Jump to content
Sign in to follow this  
cornel_balan

Alimentare Ceasuri Bord

Recommended Posts

La climatizare nu-mi mai functioneaza absolut niciun bec cu exceptia celor de la butonul AC si cel de recirculare aer.

Sa se fi ars chiar toate sau au legatura cu altceva?

Vreau sa incerc sa fac niste modificari la iluminarea bordului si a climatizarii.

Cum le alimentez ca sa fac niste probe de functionare in casa.

Atasez o imagine cu cablajul din bord.

Multumesc anticipat.

post-19030-0-72730200-1381942057_thumb.jpg

Edited by cornel_balan

Share this post


Link to post

Uite pinii fiecarei mufe ce fac... ignora partea din dreapta a tabelului, care se refera la pinii bordului lcd.

Si sa nu uit: multumim pt scheme colegului Lao, parca de la el a plecat acum multi ani, si a ajuns la Serban_pc.

Astea fiind pt bord.

 

La climatizare cred ca e mai simplu, cauta un fir rosu si unul negru, alea ar trebui sa fie, nu mai stiu exact ca n-am mai umblat de vreo 6 ani acolo (am pus leduri). Ideea e ca becurile se ard, inlocuieste-le si vezi dupa aceea daca merg sau nu.

post-5454-0-32274700-1381995710_thumb.jpg

post-5454-0-57017100-1381995714_thumb.jpg

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Speram ca pe cablajul din imagine sa pot aplica undeva 12V si sa am tensiune pe toate componentele.

Si o alta intrebare; am vazut zilele trecute o imagine similara cu cea postata de mine unde erau marcate cu rosu, respectiv albastru zonele de langa becuri unde vine + si -, insa nu mai dau de acel post. Era tot pe un site referitor la Daewoo Cielo. Ma poate ajuta cineva?

Merci.

Share this post


Link to post

Cred ca aceasta este (am folosit-o pentru a marca propriile modificari/completari).

Daca vrei semnificatia pinilor conectorilor consulti pag. 14-25 din manual si o coroborezi cu imaginea foliei atasata.

post-34145-0-40590900-1382037443_thumb.jpg

Edited by smv

Share this post


Link to post

Salut.Am niste leduri de la o instalatie de brad de Craciun(220v).Pot folosi acele leduri ptr.luminatul bordului de la masina?Daca da,ce fel de diode(sau rezistente,nu ma pricep) trebuie folosite?

Share this post


Link to post

cumpara mai bine 4 leduri de pozitie (ce culoare vrei) si pune-le in locul becurilor, o simpla inlocuire.

Share this post


Link to post

Am incercat,dar nu lumineaza uniform tot bordul,unele zone sunt mai intunecate iar altele mai luminoase.Ma gandeam sa montez mai multe leduri...

Share this post


Link to post

cauta niste leduri de pozitie cu mai multe leduri smd... au mai pus si altii si a iesit bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...