Jump to content
Sign in to follow this  
miborion

Saboti Frana Spate Matiz

Recommended Posts

Buna,

Vreau sa-mi schimb sabotii pentru frana spate, Matiz (cca 60.000Km) si am vazut ca exista 2 variante: cei originali in jur de 140 Ron si unii la aprox. 40 Ron (producator Hi-Q).

Se renteaza sa-mi pun cei originali? Merita diferenta de pret? Sau aleg ce-i mai ieftin ca oricum pentru sabotii de pe Matiz, nu se va observa nicio diferenta (franare, rezistenta la uzura, etc.).

 

Multumesc si astept raspunsurile voastre,

Share this post


Link to post

Da' de ce ii schimbi? S-au uzat asa de mult?

Share this post


Link to post

Mergi pe Hi-Q fara probleme , oricum periodic trebuie sa ungi rulmentii si ai ocazia sa ii tii si pe ei sub observatie .

Share this post


Link to post

@cris06: acum 2 ani cand am fost la ITP mi-a zis ca am probleme cu franele pe spate (nu stiu exact ce inseamna pentru el probleme), deci am banuit ca ar trebui schimbati sabotii de frana;

 

@korydon: ce inseamna sa tin sub observatie si despre ce rulmenti este vorba? Cei ai sabotilor?Franei? Rotii?

 

Si, suplimentar, frana de mana, are alti saboti sau sistem de franare fata de frana de serviciu ? Ca, spre exemplu frana de mana e ca si cand nu ar fi si de aici ma gandeam ca paote e totusi de la sabotii tociti.

Edited by miborion

Share this post


Link to post

Eu zic sa cauti un manual de service si sa vezi acolo ce si cum . Nu cumpara nici o piesa inainte sa desfaci si sa vezi ce e defect .

Edited by korydon

Share this post


Link to post

greu de facut asa, sa cumpar piesa doar dupa ce vad ce are...Am ITP-ul samabata si vroiam inainte sa schimb sabotii deoarece de acum 2 ani mi-au zis ca pe spate franele nu prea tin. De aici am dedus ca treubie schimbat sabotii, iar la Radacini de langa gara nu au deshis sambata si prin magazin On-Line comanda nu vine in aceeasi zi...

Edited by miborion

Share this post


Link to post

greu de facut asa, sa cumpar piesa doar dupa ce vad ce are...Am ITP-ul samabata si vroiam inainte sa schimb sabotii deoarece de acum 2 ani mi-au zis ca pe spate franele nu prea tin. De aici am dedus ca treubie schimbat sabotii, iar la Radacini de langa gara nu au deshis sambata si prin magazin On-Line comanda nu vine in aceeasi zi...

Cumpara saborti Hi-Q ca 40 de lei nu e o avere,si daca la demontare se constata ca problema e din alta parte(posibil sistemul de autoreglare a distantei sabot-tambur sa fie intepenit)atunci ai ramas cu saboti de rezerva.

Frana de serviciu si frana de parcare functioneaza pe aceeasi saboti.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...