Jump to content
Sign in to follow this  
sorin_maican20

Renault Clio 1.4 - B 258 Fun

Recommended Posts

Salut,

 

A trecut ceva vreme de cand n-am mai postat. Intre timp am primit o Skoda Felicia, de care am scapat repede, deoarece era foarte puturoasa si pretentioasa.

 

Acum ma bucur de un Renault Clio, din 2003, motorizare 1.4, 75 HP. Avea 58.000 km cand am cumparat-o, iar acum are 75.000 km.

 

De cand am luat-o, am facut urmatoarele interventii:

 

Intretinere

- schimbat kit distributie + role + curele + rulmenti spate - 63.000 km

- schimbat placute frana fata (65.000 km)

- schimbat ulei (Elf Competition 10W40) + filtru ulei (Mann) + filtru benzina (Mann) + filtru aer (OEM) - 68.000 km

 

Estetic

- spalat motor

- vopsit gri sobolan toate ornamentele cromate (nu stiu de ce, dar mi se pare ca nu se potriveste cromul pe o masina low budget)

- polishat farurile pentru ca erau destul de matuite.

 

Am avut si un mic accident frontal cam la 20 km/h. Mi s-au rupt urechile farului si s-a spart fagurele de sub bara. Noroc ca bara originala e destul de flexibila vara. Am schimbat farul cu unul sh. Mai am sa schimb fagurele.

 

Va urma un polish total si un spalat interior.

 

Cam atat deocamdata. atasez niste poze cu masina si putinele modificari.

 

 

post-23296-0-04666900-1376408348_thumb.jpg

post-23296-0-71616000-1376408348_thumb.jpg

post-23296-0-44719100-1376408349_thumb.jpg

post-23296-0-02340900-1376408350_thumb.jpg

post-23296-0-55171000-1376408350_thumb.jpg

post-23296-0-07732700-1376408351_thumb.jpg

post-23296-0-94734900-1376408351_thumb.jpg

post-23296-0-93445500-1376408352_thumb.jpg

post-23296-0-56289700-1376408353_thumb.jpg

post-23296-0-87664700-1376408368_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Imi place gri sobolanu' ala...

Share this post


Link to post

:) )

 

Cam ciudat ca mi-a aranjat pozele asa. Ar fi trebuit sa aiba alta succesiune. Poate am facut ceva gresit.

Share this post


Link to post

Sa-l stapanesti sanatos!

Cu fiabilitatea cum a stat in acesti 17.000 de km?

Ce ai vrea sa-i mai faci ?

Nu e lenes 1.4 75 Cp ?

Share this post


Link to post

Multumesc frumos.

 

Nu am avut absolut nicio problema de cand e la mine. In schimb are marca o problema cu cablu de ambreiaj si parghia din cutie. Cand se incalzeste face urat si nu are o cursa lina - asta e singura mea nemultumire pana in acest moment.

 

Ca planuri de viitor:

- arcuri sport

- faruri cu lupa si xenon de pe Clio RS

- folie 50% pe geamuri fata, spate si luneta.

 

Nu am detinut masini puternice, ca sa imi dau seama. Cert este ca nu e chiar asa fasnet ca Tico, dar este net superior Skodei Felicia (care era foarte lenesa).

Este perfect pentru oras si ok si in afara (pt afara vreau sa ii pun arcurile sport pt ca se inclina cam mult in curbe). Consumul este normal 10% in oras si cam 6-7% in afara.

 

 

 

Share this post


Link to post

Sa o folosesti sanatos Sorine,e o masina care tine la tavaleala insa daca esti nevoit sa bagi piese in ea ai cam pus-o,sant scu,picele.

Numarul e belea.

Share this post


Link to post

Sa te folosesti fericit de ea fara sa mai ai parte de evenimente!

 

De ce totusi nu-i pui niste ulei sintetic mai subtire gen 5W-40? Am folosit si eu la un moment dat 10W-40 si se simtea diferenta de "vivacitate" a motorului.

Share this post


Link to post

Multumesc frumos Costi. Am vazut la schimbul distributiei cum sta treaba cu banii (1400 RON distributie + curele + rulmenti spate). Ma bazez pe faptul ca are km putini si o stiu din familie - sper sa nu incepa sa cada piesele prea repede.

 

Multumesc Andrei. Am mers pe ce recomanda producatorul. O sa incerc si cu 5W40 dar stiam ca e pentru motoarele mai sportive, de exemplu cele cu 16V (asa era recomandat la Cielo Exe, pe cand la cel normal 8V era recomandat 10W30)

Share this post


Link to post

Frumoasa masina...Sa te plimbe sanatos cat mai multi km fara probleme.Sunt foarte fiabile ca masini am un prieten care are un FIDJI si nu are permis si mai ies cu el...imi place ca masina singura problema(ca alta nu i-am gasit)este daca urca cine mai inalt in spate...dar eu unul personal cred ca daca vrei sa cari oameni cu masina iti iei un bus... :D .Numai bine si spor la modificat

Share this post


Link to post

Multumesc frumos. Daca ai stii cati prieteni/prietene au dat cu capul in marginea de sus a masinii in momentul in care s-au urcat in spate...

Acum m-am invatat: le strig inainte - Atentie la cap! :)

 

Oricum ai dreptate, 99% din timp suntem doar eu si sotia.

Share this post


Link to post

Odo: 77.500 km

 

A venit si timpul ca directia sa primeasca o binemeritata revizie (avea niste zgomote pe fata pe care trebuia sa le anihilez).

Ca producator am ales Moog si am schimbat urmatoarele:

- capete de bara

- bilelete directie

- bielete antiruliu

- geometrie

Cu ocazia asta am inlocuit si antigelul fiindca vine iarna. Toata operatiunea m-a costat 700 de lei, la NorAuto.

Pe la 77.000 km m-a lasat si bateria. Am pus Varta Black Dynamic (250 ron cu tot cu montaj).

 

Urmreaza schimbul de ulei la 78.000 km si ITP-ul prin octombrie. Pana atunci sper sa schimb flanse amortizor si discuri&tamburi + placute&saboti.

 

Desi speram ca o sa cumpar niste arcuri sport cu drop 60/40, se pare ca trebuie sa mai astept. :(

 

 

 

Edited by sorin_maican20

Share this post


Link to post

intre 5w40 si 10w40 cu motorul cald diferenta este... minima :) -> diferenta in mers este mica daca nu inexistenta

Share this post


Link to post

Dar dimineata, la rece, conteaza primul indicativ?

Ma gandesc ca e un pic mai fluid 5W40 decat 10W40, deci opune mai putina rezistenta la rotirea motorului. Ma insel?

Share this post


Link to post

de dimineata la rece poate, cateva minute, pana ajunge uleiul al temperatura nominala

Share this post


Link to post

Odo: 78.700 km

 

Hai ca ai avut dreptate Costi. Usor, usor au incept sa cada piesele.

 

Ieri m-a lasat ambreiajul. Devizul se ridica la 1200 lei si consta in:

- ambreiaj 450 lei + manopera 450 lei

- sonda servodirectie 180 lei + manopera 30 lei

- lichid frana 25 lei + 50 lei manopera

- spray curatare 30 lei

 

Maine iau masina. Abia astept sa vad cum merge cu noul ambreiaj; cel vechi scartia ca naiba.

Sper sa ma lase sa respir pana la sfarsitul anului. Mai am un hop ce consta in tampon motor 200 lei cu manopera si schimb de ulei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...