Jump to content
Sign in to follow this  
vrazvanc

Daewoo Matiz E

Recommended Posts

Asa e, dar daca nu se mai fac din sticla, trebuie sa dadacim plasticaraiele...

Share this post


Link to post

Ii tragi doua faruri noi si vreo 10 ani nu mai ai treaba chiar de ramin doar farurile de ea.

Share this post


Link to post

Gata. Multumit.

Mai am toba s-o fac.

Nu mai dau bani, sunt OK astea.

Am dat si pe stopuri un polish rapid, sa fie.

20201017_174803.jpg

20201017_174811.jpg

20201018_123728.jpg

20201018_123743.jpg

20201018_123755.jpg

Edited by vrazvanc
  • Like 2

Share this post


Link to post

Daca nu ai dat lac sau folie peste nu or sa tina 😉

Share this post


Link to post

Lac e dat in 5 - 6 straturi (groase) de data trecuta. Inca nu e foarte clara sticla din cauza lacului, deci mai merg polishate de inca ceva ori. 😀

Acum am curatat doar suprafata oxidata cu smirghel de 2000 si 5000. La sfarsit am pus ceara solida. Ma astept sa mai tina (fara garaj) inca cel putin 2 ani.

Daca stiam ca expira ITP-ul curand, imi faceam timp sa ma ocup de ele, sa nu ma mai persifleze aia.

Daca stiti un garaj care se ocupa de esapament, spuneti-mi si mie. Parca Vali mi-a mai spus de un loc, dar am uitat.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Tobe esapament unii pe la morarilor care mi-au placut mie, nu mai stiu cum se numesc, sunt cum vii de pe bd 1 decembrie colt cu basarabia.

Apropo de faruri, lacul ala inseamna ca e praf, eu am ales sa pun folie special din cauza asta. Au vre-o 2 ani si s-au mentinut fara intretinere si menajamente.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
3 hours ago, vrazvanc said:

Am dat si pe stopuri un polish rapid, sa fie.

tu le-ai mesterit ?

Share this post


Link to post

Da, eu le-am facut. Fara smirghel.

Share this post


Link to post
5 hours ago, vrazvanc said:

un polish rapid

 

1 hour ago, vrazvanc said:

. Fara smirghel.

Te rog ... mai multe detalii - ce polish ai folosit si cu ce unelte

Share this post


Link to post

O "bormasina" cu acumulator, cu disc cu burete si pasta polish faruri de la ABRO.

Totul de baza si rapid, pe intuneric, nimic profesional. 😁

Acelasi tratament si pentru faruri.

Apropo, m-am uitat pe topic si in iunie 2015 am restaurat farurile, deci au tinut bine. OK, a cam stat in garaj masina, dar daca tine 2 - 3 ani afara, sunt multumit. Desi nu inteleg cum de un lac pentru caroserie, se poate matui si ingalbeni dupa o vreme.

In alta ordine de idei, fie de la uleiul mai "gros", fie de la benzina de la Rompetrol, teava de esapament este din nou ruginie, ca atunci cand am cumparat masina, la 47 000 km.

3238328_big-800x800.jpg

61nry4TI5OL._AC_SL1200_.jpg

8c4b8509d66713c962b8839e10e1a947.jpg

Edited by vrazvanc
  • Like 2

Share this post


Link to post

@DjDark Multumesc, acum am vazut postarea ta. O sa ma uit pe Maps.

Am trimis niste mail-uri cu poze, sa vad ce oferte primesc. Una 200 de lei...

Lacul nu mi-a placut de cand l-am aplicat, Dupli-Color.

res_e5cf1c252d89086db9cb3920e5dc881a.jpg

Share this post


Link to post

Ala e de duzina, eu de exemplu am luat novol cand am refacut chestii pe la masina.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am rezolvat esapamentul, 200 lei. Taiat si sudat teava, argon si autogen pe unde nu au avut loc. S-a schimbat si sunetul, au disparut paraieturile. Dar nu era chiar de pus mainile in cap cum au facut aia la ITP.

20201118_181714.jpg

20201118_181759.jpg

20201118_181734.jpg

Edited by vrazvanc
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai facut-o cum trebuie, nu avea nici un sens sa bagi o carca de bani ca sa cumperi esapament nou pt o amarata de flansa.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Asa e. Astept sa cada tobele si sa mai apara vreo gaura sa il schimb pe tot, desi e foarte scump din cauza catalizatorului.

Ma enerveaza scutul termic, care si acum e legat cu sarma; nu au avut ce sa-i faca.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Am gasit intamplator in casa flansa dinspre catalizator si garnitura dintre saxofon si galeria de evacuare, ambele noi noute. Daca le vrei, sunt ale tale 😉 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Vali, multumesc mult, dar nu cred ca mai e necesar. Sper sa mai tina asa esapamentul cativa ani. 😀

  • Like 1

Share this post


Link to post

Rezolvare simpla a esapamentului. Si eu as fi procedat la fel. Nu-si are rostul o priza noua, in model original pe o teava obosita. Cind se schimba tot traseul ii alta treaba da' asa ... ii super ok asa cum e.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai am in plan, daca tot m-am apucat sa-l bibilesc pe gigant, sa:

- rezolv contactorul hayonului care face figuri;

- lipesc pe bord afisajul senzorilor de parcare (chiar daca acum ceva timp ma enerva, acum m-am razgandit 😁);

- sa inlocuiesc senzorul de parcare nefunctional (l-am comandat din China, dar negru lucios, nu am gasit mat);

- sa fac iluminarea butonului de avarii (am comandat alt buton);

- sa reglez inchiderea hayonului, in asa fel incat sa se inchida mai usor, fara sa-l mai trantesc cum e acum.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Gata, l-am aranjat 😁

N-am mai avut rabdare si am luat senzor de parcare de la noi, 30 lei cu transport cu tot; tot lucios.

Butonul de avarii cica nu se mai gaseste.

Am cumparat becuri de pe Maica Domnului, ceva mai mari, dar au incaput OK in butoane.

Hayonul se inchide mai bine acum.

Ma bucur ca nu mai are hibe, sper sa nu mai apara chestii.

20201217_185512.jpg

20201217_190619.jpg

IMG-20201216-WA0000.jpeg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am mutat discutia despre stergatoare in topicul despre stergatoare: 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post

Oare o sa raman fara talonul Gigantului cu astea? Am luat 2 seturi cu ~15 lei de la prietenii chineji.

 

20210113_152119.jpg

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Daca le tii pe alb cred ca scapi, dar daca mergi cu vreo culoare turbata sigur ramai fara. Oricum, din experienta iti spun ca ori sunt chioare, ori sunt puternice si nu tin mult. Suprafata de disipare este f f mica din ce vad in poze si faptul ca sunt puse in sticla aia (posibil sa fie silicon de fapt) nu le ajuta. Daca vrei sa te tina cat de cat da jos sticla si lasa cate un LED pe fiecare parte ca sa aibe cum sa disipe caldura 😉 

Share this post


Link to post

Le-am vazut si pe eMAG. Lumea spunea ca albul e albastrui si ca, dupa cum ai spus si tu ca sunt acoperite cu silicon, acesta se desface de pe "bec". Culorile turbate doar pentru show, in parcare, nu pe strada. Alb si galben am inteles ca e legal. Lumina data de ele este suficienta, nu sunt chioare, nici puternice; am vazut poze de la oameni in review-uri. Oricum, la cat am dat pe ele, pot sa nici nu le pun.

Share this post


Link to post
On 1/13/2021 at 8:16 PM, vrazvanc said:

. Oricum, la cat am dat pe ele, pot sa nici nu le pun.

Ar fi cel mai indicat ! Da' le poti pune in cabina si de-i mai tragi doua neoane in dusumea ... traiasca discoteca cu dj_zvanc ! 😉

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...