Jump to content
Sign in to follow this  
andreicri

Chevrolet Lacetti - Impresii

Recommended Posts

:)

 

m-am linistit si cu asta atunci...o perioada nu mai am griji :) mai ramane sa incerc polishul sa vad daca o scot la capat si cu asta

 

tare multumesc de raspunsuri

Share this post


Link to post

merge 100% cu polish. eu am avut cateva zgarieturi pe bara spate si pe capota (de la un vecin binevoitor) si au iesit cu polis, nu se vede nici o urma. dar sa dai si cu ceara, una, arata bine, doi, protezeaza vopseaua (parerea mea).

Share this post


Link to post

Va vand eu un pont ! Nu va mai cumparati nicodata masini noaptea ! Ei va cheama sau vi-o da la orele alea pt ca sa ascunda prostiile facute de ei ! Stiu cateva masini Chevrolet Aveo 4 usi , 5 usi luate de la dealeri lovite de ei prin parcare si chemau oamenii seara ca sa nu vada ! Multi fiind de prin toata Romania si nu se mai intorc ,deci mare grija ,de preferabil veniti a 2 zi dimineatza ca sa nu aveti surprize!

Fratele meu si-a luat de curand un Lacetti H 1.6 cu cutie automata si prin bucuresti nu ii scade consumul sub 15 ! Ii ia 17-19 pe 100 km !

Share this post


Link to post

La cutie automata pe benzina, in 4 trepte cat vrei sa aiba consumul? Si masina mai e si in rodaj...

Share this post


Link to post

Ieri am profitat de vremea frumoasa si am facut o iesire pana la Pitesti. Vant lateral puternic, se simte un pic lipsa servodirectiei sensibile la viteza la viteze mari.

Continua sa ma surprinda masina asta (de fapt motorul ei :D ) pentru usurinta cu care urca in ture si implicit in viteza. Am atins un pic peste 190 km/h pe ceas, turatia fiind de 4000. Nu i-am dat mai mult, masina fiind incaltata cu pneurile de iarna.

Se simte lipsa treptei a VI-a, care la viteze mari ar fi dus la o scadere a consumului. Consumul pe Bucuresti Pitesti, traversare si ceva alergatura prin pitesti, plus intoarcere pe DN7 (266 km) plin la plin - 14 l de motorina!!! - 5,26%!!!

Am mers destul de tare pe A1, viteze intre 140 si 190, dar in general pe la 150, si relativ usor pe DN7 (maxim 100) din cauza localitatilor si a drumului foarte prost in multe zone.

Am simtit la greu lipsa statiei, dat fiind ca era sa fur 2 instanturi, noroc ca am avut cap si mi-am lasat un iepure in fata, care bineinteles ca a furat-o...

Share this post


Link to post

salut tuturor posesorilor de chevy, sunt nou pe forum, am un Lacetti 1.6 platinium din august 2007 , no problem, si vreau sa va intreb care este distanta normala de la care actioneaza telecomanda de inchidere centralizata, la mine nu face nimic pana nu ma aproprii cam la un metru de masina si mi se pare cam mica acesta distanta, la masina veche aveam alarama cu telecomanda care actiona de la cel putin 100 de metri.

as vrea sa-i pun si o alarma si as dori ceva lamuriri despe ce tip de alarama se poate monta si ince conditii, as vrea sa-mi aleg singur modelul nu sa0mi impuna cei de la service ce au ei pe stoc.

mersi anticipat pentru raspunsuri

Share this post


Link to post

Schimba-i bateria. :D

 

La mine cand am luat masina batea cam 30 de metrii, acum tot cam la fel bate 1 metru, maxim 2 de masina.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

@pradonas - distanta de 1-2m nu e normala. La mine merge si de la 30m dar sa nu fie intre alte masini. Sunt insa situatii cand trebuie sa ma dau mai aproape sau sa insist, si asta numai in anumite zone ale orasului. Banuiesc ca in acele zone e mai aglomerata/bruiata frecventa.

Despre alarma se discuta intr-un topic dedicat, pentru Kalos/Aveo. Cat esti in garantie nu poti pune decat ce vor ei, la un instalator agreat de ei - unul singur in Craiova. Nu-l spun ca e reclama. Daca vrei parerea mea, o alarma inseamna mult zgomot pentru nimic. Casco e suficient.

Share this post


Link to post

Oameni buni, am si eu doua intrebari:

1. Are Lacetti port OBD?

2. Daca are, unde l-au ascuns coreenii? Am cautat pe sub volan, pe sub bord-degeaba. Poate cineva sa-mi dea link la un photo, o schema cu sageti, ceva?

 

Vreau sa-l gasesc sa vad daca pot face Lacetti-ul meu sa vorbeasca cu telefonul :) Am cumparat un OBDKey bluetooth si-s curios sa vad ce date pot citi cu el din coreanca. Din Astra mea se vede cam asa:

CapScr0002.jpgCapScr0005.jpg

Share this post


Link to post

Are sigur, welcome back. ;)

Din pacate nu stiu unde e la lacetti, dar sunt sigur ca vreun coleg iti va spune. pe la scrumiera, torpedou, nu?

Interesanta jucaria ta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sub bord, in dreptul cutiei de monezi, pe partea soferului, adica stanga la masinile europene. La tine nu stiu, dar tind sa cred ca este in acelasi loc, adica pe partea pasagerului, sub bord.

Share this post


Link to post

Multumesc Mircea. Stii cumva ce standard foloseste portul?

Share this post


Link to post

Nu

Share this post


Link to post

Am eu o poza. Fa-i un mirror la tine si cauta in zona sagetii. M-ar mira sa fi schimbat locul.

post-1361-1204547402_thumb.jpg

 

edit: > pt. Mircea

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

El are volan pe dreapta ;)

Share this post


Link to post

Multam mai baieti, am sa caut acolo maine dimineata. Acuma deabia vad masina, darmite portu' ascuns pe sub volan :)

Share this post


Link to post
... Stii cumva ce standard foloseste portul?

EOBD - KWP2000

Share this post


Link to post

Nu numai ca merge dar pot citi mai multi parametri decat la Astra.

Pozitia portului e cam aiurea, mi-era frica sa nu dau cu piciorul drept peste key...

Una peste alta sunt foarte multumit de jucarie!

 

20080304-0135-185555.jpg20080304-0149-185710.jpg20080304-0147-185659.jpg20080304-0150-185716.jpg20080304-0154-185735.jpg

 

Deabia acum smart phone-ul meu isi merita numele :D

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Schimba pozitia mufei, de ex. rotita cu 90' in sensul acelor de la ceasornic.

Share this post


Link to post

As vrea si eu o jucarie dinasta :)

Intrebare (@tolin?): de ce la sonda 2 de oxigen tensiunea e aproape constanta?

Share this post


Link to post

Pai asa si trebuie. Acolo unde este montata-dupa catalizator- nivelul de o2 trebuie sa fie acelasi, nu trebuie sa varieze ca in galerie.

Share this post


Link to post

Ai dreptate Mircea!

Jucaria vad ca e pe undeva la 169 euro cu livrare cu tot. Oare nu-i cam scump?

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Am si eu 2 nelamuriri.

 

Am facut niste teste zilele trecute si am observat ca detectorul suna mai din timp daca este montat sus (in zona "hasurata: de la oglinda) decat daca e pus la jumatatea parbrizului.

 

Intrebare intrebatoare: Are cumva Lacetti parbriz atermic?

 

A doua nelamurire.

Masina asta are agatatoare ceva in spate sa pot lega o sufa in cazul in care vreau sa tractez pe cineva?

 

Eu m-am uitat si am analizat spoilerul spate si n-am gasit nimic. In fisa de dotari scrie ca are carlig de remorca. Unde o fi nu stiu, ca eu unul nu l-am vazut. :)

So, a gasit careva gaica aia de care poti lega sufa sau carligul de remorca la sedan? :D

 

P.S> Ultima data cand am scos pe cineva care derapase dintr-un sant am legat de gaica din fata si l-am tras cu spatele. Am cam omorat ambreajul, dar asta e. Daca am putut sa ajut, am ajutat.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Pozitia cea mai buna a detectorului este sus, cam in dreptul oglinzi. Deci nu are parbriz atermic, doar ca de acolo receptioneaza mai bine.

Urechea de tractare este sub spoilerul spate. Baga capul sub spoiler si uita-te :P

Share this post


Link to post
Pozitia cea mai buna a detectorului este sus, cam in dreptul oglinzi.

 

eu stiu ca detectorul este bine sa fie pozitionat cat mai jos posibil in cazul in care vrei sa beneficiezi cat mai eficient de detectia laser. Radarele cu laser au un facicul foarte concentrat, si operatorul "tinteste" de obicei numarul de inmatriculare(in acelasi timp face si poza). Ca norocul ca la noi nu sunt asa de raspandite... Dar in Ungaria am vazut multe. Stau pe marginea drumului, pe un trepied asemanator cu o camera de filmat, si iti face "poza" de la aproape 1 km...

Detectoare de radar performante au senzori montati in grila radiatorului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...