Jump to content
Sign in to follow this  
vrazvanc

Daewoo Matiz E

Recommended Posts

Da, da, glumim, e bine! 😀

Niste nemernici, Matiz-ul meu ia ITP-ul "pe bune". Foarte mult poluez cu el ~2-3000 km/an.

Am tratat si cu celalalt englez, astept capacele sa-mi completez setul. 🤩

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Mda, ITP-ul a sughitat, cica pe spate iese 680, on loc de 1000.

Ori a fost prost mecanicul (adica eu), ori asa e masina. Ori... trebuia ceva pe langa taxa.

Share this post


Link to post

Despre frane era vorba, vad ca am scris si cu greseli. Valorile nu stiu ce sunt, daN sau altceva...

Share this post


Link to post
On 9/28/2021 at 11:59 PM, vrazvanc said:

plus polish faruri.

cu ce ai facut "polish faruri" ?

Share this post


Link to post
Acum 14 ore, adrian_r5 a spus:

cu ce ai facut "polish faruri" ?

Rapid, cu smirghel de 2000, apoi de 5000. La final un polish cu bormasina cu acumulator si o solutie de polish. La final am aplicat o ceara solida urmat de o solutie sa nu stea apa pe ele.

Cat tin? Cam un an - le dreg inainte de ITP. Tot curat oxidarea lacului aplicat in strat gros, aplicat acum ceva ani buni, pana ajung la plastic; apoi vad ce masuri mai iau, lac sau folie. Desi vazusem la cineva pe OLX niste faruri noi la 300 de lei, nu le-am luat... Sincer de scarba reglajului farurilor.

Share this post


Link to post
9 hours ago, vrazvanc said:

 o solutie de polish

ce solutie ?

Share this post


Link to post

Ceva din LIDL, W5 CAR POLISH.

Share this post


Link to post

Au venit sosonii.

Data trecuta, astia de la care am cumparat anvelopele, pentru celalalt cazan, m-au multumit pe deplin, in sensul ca am cerut-primit saci de depozitare si comanda a sosit a doua zi. Acum, comanda a venit dupa o saptamana si, desi am cerut si saci, am primit ciuciu.

Scumpe anvelopele, sper sa fie bune.

20211015_135625.jpg

 

 

L.E.:

Cred ca avem o problema cu anvelopele si s-ar putea sa se lase cu retur.

Scrie mare pe abtibild MADE IN EUROPE si pe anvelope este inscris, subtil, MADE IN CHINA. Sau e China in Europa si eu nu stiu.

Ai req... 🤬

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post
La 15.10.2021 la 14:14, vrazvanc a spus:

Cred ca avem o problema cu anvelopele si s-ar putea sa se lase cu retur.

Am decis sa le pastrez, in pofida minciunii cu tara de fabricatie. Oricum, alta varianta nu am pentru All Season. Sunt pe la 130 lei anvelope fabricate in Polonia (Kelly de ex.), dar de iarna. Ceva mai calitativ peste ce am luat eu, ar fi Hankook, dar si alea facute in Korea; pentru 50 lei in plus pe bucata, nu cred ca-i nicio afacere.

Dar le-am batut, oricum, obrazul alora de unde le-am cumparat. Ei cica: "dom'le, nu conteaza ca-s in China facute, calitatea e aceeasi!". Mda... o fi.

Ideea e ca mi se par foarte dure si ma intreb la -20 de grade, cat de dure or fi. Sa stiti ca se vede de la un metru ca sunt China. Arata si miroase a China. Calitativ, cred ca sunt mult mai bune si mai cinstite DEBICA! Si sunt si la pret de resapate. Pacat ca nu mai gasesc.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am avut Kleber pe BMW dar de iarna, Krisalp daca nu ma insel, sincer nu m-au dat deloc pe spate, parca erau mult mai ok alea sarbesti Taurus.

Erau Made in Romania

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 10/16/2021 at 2:56 PM, vrazvanc said:

Am decis sa le pastrez, in pofida minciunii cu tara de fabricatie. Oricum, alta varianta nu am pentru All Season. Sunt pe la 130 lei anvelope fabricate in Polonia (Kelly de ex.), dar de iarna. Ceva mai calitativ peste ce am luat eu, ar fi Hankook, dar si alea facute in Korea; pentru 50 lei in plus pe bucata, nu cred ca-i nicio afacere.

Dar le-am batut, oricum, obrazul alora de unde le-am cumparat. Ei cica: "dom'le, nu conteaza ca-s in China facute, calitatea e aceeasi!". Mda... o fi.

Ideea e ca mi se par foarte dure si ma intreb la -20 de grade, cat de dure or fi. Sa stiti ca se vede de la un metru ca sunt China. Arata si miroase a China. Calitativ, cred ca sunt mult mai bune si mai cinstite DEBICA! Si sunt si la pret de resapate. Pacat ca nu mai gasesc.

Vezi ca Vredestein au anvelope All-Season bune. Quatrac se numesc. Poti sa le faci plangere la ANPC. Amenda incepe de la 2000 lei. 🙂

Share this post


Link to post

Se gasesc greu pe R13, si All-Season. Am cautat Vredestein si nu am gasit. Mai era varianta cu Hankook, dar pentru 50 lei/ buc. in plus, fiind facute in Korea, nu cred ca era mare afacere.

Nu stiu cine merita ars, ca nu stiu cine lipeste stickerele alea pe ele. Cei de unde le-am cumparat mi-au spus ca au aflat de la mine ca-s facute in China si ca anvelopele mi-au venit, la comanda, din Slovacia.

Nu as vrea sa ma mai scandalizez cu nimeni, daca nu-mi convine fac retur. Dar nu am gasit alta varianta mai buna.

 

Share this post


Link to post

Daca si hankook erau facute in koreea, poate erau tot in china 🙂 

Anyway, poate am mai zis, eu am hankook ventus prime k124 (de vara e drept) pe 2 masini si sunt niste anvelope decente, cu una din ele am fost si pe circuit de le-am "franjurat" un pic. 

Ca vredict, nu sunt michelin ps4 dar la banii lor sunt bune, inclusiv pe ploaie unde apar probleme la astea ieftine (gen debica, kormoran si alti gogosari). As putea sa bag si nexen aici fiindca am avut si de-alea si nu am fost multumit. 

Ca si anvelope mai "scumpe" pe care le-am avut pe masina de zi cu zi au fost dunlop sportmaxx rt si pirelli cinturato p7, bune intr-adevar ambele.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
13 hours ago, vrazvanc said:

Se gasesc greu pe R13, si All-Season. Am cautat Vredestein si nu am gasit. Mai era varianta cu Hankook, dar pentru 50 lei/ buc. in plus, fiind facute in Korea, nu cred ca era mare afacere.

Nu stiu cine merita ars, ca nu stiu cine lipeste stickerele alea pe ele. Cei de unde le-am cumparat mi-au spus ca au aflat de la mine ca-s facute in China si ca anvelopele mi-au venit, la comanda, din Slovacia.

Nu as vrea sa ma mai scandalizez cu nimeni, daca nu-mi convine fac retur. Dar nu am gasit alta varianta mai buna.

 

Tehnic, e vina lor ca nu isi verifica marfa si provenienta ei cand ii fac receptia in depozit. Tot responsabilitatea lor este pentru produsele puse la vanzare daca sunt conforme cu informatiile din site.

Share this post


Link to post

Asa mi se pare si mie corect.

S-au spalat pe maini cu argumentul ca mi-au venit pe comanda din alta tara.

Share this post


Link to post
Acum 7 ore, Dj_Dark a spus:

Daca si hankook erau facute in koreea, poate erau tot in china 🙂 

Probabil. E o nebunie. Eu sunt mai multumit de "branduri" gen Sebring, Tigar, Riken etc, care apartin de Michelin, facute in Serbia. Am Sebring pe Mazda doua seturi, vara si iarna si sunt OK, pretul la fel. Spun doar "OK" ca m-am dat cu alea de iarna, vara si era sa fac un accident infantil, dar nasol.

Share this post


Link to post

Merci! Pacat ca n-am cum sa ma ocup mai mult de el...

Am vazut. 😀 Bafta cu bibileala!

  • Like 1

Share this post


Link to post
La 22.10.2021 la 13:10, vrazvanc a spus:

Merci! Pacat ca n-am cum sa ma ocup mai mult de el...

Am vazut. 😀 Bafta cu bibileala!

Mersi , nici al tau nu e urat si e mai fain si ingrijit ca si al meu 🤘

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nici acum nu au ajuns capacele de la engleji. Acum imi dau seama ce posta de kapa-kapa-t avem; cred ca-i vina lor, ce naibii, nu ajungeau de o luna si ceva din Anglia..?

Intre timp, ca tot am avut, am intrebat in mai multe locuri cat ma costa sa reconditionez jantele din aliaj. Am primit tot felul de oferte, de la corecte, pana la costul unui Matiz. Dar na, munca e munca, nu compar cu cat costa un cazan.

In ritmul asta, cred ca trecem iarna cu ce avem, si vedem din primavara.

Share this post


Link to post
On 11/27/2021 at 2:37 AM, vrazvanc said:

Nici acum nu au ajuns capacele de la engleji. Acum imi dau seama ce posta de kapa-kapa-t avem; cred ca-i vina lor, ce naibii, nu ajungeau de o luna si ceva din Anglia..?

Intre timp, ca tot am avut, am intrebat in mai multe locuri cat ma costa sa reconditionez jantele din aliaj. Am primit tot felul de oferte, de la corecte, pana la costul unui Matiz. Dar na, munca e munca, nu compar cu cat costa un cazan.

In ritmul asta, cred ca trecem iarna cu ce avem, si vedem din primavara.

Stau multa in vama. Poti sa pierzi si 2 saptamani cu ele pana le vamuieste.

Share this post


Link to post

S-au dus de mult si + doua saptamani. Nu stiu pe cine sa intreb de ele. Adevarat kk-ti. Adica nu e foarte indepartata Anglia de noi.

Nu pot sa aranjez nici jantele fara capacele. Vreau sa fie aceeasi culoare.

Multumesc pentru mesaj!

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Gata, au sosit de la engleJi, intr-un final (dupa doua luni +), capacelele. Acum am patru - yeee. 😊 Si le-as fi lasat neatinse, pentru ca arata bine. Ala al meu arata gretos.

Costul baban, am platit aproape 50 lei la posta pentru ele, plus cat m-au costat, egal vreo suta si ceva de lei. Dar nu comentez, sunt antichitati rare si ma bucur ca am gasit.

 

Jantele m-am hotarat sa le dau la sablat si vopsit electrostatic. Nu am unde sa le fac (nu am scapat inca de bloc) si a venit si frigul. 😒 Cred ca la primavara se va intampla. Am timp sa mai adun chestii necesare, cum ar fi niste valve si piulite. Valve am luat de la Radacini, dar sunt prea lungi, pentru jante din otel. Parca aveam si scurte; caut. Piulite am luat tot de la Radacini, dar nu stiu daca se vor potrivi; sunt acoperite in capat.

 

Mi s-a pus pata dintr-o data, desi mancam rahat cand eram putin mai tinerel, ca n-o sa modific aspectul clasic al masinii, sa schimb semnalizatoarele fata si aripi cu unele albe/transparente cu becuri portocalii - am pus Philips WY5W. Bun, alea de pe aripi le-am gasit. Cele de pe fata e 100% exclus. Se gasesc doar pe dreapta - cata idiotenie...

Si, dupa cum spuneam ca nu am reusit sa scap de bloc + frig = rupt cate un clips la ambele semnalizatoare originale, la demontat. Ghiolbanul din mine a tras si ca un animal de ele, nestiind sigur cum sa le scot. Acelasi lucru l-am patit si la unul nou, la montaj. M-am desteptat la al doilea, cand am fugit repede in casa sa il incing cu uscatorul de par - am reusit sa montez doar unul, celalalt e lipit cu scotch pana imi sosesc altele; am dat comanda. Niste polonezarii dragute, bine lucrate, dar care sper sa nu o ia razna de la soare.

Daca stiti unde pot gasi niste dispersoare pentru fata (transparente) spuneti-mi si mie.

 

Screenshot_20211214-171015_Gallery.png

Screenshot_20211216-154734_Gallery.png

Edited by vrazvanc
  • Like 3

Share this post


Link to post

Salut,

Ebay.uk, de la englezi.

Cauta ceva gen "Daewoo alloy wheel centre cap hub". Vad ca mai sunt. Sau se gasesc facaturi in Ro, pe la 50 de lei.

 

Am avut noroc, mi-au mai venit doua semnalizatoare laterale, identice cu ce am luat data trecuta - deci nu mai umblu la cel ce e deja pe masina. Dar le montez cand o fi putin mai cald afara; vad ca peste cateva zile se apropie de zece grade.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...