n-a apelat la "room service" :P

Edited by Andrei.ss
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...