Jump to content
Sign in to follow this  
Ndi

Simulation Software

Recommended Posts

I'm back.

 

Acum ceva vreme am scris un programel care m-a ajutat destul de mult cu tuningul pe diferite masini, si pe care il tot "finisez" de cativa ani. Incep sa cred ca nu va fi niciodata gata, asa ca m-am gandit ca poate va este voua de folos.

 

Programul este un simulator de liniuta, single player. Accepta specificatii despre masina si in consecinta incearca sa emuleze respectiva masina de la start pana la viteza maxima (sau la infinit, daca va place sa conduceti :P ). Rezultatele sunt, evident, aproximative, dar experienta spune ca programul este fiabil in producerea de rezultate coerente, pentru ca scopul lui este sa raspunda la indebarile de tip "what if".

 

Ce s-ar intampla daca as usura masina cu 50 kg? Daca as face-o mai grea? Daca mi-as lua alta cutie?

 

Programul suporta diferite stiluri de condus, tipuri multiple de tractiune, rapoarte de cutie, specificatii de caroserie si preseturi (dar nu salvarea lor).

 

Este, cum am mai spus, work in progress, motiv pentru care se vad pe la colturi chestii. Cateva licente poetice au fost luate, spre exemplu soferul incearca pe cat posibil sa tina pedala in forma ideala (un pic sub limita aderentei) in loc sa planteze si sa astepte. De asemeni, ambreiajul este fix pentru toate masinile, se presupune ca a fost proiectat pentru masina.

 

Scopul lui este sa compare o masina data cu o masina un pic mai grea, mai usoara, sau cu alt raport de cutie, nu sa ghiceasca timul de 0-100 pentru o masina cu 8 roti.

 

Daca vi se pare util, o sa imi misc hoitul si o finisez un pic.

 

Accel.jpg

 

Nu uitati sa bagati a-ntaia :)

Serios, click pe schimbatorul de viteze dupa fiecare cursa, altfel plecati intr-a cincea.

 

V 1.0 here: Cars.zip

 

P.S.: Era sa uit. Acesta este un emulator, nu un simulator, el incearca sa ruleze in real time. In cazul in care PCul dvs este incarcat/insuficient, rezultatele "fug" pentru ca timpul se dilata dpdv al programului si e facut pentru masini, nu USS Enterprise.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Are si Matiz ? :D

EDIT: are...

 

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

[Matiz SE 0.8S]
Torque=72
Mass=800
W1=155
W2=65
W3=13
Cx=0.4
G1=3.818
G2=2.21
G3=1.423
G4=1.029
G5=0.837
FDR=4.444
WD=0

[Matiz SE 1.0]
Torque=91
Mass=800
W1=155
W2=65
W3=13
Cx=0.4
G1=3.818
G2=2.21
G3=1.423
G4=1.029
G5=0.837
FDR=4.444
WD=0

--------------------------

 

Dar se poate adauga orice in INI.

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

Modificările ar fi extensive și rezultatele foarte imprecise. Din păcate nu este practic pentru nimic altceva decât determinarea raportului intre consum și viteza, care este deja în manual (croaziera).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...