Jump to content
Sign in to follow this  
leaderfox

Intrebare Sistem Franare Matiz - Rulmenti

Recommended Posts

Salut,

 

Trebuie sa schimb discurile & placutele de frana si sabotii pe spate.

Un mecanic mi-a zis fara sa desfaca nimic, doar dand jos roata sa vada uzura discurilor si a placutelor ca la operatiuni de astea se schimba automat si rulmentii - asa este?

Lichidul de frana trebuie schimbat si el (are 1 an jumatate)?

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Nu se schimba rulmentii daca nu sunt uzati, asta vezi doar cand ii dai jos. Daca tot umbli prin zona schimba si lichidul ca e cam vechi.

Share this post


Link to post

Nu trebuie schimbati rulmentii decat daca au joc sau fac zgomot. Lichidul de frana se schimba 1 data la 2 ani sau la 30.000 de km ( aici nu-s sigur ca retin corect nr. de km) care intervine prima.

Share this post


Link to post

Merci de reaspunsuri - km am ceva peste 30.000 de cand am schimbat lichidul - sambata am programare la revizia de 10.000 si schimbat treburi - sper sa nu depaseasca 800 ron toata afacerea. Numai bine.

Share this post


Link to post

Ca sa schimbi discurile trebuie demontati si scosi rulmentii. Acestia, chiar daca merg bine, s-ar putea sa nu arate bine - coroanele de tabla care tin bilele se cam deformeaza si chiar se poate sa iasa cateva bile. Atunci trebuie sa fii mester bun si sa ai curaj sa ii ansablezi asa la loc, d'aia vrea mesterul rulmenti noi. Povestea e numai pe fata.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...