Jump to content
Sign in to follow this  
vrazvanc

Daewoo Matiz E

Recommended Posts

Mama cum arata motorul tau , farmacie ce sa mai la fel si cu noile jantele 😎👍

Share this post


Link to post

Ventilatorul ala e sub bord sau chiar in spatele torpedoului daca bine vad si stiu si eu l-am gasit azi cautand ceva fire de la rezervor , chiar acum asa off topic dar tot legat de Matiz ai idee de ce nu imi merge acul de la benzina si nici martorul adica deloc ce fire ar putea fi sau ceva , daca tu ai mai mesterit pe acolo sau daca idee si daca gasesc ceva legat de asta pe forum ?? Mersi 

Share this post


Link to post
Acum 11 ore, Mark-Damas 97' 98' a spus:

Mama cum arata motorul tau , farmacie ce sa mai la fel si cu noile jantele 😎👍

Hmm, nici chiar... I-am dat cu o solutie, peste tot, mai ales pe cabluri, atunci cand am avut probleme de-mi intrau sobolanii, iar solutia fiind lipicioasa, a atras tot praful.

Jantele, da, fac diferenta. 😀

 

Ventilatorul (suflanta), da, e chiar in spatele torpedoului.

Verifica si sub bancheta firele care ies din rezervor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si... dupa o intarziere si pauza de trei saptamani ("vacanta"), m-am blocat cu instalatia electrica a A/C-ului. Nu gasesc decat varianta de instalatie de Euro II montata pe Euro III. La "varianta" ma refer la o schema scrisa ca pentru prosti (eu), ca nu ma duce capul sa inteleg nimic din schemele din manual.

Chiar nu stiu de unde sa iau asa ceva...

Share this post


Link to post

poti sa pui schemele aici, si pt E2 si pt E3? Poate te pot ajuta eu 🙂 

Share this post


Link to post

Merci mult, Vali! 😌

Sincer, sunt atat de talamb, incat nici nu stiu care-i schema de Euro II si III.

Daca ai timp (si asta e singura speranta de care ma atarn), AICI a detaliat @sorinuif ca la carte si a postat si schemele de E II si III. Insa el a montat o instalatie de E II pe masina lui, E III. Sincer nu am avut timp sa ma mai uit la ce culori am eu de la instalatia donatoare. Cea mai grea parte mi se pare cu butonul...

Share this post


Link to post

Diferenta dintre cele 2 scheme este ca la una ECM primeste + de la butonul de AC iar in cealalta primeste - (minus), in rest sunt cam la fel.

Oricum, e ceva de munca, trebuie sa identifici pinii corespunzatori in mufa ECM-ului, sa te rogi sa aiba macar papucii pe pozitie, daca nu, iti trebuie alta instalatie cu totul sau sa"tziganesti" ceva acolo.

Share this post


Link to post
Acum 5 ore, Dj_Dark a spus:

, iti trebuie alta instalatie cu totul sau sa"tziganesti" ceva acolo.

Mi-au dat, impreuna cu AC-ul si absolut toata instalatia electrica pe fata, cu mufe, papuci, tot. Asta nu e o problema.

Problema e ca daca ii dau +, la ECM, in loc de -, ma kk le el. O sa-mi mai storc si eu creierul, sa ma uit.

Oricum, merci, informatia a fost utila!

Share this post


Link to post

Se poate inversa cu un releu aditional, comanzi releul cu + si prin contactori ii dai - (minus) pentru ecm 😉

Share this post


Link to post

Exact! 🤣

...

 

Sper ca voi executa "lucrarea" cum trebuie, sa nu mai intervina "inginerul" din mine cu chestii aditionale.

Share this post


Link to post

Salut , nu vreau sa poluez iar topicul tau dar am vorbit sau m-a abordat un domn care a avut Matiz si la dat la dezmembrari unu exact ca si al tau din 2007 o sa merg Marti sau Miercuri sa intreb de piese si preturi tot sa vad daca pot da jos de el chesti daca te interseaza si pe tine ceva zimi ca m-am tot gandit la el si mi-a picat fisa ca si tu ai Matiz , mi-am adus aminte 😁 uite aici o poza cu el , are si chestile alea din bara care mi-e imi lipsesc si cred ca are si AC deci poate e bun ceva de pe el pe al tau

DSCF8026.JPG

Share this post


Link to post

@Mark-Damas 97' 98'

Salut,

Nu poluezi, multumesc ca te-ai gandit la mine!

Azi mi-am pus, cu "riscuri", cica, LED-uri galbene pe pozitii si alb-rece, la iluminatul placutei de inmatriculare. Am gasit rupte o prindere a grilei de la stergatoare si o prindere a unei lampi de iluminat a placutei de inmatriculare. Lampa am comandat-o, pe original, iar grila am lipit-o cu A + B. Se pare ca incep sa se coaca plasticele.

Astept letconul cu acumulator, de la LIDL, luni, sa termin instalatia electrica a AC-ului (in functie de timp), sa nu ma chinui in parcare cu prelungitor de la geam.

In concluzie nu mi-e necesar nimic si sper sa nu mai fie cazul.

In cativa ani, trebuie sa duc un cazan (daca va mai oferi statul) la Remat, sa iau o DACIA Spring - deja am pata pusa. Om trai si om vedea...

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post
On 7/24/2022 at 3:09 AM, vrazvanc said:

@Mark-Damas 97' 98'

Salut,

Nu poluezi, multumesc ca te-ai gandit la mine!

Azi mi-am pus, cu "riscuri", cica, LED-uri galbene pe pozitii si alb-rece, la iluminatul placutei de inmatriculare. Am gasit rupte o prindere a grilei de la stergatoare si o prindere a unei lampi de iluminat a placutei de inmatriculare. Lampa am comandat-o, pe original, iar grila am lipit-o cu A + B. Se pare ca incep sa se coaca plasticele.

Astept letconul cu acumulator, de la LIDL, luni, sa termin instalatia electrica a AC-ului (in functie de timp), sa nu ma chinui in parcare cu prelungitor de la geam.

In concluzie nu mi-e necesar nimic si sper sa nu mai fie cazul.

In cativa ani, trebuie sa duc un cazan (daca va mai oferi statul) la Remat, sa iau o DACIA Spring - deja am pata pusa. Om trai si om vedea...

Ai putea sa faci Matizul electric. Mai fasnet ca Spring-ul.

  • Haha 2

Share this post


Link to post

Nu stiu daca glumesti sau nu, dar m-am gandit la chestia asta.

Clar mi-e imposibil, dar m-am gandit cum ar fi... 😌

Share this post


Link to post

Chinezii au facut acum multi ani o copie de Matiz numita Cherry QQ. Ulterior au scos o versiune electrica a Cherry QQ, deci cumva deja exista un Matiz electric 🙂 .

Am mai vazut niste baieti din Romania care convertesc orice masina pe benzina/ motorina in masina electrica. Aveau si niste kituri pt Dacia Logan la aprox 15000E. La pretul asta sincer nu merita sa convertesti un Logan, de Matiz nu mai vb. Cea mai buna afacere este sa dai Matizul la rabla si sa iti iei un Spring, ca dimensiuni este similar cu Matizul. Unde mai pui ca iei aproape 10000E pe Matiz prin rabla :))

Share this post


Link to post
14 hours ago, ches said:

Chinezii au facut acum multi ani o copie de Matiz numita Cherry QQ. Ulterior au scos o versiune electrica a Cherry QQ, deci cumva deja exista un Matiz electric 🙂 .

Am mai vazut niste baieti din Romania care convertesc orice masina pe benzina/ motorina in masina electrica. Aveau si niste kituri pt Dacia Logan la aprox 15000E. La pretul asta sincer nu merita sa convertesti un Logan, de Matiz nu mai vb. Cea mai buna afacere este sa dai Matizul la rabla si sa iti iei un Spring, ca dimensiuni este similar cu Matizul. Unde mai pui ca iei aproape 10000E pe Matiz prin rabla :))

La Matiz ai doua stergatoare. :))

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Acum 18 minute, pompiliu92 a spus:

La Matiz ai doua stergatoare. :))

Ha-ha-ha! 🤣 Chiar am ramas paff, cand am vazut ca Spring are un singur stergator.

 

@ches Nu sunt in stare sa termin proiectul cu AC, daramite sa-l modific complet. Spring-ul va lua fix locul Matiz-ului. E brici sa iau 10 000 Euro pe Matiz, eu am dat 1800.

Mi-am luat letconul portabil, dar maine plec la plimbare cateva saptamani, cu alalalt cazan (si la ala umblu, nu va ganditi ca-i intangibil), deci se suspenda din nou lucrarea... Vine iarna cat de curand si dau drumul la caldura. 🤔🤪

 

Mi-am comandat alta grila, 200 lei, pe original. N-a tinut lipiciul. 👎

Edited by vrazvanc
  • Like 1

Share this post


Link to post
1 minute ago, vrazvanc said:

Ha-ha-ha! 🤣 Chiar am ramas paff, cand am vazut ca Spring are un singur stergator.

 

@ches Nu sunt in stare sa termin proiectul cu AC, daramite sa-l modific complet. Spring-ul va lua fix locul Matiz-ului.

Mi-am luat letconul portabil, dar maine plec la plimbare cateva saptamani, cu alalalt cazan (si la ala umblu, nu va ganditi ca-i intangibil), deci se suspenda din nou lucrarea... Vine iarna cat de curand si dau drumul la caldura. 🤔🤪

 

Mi-am comandat alta grila, 200 lei, pe original. N-a tinut lipiciul. 👎

Ai nevoie si de AC iarna. Dezaburesti geamurile repede.

Share this post


Link to post

Da-da, stiu. Dar imi era super-necesar si vara, mai ales pentru ala mic al meu. Dar nu prea a fost necesar, insa nu strica sa fie acolo.

Share this post


Link to post

Salut , ar fi pacat sa faci si tu ce a facut domnul asta cu Matizul lui adica sa il da-i asa si sa iti iei Spring (pentru ca omu a dat Matizul la dezmembrari si si-a luat Spring) care e sub Matiz si plus ca ai bagat atatia bani in Matiz plus ca ii pu-i AC deci na dar e decizia ta 👍 si da AC-ul chiar e o necesitate si un confort mai ales iarna si vara 

Share this post


Link to post

Salut,

M-am gandit mult cu REMAT-ul.

Am zis c-o sa iau un harb de Matiz pe care sa-l dau la fier vechi si sa-l mai tin pe al meu.

Pentru ecologisti: facem maxim 2500 km pe an, deci nu va imbolnavim/omoram noi... 😇

Dar cine stie ce-o mai fi peste doi-trei ani..? 🤔

Am investit destui bani sa-l dau la cimitir. Parca i l-as lasa mai degraba sotiei, care nici pan' acu' nu s-a sinchisit sa-si ia permisul. Parca mai merge alergat al nostru.

Edited by vrazvanc
  • Like 2

Share this post


Link to post

Care ecologisti?  Pe forum daewoo? 🙂

PS, poate ajungi intr-o joi pe la intalnirea GMclub, iti raspund bucuros la orice intrebare de electrica (si nu neaparat)  la aerul ala conditionat.

Share this post


Link to post
1 oră în urmă, Dj_Dark a spus:

Care ecologisti?  Pe forum daewoo? 🙂

Cu totii respiram ce-i pe planeta asta, copiii nostri chiar, inclusiv noi, care am mai ramas pe aici. E OK, nu omoara Matizul, mai ales ca n-am mai vazut asa ceva, de fapt, nici restul modelelelor nu le-am mai regasit pe strada.

 

De ani de zile ma gandesc sa ma prezint la intalnire, dar ma simt inferior cu un biet, comun, Matiz. Voi aveti limuzine, automate... altceva.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa starnesc polemica, discutam despre ecologisti face-to face daca vrei.

PS, pasiunea e pasiune, nu conteaza fierul.

Share this post


Link to post

Eh, eram prea racorit cu bere aseara si nu am scris cum trebuie... 😁

Acum 9 ore, Dj_Dark a spus:

PS, pasiunea e pasiune, nu conteaza fierul.

Corect!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...