Jump to content
Sign in to follow this  
Geo_ZGA

Cielo 2006 Std + Ac

Recommended Posts

nu prea inteleg pe ce sunt asezate...pare a fi sigla Daewoo??

Share this post


Link to post

Capac de tron :)

Aduce nitel cu sigla :) )

Share this post


Link to post

Da, da, fix asta e :) ) Le-am polishat in chiuveta si pe "tron" s-a nimerit sa le pozez...

Ieri si sambata am mai fost pe la masina, am schimbat niste cabluri de la interior, am pus scutul de pe dreapta la loc si am schimbat furtunul de carter din spatele motorului... al naibii de incomod, abia ai loc sa faci ceva.

Share this post


Link to post

Da' stiu ca o ai de ceva timp acolo... S-a hotărât sa ti-o dea cadou de craciun? Sau de anu nou? Cand zice că-i gata?

Share this post


Link to post

Zice ca saptamana asta... m-am saturat si eu, degeaba e bun ca meserias daca freaca menta si nu lucreaza la masina. Ca nu are cuvant nu mai zic... cand am dus-o, pe 2 septembrie, a zis ca in 3 saptamani, maxim 4, e gata. Au trecut 3 luni... ieri erau montate usile pe masina, a mai dat un fuller pe unde mai erau defecte si urmeaza sa o dea pe toata in fuller, dupa ce termina capota (nu, n-a mai lucrat la ea). Mai are sa mai traga pragurile nitel, sa terosoneze pe sub ea si vopsitul integral.

Azi am modificat suportii de scaune si am pus sine Recaro, cu suruburi noi.

post-5454-0-85351400-1448984208_thumb.jpg

post-5454-0-50921300-1448984212_thumb.jpg

post-5454-0-34581600-1448984218_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Azi am luat si jantele de la vopsit... au fost roluite, sablate si revopsite gunmetal perlat + lac

post-5454-0-49332500-1449309810_thumb.jpg

post-5454-0-22462300-1449309816_thumb.jpg

post-5454-0-14998900-1449309821_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

In sfarsit, se apropie de vopsire

post-5454-0-59359600-1449336083_thumb.jpg

post-5454-0-51367000-1449336094_thumb.jpg

post-5454-0-09363500-1449336108_thumb.jpg

post-5454-0-31748900-1449336117_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ieri a fost o zi lunga, probabil si azi va fi la fel... vopsirea masinii a facut-o joi, iar ieri, la ora 24 cand am plecat de acolo, urma a 3a mana de vopsea si lacul (tot 3 maini) pt bari, aripi fata, grila si capota. Azi vopseste cu negru mat sinele de pe plafon si oglinzile.

Vopsea Dupont si lac ceramic.

A iesit ok, nu perfect dar ok. 2-3 zone mici nu prea imi plac, se vad niste zgarieturi de la finisare si se mai poate face nimic acum. Lacul usor scurs din vreo 2 locuri si micile gunoaie prinse in lac o sa iasa la polish, la primavara.

Ieri am apucat doar sa mai montez diverse prin usi si sa dau cu vaselina in usi. Plus reparatie bara spate (a 4a), dupa ce a pocnit iar ieri, am cusut-o cu 4 copci din sarma de cupru, incalzita, bagata usor in plastic si stransa. Azi o sa bag vaselina in praguri si in aripile spate si sper sa reusesc sa montez tot pe ea, ca sa o iau.

post-5454-0-39359900-1449993960_thumb.jpg

post-5454-0-88987300-1449993965_thumb.jpg

post-5454-0-54651800-1449993974_thumb.jpg

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Frumos... Baga ceara la spray, se depune mult mai uniform si intra in zone in care nu poti baga vaselina. Da si la buzele aripilor fata (sub carenaje) si spate si la incheieturile fetelor de usi cu rama (muchia de jos). Iti recomand sa dai si la incheieturile aripilor spate (prin portbagaj). In dreapta poti baga prin fanta usitei de la busonul de benzina, dupa ce o desfaci. Lucrul asta l-am facut anul trecut in toamna si totul e ok, mai ales ca zona unde stau momentan (Germania) e foarte umeda. Succes!

Share this post


Link to post

Avantajul vaselinei cu ulei este ca la caldura se intinde... nu se scurge doar in jos, ca ceara. Am bagat azi in aripile spate si m-am chinuit sa bag in praguri, dar nu prea am reusit. Pistolul pt insonorizant nu scuipa amestecul meu, care era prea gros. Am facut o improvizatie cu o sticla si un furtun, dar mai mai mult am dat pe mine si pe jos :) ) Maine, dupa munca, ma duc iar acolo si spre sa gasesc o palnie micuta, ca am descoperit o gaura la fiecare prag.

Nu e gata nici azi masina, din pacate piesele vopsite ieri nu erau complet uscate. Am reusit totusi sa mai montez pe la interior (geamuri, folie, fete de usi etc), s-a montat si parbrizul nou cu cheder de nexia (cu buza pe laterale, sa nu se mai scurga apa spre usi) si am descoperit, si reparat, o gaura la pedalier sofer.

post-5454-0-10798300-1450040677_thumb.jpg

post-5454-0-48011200-1450040682_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Buna alegere cu lacul ceramic, este mult mai dur, de obicei se aplica pe masini scumpe Bmw, Audi, Mercedes... De ce nu incerci sa incalzesti amestecul tau inainte sa-l aplici mai ales ca temperatura de afara nu te ajuta.(banuiesc ca este un amestec de ulei si vaselina)

Share this post


Link to post

Acum 5 ore am cedat si am lasat maruntisurile pt azi, mai pe seara... masina e asamblata, mai mult sau mai putin bine. Bara fata nu prea imi place cum vine, dar tinand cont ca nu mai are prinderi laterale, sa zicem ca e acceptabil momentan. In plus, la marginea dinspre carenajul rotii stangi, a uitat sa dea cu pistolul vopsea. O sa o schimb la anul. La oglinda din stanga nu am nimerit ordinea sufelor de reglaj, asa ca e ca dracu acum. Cred ca ma apuc pana la urma sa le fac electrice.

Manerul de la sofer s-a rupt la demontare si am pus altul, de-l aveam acasa... se umfla vopseaua pe el orice i-am face. Trebuie sa caut un maner sh original, sa-l vopseasca.

Mai am sa pun mocheta curata, scaunele, bancheta, stergatoare, stropitoare, cotiera... sa bag vaselina in pragurile alea si sa terosoneze podeaua pe exterior.

Amestecul de ulei cu vaselina il incalzisem, dar degeaba. O sa incerc azi cu palnia, ieri n-am mai apucat.

In rest, masina are rugina pe discuri ca la balamuc, dupa 3 luni de stat, am plecat la 4 si am uitat sa mai umflu anvelopele si trage stanga/dreapta aiurea, un bec la semnalizarea fata e ars, plasticele de pe la interior sunt jegoase si unele au clemele rupte... o sa cumpar noi, la cat costa nu merita sa le spal. Banda adeziva cu care a fost prins parbrizul pe pozitie a lasat urme pe lac... Lac care are diverse gunoaie prin el si mai e scurs, dar astea ies la polish.

Per total, nu sunt prea multumit.

Poze mai pe seara.

Share this post


Link to post

ceva poze Geo? abia astept sa vad cum arata ;)

Share this post


Link to post

Abia azi am apucat sa-i fac cateva poze... oricum, e murdara deja, defectele nu sunt f vizibile acum. Saptamana asta am muncit la ea pana la 3-4 dimineata, ca sa o asamblez cat de cat. Intr-una din seri, pe la 3.30, dupa 10 ore de munca + inca vreo 7 la masina, dand cu spatele in garajul meseriasului, am reusit sa o ating pe aripa stanga spate si pe lateralul barii. Va trebui retusata acolo, dar dupa sarbatori. Pe langa asta, tot in ziua aia, am dat drumul la incalzirea oglinzilor si a luat foc un fir. Sigur am facut ceva gresit si e in scurt. Joi seara a cedat si macaraua de la sofer, nu mai misca geamul deloc... am luat una noua, originala, dar nu am reusit sa o schimb inca. Dupa Craciun...

Am bagat ulei cu vaselina si in praguri, am pus mocheta curata, scaunele fata spalate (deja sunt prafuite), am schimbat plasticele de la stalpii centrali si cei de la parbriz, am pus brate de stergatoare noi, am reparat broasca de la capota (iesise cablul din ea, pt ca meseriasul care a montat-o pe tragger a uitat de o clema), am montat aparatori de noroi pe spate, noi (cele de pe fata le-am luat neoriginale si sunt strambe rau. am comandat originale), sinele de pe plafon vopsite negru mat, stropitori pt parbriz, chedere etc. In rest, multe, multe suruburi, cleme si alte prostioare noi... cred ca am dat 400 lei numai pe maruntisuri din astea.

In perioada urmatoare o sa ma ocup de curatenie la interior si ce maruntisuri mai sunt de montat pe ea.

post-5454-0-90934500-1450534908_thumb.jpg

post-5454-0-48716000-1450534914_thumb.jpg

post-5454-0-06728400-1450534926_thumb.jpg

post-5454-0-69637800-1450534935_thumb.jpg

post-5454-0-43661000-1450534941_thumb.jpg

Share this post


Link to post

felicitari...cu jantele de aliaj o sa ii schimbe tot aspectul ;) ......si un cost la toata operatiunea ;)

Share this post


Link to post

Primul lucru pe care il spun: NU recomand meseriasul. Lucrarea a fost 4500 lei (+ tragger nou, capota sh, suporti bari, plastice, suruburi, clipsuri noi etc) si a inclus schimbat tragger, indreptat lonjeroane, facut bad boy din nou, pus petice pe unde am mai gasit gauri, terosonat interior si exterior la podea, indreptat toate piesele strambe... doar ca a durat 3 luni (si mai dura daca nu stateam zi de zi in ultima saptamana acolo, pana la 2-3-4 noaptea, muncind la masina) si nu a iesit cum ma asteptam. Da, se poate si mai rau, dar se putea si mai bine...

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Intr-adevar, iti lasa un gust amar rezultatul, dupa atata munca si cheltuiala, dar, cea mai importanta realizare e anticoroziunea si siguranta ca masina e ok la partea de rezistenta. Mai ramane satisfactia ca masina va fi, inca, tanara si pregatita pentru exploatare inca... ani multi! Restul se fac pe parcurs. Frumos cadou de Craciun! :aplauze:

Share this post


Link to post

Intr-adevar, ma bucura faptul ca nu mai e ruginita (mai sunt portiuni mici cu rugina superficiala, gen traversa de sub radiator, puntea spate, bascule fata... dar le fac singur usor, usor) si ca e "curata", intr-o singura culoare. O sa iasa din mizerii si la polish... dar defectele de finisaj asa raman, cel putin pt cativa ani.

Masina nu are valoare de revanzare, oricum am investit mult prea multi bani in ea, deci o sa moara la mine. Plus ca imi place, o cunosc, e usor si ieftin de intretinut :)

Share this post


Link to post

si eu in vara trebuie sa ma apuc de ea si stiu ca o sa fiu putin dezamagit la sfarsit ca nu o sa iasa cum vreau,dar nu pot sa o las asa ca intra prea tare rugina in ea ;)

 

Share this post


Link to post

In timp le pui tu la punct pe toate, pacat de bani, timp. Scursuri si alte defecte se pot scoate de catre cel care va face polishul, numai sa se priceapa, va necesita wet sanding si abia apoi polish iar la final va arata de milioane.

Ce problema ai avut cu lonjeroanele?

Share this post


Link to post

Erau putin strambe, urmari ale accidentelor din trecut. Din exterior nu era f vizibil, se vedea la tamponul motorului pe dreapta. Dupa ce l-a tras pe cel din dreapta, la masuratori a iesit putin stramb si pe stanga. Nimic grav, era vorba de cativa mm, dar am vrut sa fie totul bine. Singura chestie vizibila era semnalul dreapta care nu pica la fata cu farul. Traggerul era mai stramb si ruginit...

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Azi am schimbat macaraua, cu greu pt ca geamul era blocat sus, la maxim. Am taiat cablul celei vechi ca sa pot sa cobor geamul... Am aranjat si toba, sa nu mai zdrangane, ce bine e cu liniste in masina :D

Pe seara s-a dus benzina pe rosu... zic aia e, desi parca a consumat cam mult de cand am luat-o... dupa 1 km se duce la 0. Opresc la prima benzinarie, cand sa plec tot la 0 :) ) Vinovat era papucul de la sonda, ruginit grav. L-am curatat, acum se pare ca am jumatate de rezervor (am bagat vreo 30l in ultima saptamana). Cu urmatoarea ocazie o sa dau cu vaselina dielectrica pe papucul ala.

post-5454-0-60092100-1450733882_thumb.jpg

Share this post


Link to post

"jucarii" noi de pe la dezmembrari... + plastice coloana reglabila, mocheta portbagaj, placajul de sub mocheta, un proiector, relee si un pumn de suruburi de interior

imi mai trebuie doar proiectorul de pe dreapta si pot sa ma apuc de ele, sa fac cablajul pana la buton. asta pt ca romanii nu au tras electrica pt proiectoare decat in partea din fata, s-au oprit cu cablajul prin compartimentul motor

post-5454-0-99990300-1451403433_thumb.jpg

Share this post


Link to post

GEO la al meu cielo din 2005 standard am cablurile trase din fata pana in bord , numai trebuie sa schimb butonul si sa pun proiectoarele :) . Ma bate si pe mine un gand sa imi pun proiectoare dar nu stiu daca o sa am probleme cu politia sau la ITP daca nu au fost montate din fabrica . Trebuie ceva omologare pentru ele ?

Share this post


Link to post

Au fost omologate de fabrica. Plus de asta, de unde stie politistu ca al tau n-a avut de la mama lui? Da-i bataie cu ele daca vrei sa le pui, nu ai probleme decat daca bagi xenon in ele

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...