Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiusimuvoina

Aburi/fum Cand Cobor O Panta In Frana De Motor

Recommended Posts

Verifica si senzorul VSS.

Share this post


Link to post

Parca am mai citit undeva despre senzorul asta de la cutia de viteze care cauza problema asta, stii cumva cum il pot verifca?

Multumesc mult pentru informatie.

Share this post


Link to post

Cel mai sigur, substitutie (imprumut provizoriu de la un prieten). Cu testerul, mai slabe sanse.

Share this post


Link to post

Multumesc de raspuns.

Trebuie sa mai precizez un lucru insa.

Cutia de viteze este de Renault Trafic - asa le-au imperecheat cei de la "ARO"

Share this post


Link to post

Nu cred ca are legatura vss-ul cu problema. Check engine e aprins?

Share this post


Link to post

ceasurile de bord Takosan nu am martor de check engine in schimb este un bec care sta aprins mereu dar nu stiu ce inseamna acel simbol.

O sa atasez o poza cat de repede

Share this post


Link to post

Intre timp am rezolvat problema - era vorba despre senzorul VSS, dar stai sa vezi povestea.

 

Senzorul VSS exista, infilatat corespunzatorul in cutia de transfer (reductor) la ARO 10, cu mufa atarnand pur si simplu in aer.

Mufa de pe instalatia masinii, cea care se conecta la mufa VSS, lipsea insa cu desevarsire fiind taiata pur si simplu (cel mai probabil de meseriasi care au efectuat schimbarea sasiului - intrucat masina a suferit o schimbare de sasiu )

 

Din cauza ca s-au folosit ceasuri de bord ARO - care functioneaza cu cablu, senzorul VSS folosit este de tip VB de Espero - asa ca am mers la dezmembrari si am luat o mufa de pe instalatia electrica a unui Cielo 16v - le-am legat si problema s-a rezolvat instantaneu.

 

Multumesc mult celui ce mi-a indicat ca sursa posibila a problemei senzorul VSS. (Initial nu credeam sa aibe acest senzor - insa dupa ce am citit manualul de reparatii am inteles ca trebuie sa fie intrucat ECM nu putea calcula altfel viteza de deplasare a masinii si de aici o gramada de probleme)

 

Uitati aici si cateva poze cu masina mea.

 

Se poate observa ca si canistra de vapori (in stanga admisiei) folosita este tot de Cielo, insa este purjata prin intermediul unui solenoid la fel ca la Nubira. Banuiesc ca au pus de Cielo intrucat rezervorul este de cel original de ARO, canistra de vapori de Nubira aflandu-se undeva prinsa de revervor din cate stiu.

 

Pompa de benzina folosita este una externa prinsa pe sasiu

post-38520-0-10939100-1410117085_thumb.jpg


iNCA O POZA


Problema fumului albastru persista in continuare la coborarea pantelor, asa ca m-am gandit (insa nu m-am hotarat) sa pun bloc motor nou echipat complet insa am gasit doar de Euro 3 banuiesc ca Nubira II.

Din cate se pare la prima vedere blocurile par identice.

Singura diferenta intre nubira 1 si 2 din punct de vedere al specificatiilor pieselor folosite (bloc motor si chiulasa ) (excluzand ECM si altele ) este data de raportul de compresie 9.5 vs 9.

 

Credeti ca pot folosii blocul de Nubira II cu chiulasa de Nubira 1 ?

post-38520-0-91292500-1410117291_thumb.jpg

Edited by adytt

Share this post


Link to post

Blocul este acelasi.

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru raspunsul prompt, faptul ca se potrivesc m-ar scutii de o gramada de complicatii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...