Jump to content
Sign in to follow this  
leaderfox

Pret Revizie Si Service - Matiz

Recommended Posts

Salut. Vreau sa-mi spuneti cum vi se par urmatoarele preturi, daca m-au furat sau nu: 1 - pret saboti - 80 ron, schimbat saboti si reglat frana de mana - 100 ron; 2 - rulmenti fata (coreeni) - 50 setul deci 100 ambele roti, placute frana (tot coreene) - 50 ron, discurile le-am avut, schimbat rulmeti fata, discuri si placute de frana - 200 ron. Multumesc!

Share this post


Link to post

Daca ai facut operatiile la un service, pretul e OK, daca ai facut la un particular, se gaseste si mai ieftin, se gaseste si mai scump.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Salut din nou,

 

In urma schimbarii rulmentilor, discurilor si placutelor m-am ales cu un huruit constant, indiferent daca merg incet sau cu viteza, virez sau nu.

Eu personal ma gandesc ca e de la rulmenti, pt. ca am ridicat masina pe cric si am joc la ambele roti fata, deci ori nu au fost stransi suficient, ori asa se intampla si trebuie stransi acu ca s-au asezat, ca sa zic asa.

Pt. inlaturat jocul presupun ca se strange piulita stemuita, operatiune relativ simpla, dar intrebarea mea este e posibil ca rulmentii noi sa fie mai prosti decat cei vechi - e greu de uns rulmentii cu o unsoare adecvata (trebuie dati jos sau se poate doar asa, pe masina direct)?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Inapoi cu masina la service, e in garantie. Daca te bagi tu, pierzi garantia. Din ce banuiesc, nu au fost strasi cum trebuie.

Share this post


Link to post

Salut. Vreau sa-mi spuneti cum vi se par urmatoarele preturi, daca m-au furat sau nu: 1 - pret saboti - 80 ron, schimbat saboti si reglat frana de mana - 100 ron; 2 - rulmenti fata (coreeni) - 50 setul deci 100 ambele roti, placute frana (tot coreene) - 50 ron, discurile le-am avut, schimbat rulmeti fata, discuri si placute de frana - 200 ron. Multumesc!

 

Cei mai ieftini rulmenti fata au fost ~ 27 lei/buc. Fara distantier, fara simering si romanesti (URB). Deci 108 lei pt. ambele roti, doar rulmentii. Schimbatul lor nu este usor. Problema cu huruitul, joc la roata, poate fi din cauza montajului si/sau calitatea rulmentilor. Tin minte o data am cumparat un set de rulmenti, marca de buget, deoarece aveam nevoie sa fac ceva drumuri care nu puteau fi amanate si aveam deja un huruit la una din roti (rulment uzat). Acel rulment nou, de firma "no name" m-a tinut 100 (o suta) de Km! Dupa acel drum avea un huruit mai rau ca si cel vechi (uzat) cu care l-am inlocuit, la demontare vazind ca una din role era ciobita, presupun defect de material. Nu intotdeauna ce e ieftin e si bun. La fel si cu manopera.

Share this post


Link to post

Din experienta iti spun ca tot ce exista pe piata (rulmenti ) sub 80 ron / roata au o durata de viata de pana la 3-4 luni...Daca huruie de noi e posibil sa fie ori niste rulmenti execrabili ori un montaj defectuos....Parerea mea fuga innapoi la service si remediat in garantie

Share this post


Link to post

Precis montajul a fost facut incorect, adica in momentul introducerii(presarii) camasii rulmentului in scaunul din fuzeta, aceasta nu a ajuns complet in locul destinat existand o mica deviatie.

 

Cum spune si Pepino, da fuga la service-ul in cauza sa-ti remedieze sau sa-si indrepte incompetenta. In mod normal a trebui sa beneficiezi de minim 6 luni de garantie pt. manopera.

 

Nu tine neaparat de brand in ceea ce priveste piesa in sine, foarte bine poti monta si o piesa aftermarket dar daca montajul este corespunzator tot ar trebui sa te tina cateva mii de km.

 

Ca si idee, pe ai mei i-am montat la "ciocan" acum 4 ani (KBL) am pana in prezent 36.000km si no problem.

 

Ideea este ca montajul este tot spilul.

 

Bafta.

Share this post


Link to post

Din pacate sunt destui rulmenti pe piata "made in china", care incearca sa ascunda acest lucru. Vezi "asam", "ngh", "falke"...toti astia distribuiti de conex iasi. Zici ca sunt de plastelina, se strica foarte repede. Costa in jur de 30 lei/kitul de spate, si 43 lei/kitul de fata, cu distantier cu tot. Cam orice aftermarket bunicel costa cam dublu.

Share this post


Link to post

Salut! Am un Matiz, fabricatie 11.2006,iar in momentul de fata se apropie de 30000km (probabil nu va crede nimeni daca il scot la vanzare) si recent am schimbat uleiul si filtrele. As dori sa stiu ce recomandati sa schimb la 40000km. Pana acum am facut doar schimburi de filtre si uleiuri si completare cu apa distilata, masina merge impecabil. Gandindu-ma la faptul ca au trecut ceva ani,ar trebui schimbata si distributia probabil... Asadar, daca imi puteti enumera punctual ce ar trebui sa schimb si sa verific la Matiz, un service bun (mentionez ca doresc sa imi achizitionez singur piesele si uleiul) si un pret estimativ, as fi recunoscator!

 

P.S.: ultima oara am pus Valvoline synpower 5w30 din ce imi amintesc-full sintetic,filtre GM, iar la 10k km, nu mai stiu ce ulei am folosit pentru cutie.

Edited by alexdevoratorul

Share this post


Link to post

achizitionat curea distributie Daehwa+rola NBN,-59 ron,filtru ulei NBN-6.2 ron,curea alternator Dongil 8 ron,filtru aer 11 ron si alte plastice si piulite la 2-3-5 ron,si set paravant 28 ron.la toate acestea se scade 10% promotie.

Share this post


Link to post

Preturi nu pot sa-ti dau, dar piesele ar fi:

Ulei motor (Valvoline nu e rau, poti ramane la el)

Filtru ulei (MANN, Knecht, BOSCH)

Filtru aer (eu il schimb mai des, pe la 3-4 mii km, la cat de mult praf e pe drum, deci iau ce gasesc mai ieftin)

Filtru benzina (MANN, Knecht, BOSCH)

Bujii (NGK)

Curea distributie (Contitech, Gates)

Rola intinzatoare (INA, SKF, sau cea de fabrica la care nu-i mai tin minte numele)

Pompa apa (HEPU)

Antigel (HEPU)

Lichid frana (Ate, BOSCH)

 

Eu am Matiz din 2008 (Euro 4) cu 105.000 Km si folosesc:

Ulei motor Castrol

Filtru ulei MANN

Filtru benzina MANN

Filtru aer (vezi mai sus)

Astea la fiecare 8-10 mii Km (piesele sunt cam 150 lei, manopera o fac eu)

 

In rest:

Bujii NGK

Curea distr. Contitech (data viitoare va fi Gates, asta mi se pare cam zgomotoasa)

Rola intinz. (acea firma de fabrica)

Pompa apa HEPU

Antigel HEPU

Lichid frana Ate

Ulei cutie Castrol

Acum aceste piese nu se schimba toate in acelasi timp (distributie din 60 in 60 mii Km, bujii din 40 in 40 mii Km, lichid frana din 2 in 2 ani, etc.) preturi nu stiu iar manopera tot eu mi-o fac.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...