Jump to content
Sign in to follow this  
vrazvanc

Daewoo Matiz E

Recommended Posts

Merci! Fata de ce era, da, "merg". S-a exfoliat grundul (cred, sau vopseaua ramasa, ca nu m-am dus 100% pana la plastic - pacat) vechi pe doua dintre capace si a ramas asa, oricat de gros m-am chinuit sa dau straturile, si cat sa nu curga; nu s-a acoperit. O sa-mi para rau, in schimb, daca jantele vor iesi ca noi. N-am ce sa fac, sunt presat cu timpul si incerc sa fac din kk, bici.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Capacele alea sunt cumva de Nubira , Cielo ?? merg si la Matiz 😁;)) ??

Share this post


Link to post

Eu sper ca sunt ce trebuie. Nu sunt sigur 100%. 🤭

Share this post


Link to post

Am luat jantele, am montat si noile anvelope pe ele, tot la SRZ. Au facut o treaba excelenta, avand in vedere ca au 20+ de ani, au iesit super (nu ca noi); oricum, merita banii dati, au muncit la ele. Eu nu aveam rabdarea neceara si, pe langa ca nu ieseau asa bine (ca nu mi-as fi dat silinta sa le pregatesc cum trebuie), nici nu ar fi rezistat in timp.

Acum sa vad cum fac cu piulitele, am cumparat eu unele cu cap/capac, cromate, lucioase, frumoase. Sper sa mearga acelea.

Inca n-am pus capacelele centrale, sa vad diferenta de nuanta. Sper sa nu ma enervez.

Pun si poze.

Share this post


Link to post
55 minutes ago, vrazvanc said:

Am luat jantele, am montat si noile anvelope pe ele, tot la SRZ. Au facut o treaba excelenta, avand in vedere ca au 20+ de ani, au iesit super (nu ca noi); oricum, merita banii dati, au muncit la ele. Eu nu aveam rabdarea neceara si, pe langa ca nu ieseau asa bine (ca nu mi-as fi dat silinta sa le pregatesc cum trebuie), nici nu ar fi rezistat in timp.

Acum sa vad cum fac cu piulitele, am cumparat eu unele cu cap/capac, cromate, lucioase, frumoase. Sper sa mearga acelea.

Inca n-am pus capacelele centrale, sa vad diferenta de nuanta. Sper sa nu ma enervez.

Pun si poze.

Vezi poate mai gasesti piulite originale sa cumperi. Eu am comandat la mine la service. Diferenta de nuanta intre capace si jante o sa fie un pic, ca una e codul de culoare la metal si alta la plastic.

131117893_10207737398269311_7849499671355908279_n.thumb.jpg.e3a91fc64da04a18bc308cf454cc08a9.jpg

Share this post


Link to post
Acum 30 minute, pompiliu92 a spus:

Vezi poate mai gasesti piulite originale sa cumperi.

Originale, de la Radacini sunt. Adica ASTEA. Nu mai au poza, dar sunt diferite fata de cele de pe masina, au capatul acoperit, nu se vede surubul. Am dat 5 lei pe una (ieftin), dar acum sunt la reducere. Cred ca scapa de ele si adio.

Legat de capace nu am avut alta solutie, nu m-au putut ajuta cei la care am facut jantele.

 

Share this post


Link to post

Am omis sa spun, legat de valve. Mi-au pus cei de la vuclanizare, ale mele sunt (le luasem) pentru jantele din otel cu capac, sunt mai lungi si erau prea lungi pentru aliaj.

Screenshot_20220510-185749_Gallery.thumb.png.08e0ee22c446f61bffdb45fc7f28315a.png

 

Piulitele par bune, adica pica bine conul in janta. Mi-am amintit tarziu s-o sun pe D-na Stefania sa ma lamureasca. Ma deruteaza ca cele aftermarket au hexagonul de 19, astea de 17, ca cele vechi, de la tabla.

Screenshot_20220510-185754_Gallery.thumb.png.1d4c4bbe5e636698213eb716b5e07e1c.png

 

Inca nu am pus capacele si nici nu le-am montat, nu am avut timp.

Screenshot_20220510-185751_Gallery.thumb.png.1d706c7cceb3a4d6150770fa3a6a54e5.png

Screenshot_20220510-185746_Gallery.thumb.png.6972b4beb42f2416b233b0dc72b325da.png

Edited by vrazvanc
  • Like 2

Share this post


Link to post

Hai ca arata bine. As fi mers pe valve cromate pentru extra bling.

Share this post


Link to post

Am cumparat din China (capacele) unele argintii, cu sigla Daewoo; nu stiu daca o sa le pun. Sincer mi se par OK valvele, macar sunt scurte.

Screenshot_20220510-230505_Gallery.thumb.png.52cdb2726a76404dbea811d173d8ddcf.png

 

Am montat capacelele. Surprinzator, nu pot sesiza diferenta de nuanta, sau in niciun caz ceva deranjant, cu exceptia lacului, pe care l-am dat gros, sa fiu sigur ca protejeaza vopseaua. Se vede putin galbui, o tenta usoara. Dar e super OK.

IMG-20220510-WA0007.thumb.jpg.0b38c6a29de55e1d742790e9e05c2cde.jpg

IMG-20220510-WA0008.thumb.jpg.b44b3315af8fabae95d2212d2880228d.jpg

Edited by vrazvanc
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai grija cu capacele acelea de ventil, daca sunt de aluminiu se blocheaza pe valva si nu le mai poti desface, sunt patit cu unele asemanatoare (de la Dunlop cica).

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Capacele din astea am vazut si eu pe aliexpress, cand am cautat dupa chevrolet. Daca le manevrezi saptamanal, cum fac eu, ca sa verifici presiunea, nu cred ca au timp sa se sudeze.

Share this post


Link to post

Eu am de ceva ani valve cromate si nu am patit sa se "coxeze" capacele.

Share this post


Link to post

@Corneda Sunt din aluminiu, da.

Stiu de la cumnata-miu ca a patit sa le desfaca cu greu, cu patentul. O sa le pun, iar daca imi place cum arata, le las, altfel nu ma deranjeaza ce e acum.

Am avut si pe celalalt cazan la fel, dar nu am avut probleme. Bine, masina sta in garaj, nu circula iarna si le desfaceam periodic.

In schimb intampin ceva probleme cu piulitele. Am vorbit cu D-na Stefania si mi-a spus ca piulitele pe care le am, sunt pentru jante din otel. Nu prea o cred, pare ca se potriveste foarte bine conul in janta, dar cu toate astea, mi-e frica. Am intrebat si pe altcineva, pe chatul Radacini, tot pentru tabla mi-a spus ca e.

Asa ca am comandat unele numite "speciale", de la Febi... Alti bani (155 lei). 😡

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Mie mi le-au furat de 3 ori, dupa aia am trecut pe capace de plastic si pe astea nu le fura nimeni :))))

  • Like 1

Share this post


Link to post

🤭 Ma astept sa nu patesc chestii de genul. Mai ales ca nu mai stau in Bucuresti, ci pe langa, intr-un "cartier rezidential". 😆

In schimb, ma gandeam sa pun niste antifurturi la jante. Daca ma crezi, mi-e frica si cu catalizatoarele, dar bine ca am alarma.

Mi-au venit piulitele. Incerc sa montez azi.

  • Like 1

Share this post


Link to post

"Azi" a fost putin mai tarziu, dar s-a rezolvat.

Frumos... ce sa zic. Eu sunt enorm de multumit. Si ma bucur ca toata munca n-a fost in zadar. De bani nu mai spun nimic. Cert e ca-mi parea rau daca plecam fara sa cumpar jantele. 😁

Ca impresii, cu anvelopele noi, bineinteles, se simte mai lin, mai putin zgomotos si parca fara vibratii. Asta pot sa spun dupa 35 km de proba.

Piulitele comandate s-au dovedit a fi ce trebuie.

Capacelele au o tenta galbuie, am avut dreptate. N-are nimic. Lacul in surplus n-are cum sa dea gres.

Acum ce sa zic... sa am grija sa nu le julesc, sau mai rau, sa le sparg... 😔

Jante "noi", masina murdara.

Screenshot_20220514-000813_Gallery.png

Screenshot_20220514-000822_Gallery.png

Edited by vrazvanc
  • Like 6

Share this post


Link to post

Hai ca ii sta bine. Sa le folosesti sanatos.

Share this post


Link to post

Multumesc!

Nu am dus jantele unde mi-ai recomandat, pentru ca ieseam mai scump, vreo 700, in loc de 500, cat am dat. Am sunat si am intrebat.

Poate ieseau mai trasnet acolo, la Polonezu', dar e perfect si asa.

Mai caut sa si economisesc, pentru ca masina e batrana si nu era cazul de astfel de investitii. Hai, un AC, da, dar briz-briz-uri... 😁

  • Like 2

Share this post


Link to post

Screenshot_20220517-234541_Gallery.thumb.png.3aec01d9391a3de637d7e22ac8961509.png

Mie nu-mi plac capacelele astea, le-am lasat pe cele din plastic.

Share this post


Link to post

"Bun", deci avem pana acum, legat de A/C, butonul, vaporizatorul si, sub capota, suportul inferior al compresorului.

Bun, intre ghilimele, ca merge greu cu timpul. Poate reusesc in doua saptamani, daca nu se rup suruburile suportului superior, altfel am pus-o. Altfel vine iarna si nu mai am nevoie de A/C. 😣

 

Butonul a fost, bineinteles, usor de pus la locul lui, mai greu mi-a fost sa aleg firele lui din instalatia electrica donatoare.

Screenshot_20220526-025257_Gallery.thumb.png.804faf7813953094385cfaef7ea95550.png

 

Vaporizatorul a fost usor de montat, dar tot mi-a luat cateva ore, ca eu le bibilesc, sterg, reglez, mangai etc. L-am suflat bine cu aer comprimat, apoi l-am bagat la dus si l-am spalat cat am putut de bine. A urmat o decontaminare cu spuma speciala pentru instalatii de climatizare. Se facuse, efectiv noapte si n-am mai apucat sa caut prin mate firele senzorului de pe el. Urmeaza asta, sa gasesc un furtun pentru condens (de la dezmembrari nu mi l-a dat) si sa gasesc alta solutie pentru filtru de habitaclu. Am deja o idee, vedem daca poate fi aplicata.

Screenshot_20220526-025319_Gallery.thumb.png.cca1a74c74f766681dc010a507646e4f.png

 

A fost de lucru si la suportul inferior al compresorului, in sensul ca filetele de pe blocul motor, pentru suruburi, erau coapte. Cum nu era nicio sansa sa intre suruburile, mi-am pus la treaba trusa cu tarozi. Inafara de un filet, care pe jumatate e distrus de rugina si nu prinde surubul, in rest e super. Stiu, e mizerie si rugina, poate curat/vopsesc, poate nu. Am spray, chef si timp, pentru asa ceva, sa vedem daca e. Sincer, ma intereseaza sa fie frig odata, vara, in micul gigant si nu ca nu arata ca noi componentele, desi mi-ar placea sa le si stilizez.

Screenshot_20220526-025313_Gallery.thumb.png.e12e5df8598cb0c195f0fa005a7eca3b.png

 

Distractia continua...

  • Like 4

Share this post


Link to post

Spor la treaba in continuare! E un proiect in sine sa transferi AC-ul pe o masina fara, deci vei avea probabil de furca in continuare cu diverse chestii.

Share this post


Link to post

Multumesc frumos! Frustrant e ca sunt singur si n-am si eu pe cine sa intreb. Sunt singurul nebun care face ce fac eu.

 

Si voila! S-au montat permanent, cu tot cu "thread locker", ambii suporti ai compresorului, pe motor. I-am si intinerit putin cu vopsea pana la urma. Mi-am facut curaj (fara bere, aia e dupa) cu o parghie de 50 cm si le-am "fortat usor" pe cele trei suruburi cu cap hexagon de 12. Destul de scurte si firave sa tina motorul. Acum eu sper ca le-am strans suficient, fara sa fie prea slab stranse, sau sa fi stiftuit filetele, mai ales in partea de jos si mai ales la filetul pe jumatate distrus.

Screenshot_20220526-221553_Gallery.thumb.png.539f084292850714f832a1a180919900.png

 

Desi nu-mi place sa ma pronunt, as spune ca asta a fost partea cea mai dificila, mai ales ca existau riscuri. Dar nu-mi fac probleme, stiu ca o sa ma chinui in continuare, dupa cum a spus si @ches si o sa imi dezvolt si vocabularul de injuraturi. 😁

M-am gandit ca urmatorul pas este sa pun condensorul la locul lui. Pentru asta trebuie sa scot radiatorul motorului. O sa vad ce mai e pe mai departe. Dar pana acum sunt multumit de ce-am facut.

Si oficial ma declar invins, n-o sa termin pana incepe vara cu proiectul asta...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Sa spun c-am terminat cu instalatia de aer conditionat si tot circuitul este, sau ar trebui sa fie in ordine si etans.

Screenshot_20220606-225913_Gallery.thumb.png.eea9615d6207cd70688ae01713a06d3a.png

A fost necesar sa indrept mult conductele rigide pentru a le pune corect pe pozitie.

Garniturile din set nu pareau ca sunt 100% identice cu cele originale, ba mai subtiri, ba mai stramte. Dar nici pe cele originale nu le mai puteam folosi, un motiv in plus a fost ca au lipsit cateva.

Totul pare, la prima vedere, in ordine si la locul lor. Acum sa vedem. Sincer, nu sunt prea increzator... asa simt eu, desi arata bine treaba.

Mai am sa rezolv instalatia electrica, cu filtru de habitaclu si cu furtunul de condens (am cumparat unul de A/C de casa, ca cel din Leroy se sugruma).

Si, bineinteles, sa vedem daca functioneaza ce-am facut.

Edited by vrazvanc
  • Like 2

Share this post


Link to post

Bravo, din intamplare in week-end am lucrat si eu la aerul conditionat la cea verde 🙂

Share this post


Link to post

🙏

Asa, din vorbe, e foarte simplu sistemul in general, dar cand te apuci sa umbli, e altceva; nu mai zic, in cazul meu, ca nu ai loc sa bagi nici mana, daramite scule.

😀

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...