Jump to content
Sign in to follow this  
big2shae

Waze- Navigatie Cu Trafic In Timp Real

Recommended Posts

De ceva timp folosesc prin Bucuresti la sugestia userului Leutzu aplicatia waze pe telefon. http://www.waze.ro/despre-waze/

Este un programel gratuit care te ajuta sa ajungi dimineata cat mai rapid la serviciu, evitand zonele aglomerate.

Cum face asta? Monitorizeaza viteza fiecarui wazer, ia in calcul raportarile din trafic gen radar, accident, aglomeratie etc. si iti calculeaza ruta cea mai rapida.

Foloseste trafic de date dar este insesizabil. E gratuit in android market.

Ideea e sa fim cat mai multi wazeri sa ne ajutam reciproc.

Am creat si un grup DWCC, deci join! :-)

 

Cei care il folosesc deja va rog sa completati cu informatii, buguri etc.

Share this post


Link to post

Si eu il folosesc de ceva vreme. Buna jucarica! Cred ca folosește si google traffic sau ceva similar poate si coyote , nu doar informațiile utilizatorilor

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Din ce am citit au fost cumparati de catre Google, deci e foarte posibil. Cu siguranta nu foloseste doar informatiile utilizatorilor.

Share this post


Link to post

Il folosesc de cinci luni deja. Aplicatia e foarte ok si de cand a fost cumparata de Google poti gasi cam tot ce vrei in Search. Am gasit cam tot ce am cautat. (clinici private, restaurante etc.)

Share this post


Link to post

Sigur foloseste si altceva in afara de informatiile de la utilizatori. Am gasit multe alerte anuntate de un user numit WazeBotRo.

 

M-am indragostit de programelul asta de la prima utilizare, acum vreo 10 zile. Imi place ca stie de sensuri unice, dar din pacate nu cunoaste si numerele de la case si nici nu are chiar atatea POI-uri ca Google Maps. Adica, daca ii dai numele unei firme, institutii sau ceva de genul asta, ai mari sanse sa nu ti-o gaseasca... si trebuie sa intri tu pe situl firmei respective sa cauti adresa si sa-i dai strada mura in gura.

 

Recalculeaza rapid si te baga pe te-miri-ce stradute. De cand il folosesc am descoperit cateva stradute pe care nu trecusem in viata mea. Totusi, joia trecuta, pe la 9+ seara, vrand sa ajung din Grivita la Polivalenta, m-a bagat pe Ion Mihalache... si in loc sa ma duca direct la Pta Victoriei, m-a luat pe la Casin si Arcul de Triumf, desi pe I.Mihalache era destul de liber (pe acolo venisem). O fi vrut sa ma fereasca de politie, naiba stie... E drept ca-l am setat pe "fastest" nu pe "shortest". Da' la ora 21 era destul de liber si in linie dreapta. :)

 

Ce n-am descoperit eu inca, e cum sa dau mesaj ca nu e politie intr-un loc unde e raportat un echipaj.

 

In privinta grupurilor, nu stiu daca e atat de util sa ne facem noi un grup al nostru care cel mai probabil o sa aibe 7-8... 10 membri ... mai degraba m-as baga intr-unul din alea mari cu vechime, cred ca acolo am avea acces la mai multe informatii.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Are un buton "not there" pe undeva, insa nu mai tin minte exact cum trebuie sa faci sa apara. Mi se pare ca apare automat cand treci pe langa un eveniment, il confirmi sau dai "not there".

Share this post


Link to post

WazeBotRo intelesesem ca este alerta automata de aglomeratie. Ideea e ca el culege info despre viteza ta medie si calculeaza o medie de viteza pe tronsonul respectiv in functie de care iti calculeaza timpul de parcurgere.

 

Ideal este sa mergi exact cum iti zice el, in special daca iti arunci un ochi pe traseu si vezi multe alerte de aglomeratie...

Share this post


Link to post
Are un buton "not there" pe undeva, insa nu mai tin minte exact cum trebuie sa faci sa apara. Mi se pare ca apare automat cand treci pe langa un eveniment, il confirmi sau dai "not there".

 

Ah, ok... asa e, imi apare Not there cand trec pe langa unele echipaje. Eu credeam ca e doar o informatie (de la altii)... nu m-am gandit sa si apas pe el. =))

 

Ideal este sa mergi exact cum iti zice el, in special daca iti arunci un ochi pe traseu si vezi multe alerte de aglomeratie...

 

Mdea, nuj ce sa zic... mai adineauri ca sa vin de la Casa Poporului in cal. Dorobanti, ma ducea pe la Witting, apoi prin pta Victoriei, si intram pe Dorobanti prin Stefan cel Mare, cica 9 km, 18 minute... l-am bagat in ma-sa si-am venit prin centru, am facut 10 minute. O fi zis ca's vreun turist si vreau sa casc gura.

Share this post


Link to post

Veeezi? Ai facut mai mult. Pe unde zicea el faceai 9 min :-)))). Acu serios, are si el limitarile lui dar in maj cazurilor are dreptate.

Ps: de la casa pop pana la p vic am facut 3 min pe uranus :-)

Share this post


Link to post

Bai manca-mi-ati nasu', daca nu sunteti atenti la discutii ie-te cum aflati la juma' de an dupa de ce-i la moda ... pardon, aproape 4 ani :tongue:

 

 


Si eu il folosesc de ceva vreme. Buna jucarica! Cred ca folosește si google traffic sau ceva similar poate si coyote , nu doar informațiile utilizatorilor

 

Pana sa-i cumpere Google foloseau doar raportarile de la utilizatorii lor + alertele automate de ambuteiaj date de viteza de deplasare. Dupa ce i-a cumparat Google, o sa adauge si info de la Google Maps... dar inca nu cred ca-i gata. Cel putin oficial nu s-a anuntat nimic. Deocamdata doar Google Maps afiseaza alertele din Waze (asa zic ei, mie nu mi-au aparut niciodata in Google Maps alerte de Waze ... sau or fi deghizate).

 

Din ce am citit au fost cumparati de catre Google, deci e foarte posibil. Cu siguranta nu foloseste doar informatiile utilizatorilor.

 

Da, au fost cumparati pe aproape un miliard USD.

 

Ce n-am descoperit eu inca, e cum sa dau mesaj ca nu e politie intr-un loc unde e raportat un echipaj.

 

In privinta grupurilor, nu stiu daca e atat de util sa ne facem noi un grup al nostru care cel mai probabil o sa aibe 7-8... 10 membri ... mai degraba m-as baga intr-unul din alea mari cu vechime, cred ca acolo am avea acces la mai multe informatii.

 

Dupa cum ti s-a zis mai jos, apesi "Not there" cand iti apare alerta (d-aia si ramane pe ecran 10-15 secunde ... ca sa poti da "not there" si dupa ce-ai trecut). Insa asta merge doar la alertele semnalate pe partea ta de drum, la cele de pe contrasens poti da doar "like". Acu' asta e si partea proasta, sunt multi useri noi si nu stiu sa dea pe "other side" cand raporteaza o alerta, ca atare mergi legal asteptand radarul si el sta la vanatoare pentru aia de pe contrasens.

Share this post


Link to post

La mine in Galati oamenii au probleme mari. Cineva raporta ca nu gaseste parcare. Nu am rezistat. :)

post-6548-0-53936000-1392836221_thumb.png

Share this post


Link to post

Ati intimpinat probleme cu autentificare in contul waze ? Mie imi da de lucru la infinit, fir-ar ... Nu-mi pot accesa contul si nu e pentru prima data, din nou fir-ar ! 

Share this post


Link to post

Da. Nu ma mai pot loga de mult timp... desi, teoretic, sunt logat, folosind acelasi tel de mai mult timp. Practic, nu sunt logat si nu ma lasa sa comentez, de ex.

Vara asta a mai facut figuri, la modul ca-mi arata traseul liber si frumos, in realitate el era super mega aglomerat... isi facea update dupa ceva timp si imi arata realitatea, prea tarziu ca eram deja blocat. Sau nu gasea satelitii, tot zicea ca incearca sa ma localizeze si ma vedea ba pe drum, ba pe langa. 

Share this post


Link to post

Tare interesant cum gestioneaza situatia astia de la waze, ca mai da rateuri se accepta, cel putin eu unu dau crezare, da' sa nu-ti poti accesa contul asta chiar ca da cu virgula. Vrajeala de doi lei cu milioanele de utilizatori cind defapt esti nevoit sa-ti faci cont de N-spe ori ca de scad in mare pe cei cu bete-n roate de a-si accesa contul, cred ca ramin aproape singuri astia, li se duce reclama pe apa simbetei.

Share this post


Link to post

Eu nu am cont pe Waze si il folosesc zilnic

De fiecare data imi da traseul cel mai liber si politia ce-a mai"" jegoasa"" adica radarul🤐

Am avut probleme pe un Lg K10,dupa un update se conecteaza greu la sateliti

Acum il am pe un Huawei P Smart 2019 (nu fac reclama)merge brici.

Share this post


Link to post

Merge si astfel, doar ca nu pot fi accesate rute deja salvate. 

Share this post


Link to post

Nu inteleg la ce te referi

Eu tastez adresa si ...ma duce pe ce-a mai rapida ruta,in Bucuresti conteaza mult ""cea mai rapida""

Foarte des pun ruta ""vocal""

Share this post


Link to post

Avind cont odata cu prima aplicatie descarcata, in decursul a ... sa zicem un an, am salvat multiple rute. Ei bine, pentru a avea acces la cele salvate trebuie sa intru in cont. Atit timp cit nu permite accesul in cont, nu pot rasfoi printre cele salvate.

Share this post


Link to post

M-am uitat azi si se pare ca sunt logat in cont... doar ca, atunci cand vreau sa comentez, de exemplu, imi zice ca trebuie sa ma conectez :)) Nu-mi bat capul, nu e ceva important... fix pt asta il folosesc si eu, ca sa ma duca cat mai rapid prin oras. Destul de rar il folosesc pe rute mai lungi, in afara.

Share this post


Link to post

Aseara am bagat un ochi in telefonul vechi si acolo sint conectat si lista celor salvate intreaga. Acum imi bat capul cum pot face un transfer de date, eventual aplicatia mutata cu totul pe un alt telefon. Pentru asta cred, in prima faza trebuie sa devin vreun geniu in domeniu.

Share this post


Link to post

Poate ma lumineaza si pe mine cineva de waze ii atit de inteligent incit citeste ginduri, am reusit a-l dresa ori o prins scame pe memorie de calculeaza de la sine "de la waze cetire" directia acasa fara sa-l intrebe nimeni. Nu asta ii fu ultima destinatie sa intuiesc ca ar fi reluat traseul. Pur si simplu a decis, intr-adevar asta i-as fi cerut da' totusi ...

Share this post


Link to post

"Stie" orele la care faci un traseu, in mod repetitiv. Si pe mine, cand ma duceam la birou, ma intreba daca ma duc acolo dimineata, iar seara acasa (daca era cam la ora aia)

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
8 hours ago, Geo_ZGA said:

"Stie" orele la care faci un traseu, in mod repetitiv.

Speculam doar aceasta posibilitate iar acum se confirma. Multam ! Intr-adevar asa fu, aceiasi ruta aceiasi ora. Memorasem traseul inca de la prima cursa insa dupa cum el e al destept in trafic l-am pus la treaba ca-i mai confortabil, mai face mici driblari de astfel simte sa nu te tina blocat in trafic. E la inaltime waze asta si performeaza din cite observ.

Share this post


Link to post

Mai da si strambe, din cand in cand... eu am patit de cateva ori sa-mi dea traseul liber, dar sa ma trezesc ca e blocaj. Si am dubii ca nu fusese raportata aglomeratia.

In rest da, e f util. Te mai anunta de politie (uneori raportata aiurea), accidente, te mai ocoleste prin zone mai libere...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...