Jump to content
Sign in to follow this  
dumitreltoma

Pompa De Apa Intepenita/blocata La Cielo

Recommended Posts

Buna ziua, Am o problema cu pompa de apa de la Cielo. Am demontat toata distributia, insa pompa de apa refuza sa iasa afara. Am desfacut cele 3 suruburi cu imbus, am incercat sa o rotesc insa nimic, parca ar fi sudata. Are cineva vreo idee? I-am aplicat si spray degripant wd-40, insa fara niciun rezultat.

Share this post


Link to post

Trebuie ori fortata cu o ranga ori cu lovituri de ciocan pana se desprinde. A ruginit, din aceasta cauza a ramas blocata.

Nu-ti fa problema ca se rupe ceva, se va largi marginea locasului pompei dar cu un silicon bun se rezolva.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Trebuie ori fortata cu o ranga ori cu lovituri de ciocan pana se desprinde. A ruginit, din aceasta cauza a ramas blocata.

Nu-ti fa problema ca se rupe ceva, se va largi marginea locasului pompei dar cu un silicon bun se rezolva.

 

Multumesc mult pentru sugestie. Dupa ce si-a primit o portie buna de ciocane, facandu-le fata cu brio, a trebuit sa se confrunte ... cu bormasina. Si a cedat! De fapt, s-a transformat in bucati mai mici sau mai mari de aluminiu. Dupa 380.000 de km, neschimbata, devenise un monument al depunerilor si oxizilor.Cinste ei ca a functionat atat!

Share this post


Link to post

Ma bucur ca ai reusit si ... ca ai inteles ca merge sa o fortezi fara probleme.

380.000... oauuu... asa ceva... se cer detalii, cum de a rezistat atat... producator.. alea alea

Share this post


Link to post

Traiasca DW coreean! Ca fost posesor, simt acum pe deplin diferentele intre Buypeong si Craiova (grunduire, vopsea, fara lumina in torpedou, simeringul de la caseta...). Oare si pompele de apa puse pe Exe sunt tot atat de longevive?

Share this post


Link to post

Exe-ul meu nu e de nou la mine... dar, stiu ce s-a umblat la el pt ca fost cal de curse pt tot neamul. Cand a ajuns la mine pompa de apa dadea semne ca e pe duca (ma lasa fara lichid in vasul de antigel, ditamai dunga pe interiorul capotei... )... nu fusase schimbata pana la aproximativ150.000 km cand i-am curmat eu suferinta. Pana atunci, doar distributia schimbata si atat... adica doar cureaua de distributie. Pana si rolele erau cele originale. Eu zic ca e bine, in schimb 380.000 e high score.

Share this post


Link to post

Pompa de apa pe ~130.000 km si inca mai merge. Cu good luck pe inca atit (sper). De nu cer prea mult ...

Share this post


Link to post

Visezi la 250.000 km? :)) Si daca tine oringul, si daca nu se blocheaza axul... o sa se "sudeze" pe pozitie in atata timp. Schimb-o...

Share this post


Link to post

Macar un doua sute de nu vre mai mult.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...