Jump to content
Sign in to follow this  
big2shae

Waze- Navigatie Cu Trafic In Timp Real

Recommended Posts

Si scoate POSul din sacosa 🤣

Share this post


Link to post

Cam ramine de caruta waze asta. Iti croieste niste trasee de te doare mintea ! In prima faza am crezut ca e problema din setari dar nu, acelasi traseu testat si cu alte dispozitive (telefoane) diverse zile, diverse ore si ... incearca a te purta prin toate catunele cind in paralel ii autostrada. Pina nu demult acelasi traseu te intimpina din start cu autostrada, acuma nu mai vrea, te poarta pe unde vrea muschii lui ! Interesant.

Share this post


Link to post

Vezi ca ai setat "evita autostrada". Iar daca folosesti acelasi cont pe mai multe telefoane, va prelua setarile din cont.

Share this post


Link to post

Nu e activata setarea in cauza,  Geo. Nu ocoleste in totalitate autostrazile, spre ex : autostrazile M6 si M7 fug aproape in paralel iar destinatia dorita cade in apropiere de M7 traseu ce il parcurg de vreo doua'j de ani si stiu din calcule exacte, pe masurate chiar ca e traseul mai scurt (in km) si mai rapid decit M6. De ce impune a lasa drumul mare pentru o carare nu pricep neam ! Un alt ex. drumul 3 si M3 si astea aproape in paralel, ba se intersecteaza pe alocuri. De ce incerci sa ma duci pe 3 prin toate catunele cind linga e ditai mai tarlaua M3 ... iarasi nu pricep ! Aplicatia descarcata de fii-mea pe tel. ei fara a fi bifata vreo restrictie de drumuri, aceliasi trasee date in diferite zile la ore diferite si ... aceiasi poveste. Ba mai mult, rage intr-o veselie de te abati de la traseul bifat de mareata-i stiinta, nici vorba sa recalculeze un nou traseu si tine a te scoate din autostrada cu orice pret si ghici unde, fix unde nu exista nici o iesire din autostrada, de poti sa crezi. Incredibil ! Ma zic asta-i de-a dreptu prost, deja ii acord credit zero ! Google maps pare a fi cu mult mai inteligent si mai sigur ce calculeaza trasee normale cu care mi-s absolut de-acord.

Share this post


Link to post

Am patit si eu recent o duda cu Waze, trebuia sa ma intorc dintr-un loc unde ajunsesem cu Waze ... si insista sa ocolesc 25% din tara in care eram ca sa ma duca pe un cu totul alt drum (practic refuza sa-mi arate, orice i-as face, ruta pe care am venit). In plus, ma scoate din sarite ca tot gaseste benzinarii pe sensul opus al autostrazii 🧏‍♂️

Google Maps are si el dudele lui (aveam un drum de vreo 800 km, am dat sa caute benzinarii in ideea sa alimentez in vreo 100-150 km cand incepea sa se termine benzina din rezervor, el cu succes imi lista 2 benzinarii aflate la vreo 50 km de ... destinatie 🤦‍♂️) , nu mai zic pe ce drumuri am ajuns cu recomandarile lui marete (hint: offroad cand nu vroiam offroad).

La ultimul drum am venit cu old school is best school Here, ala care fusese Nokia Maps. Interfata decenta, rutare OK, POI-uri implementate mult mai cu cap (apare popup cu parking/benzinarie in avans pe ruta si doar apesi pe ea ca sa pui un stop) , vad c-au bagat si info trafic (ce-i drept nu pare a fi la nivelul Waze) si-mi arata benzinariile "pe dreapta" 😄 

Share this post


Link to post

Eu folosesc pentru navigatie openstreetmap cu aplicatia magic earth. Nu e cine stie ce, dar eu o fac pentru ca ma ajuta sa editez harta openstreetmap. Poate face oricine asta, chiar va recomand. 

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

Offf ... nu v-ati prins voi ... Pe Waze au bagat AI ... asta bate orice experienta de 20 jde ani ... 

Share this post


Link to post

Singurele probleme pe care le-am avut cu waze, in ultima vreme, au fost ca imi arata liber in zone care de fapt erau f aglomerate. Dar asta tine si de raportarile utilizatorilor.

Share this post


Link to post

Pai faza asta e un cerc vicios, oamenii vad ca e liber si merg toti pr acolo, automat se aglomereaza.

Share this post


Link to post

Adevarul e ca toate drumurile duc spre casa, cu sau fara waze, mai devreme sau mai tirziu da' ajungi. Inclin a crede ca chiar mai devreme de nu pun botu' la vrajeala lu' dirijorul waze. Tre sa recunosc ca nu am renuntat la harta, bucata aia de hirtoaga desenata si colorata misto ce nici vorba sa-si modifice infatisarea, traseele dupa cum vrea tinta ei. Eh, fie acolo la pachet ca n-o car in circa

Acuma, noi astia mai batrinei asa ce am invatat a citi o harta, orientarea in teren, ghidare dupa panouri informative ... ar fi de-a dreptu o traire melacolica in cazul in care ar cade netu' si semnalul GPS pe o perioada ceva mai indelungata. Scoatem frumos din rucsacul de cunostinte cele necesare si ne deplasam mai departe. Da' tinereii ??? Cei ce fara de aifon nu-i viata ? Mi-i inchipui incolonati trasi pe dreapta cu  _uci si lacrimi inchegate-n barba  strigind dupa help ca s-au ratacit in satu' vecin. Ce face technologia din om "mancati-as" ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...