Jump to content
Sign in to follow this  
dimitriuca

Bucuresti-Groningen(Olanda)

Recommended Posts

Automobil Matiz AE

Traseu dus : Bucuresti-Ungaria-Slovacia-Cehia-Germania-Olanda

Traseu retur : Olanda-Germania-Austria-Ungaria-Romania

GPS : PilotOn

Am plecat seara in jurul orei 22 din Bucuresti ca sa prind trafic usor pana la granita...

Dar nu;am prins trafic destul de aglomerat toata noaptea...

Traseu autostrada ok in Ungaria,Slovacia,Germania si Olanda.Infernal in Cehia : autostrada

din placi pe o banda ceea ce facea ca masina sa trepideze groaznic...Soferi isterici

Trafic pe autostrada in Germania ok,dar dimineata in zona Bremen infernal-extrem de multe tiruri

care te forteaza sa mergi foarte tare...

Trafic Olanda ok ; foarte aerisit,soferi politicosi

O observatie legata de soferii din Olanda : eram aproape de o intersectie (in oras) si m-am

oprit putin mai mult ca sa-mi setez GPS-ul;cand m-am uitat in retrovizor am vazut trei masini

in spatele meu care ma asteptau sa termin-NIMENI NU M-A CLAXONAT,NIMENI NU MI-A FACUT "DIN FARURI",

toti m-au asteptat pana m-am "trezit..."

In Olanda ,atentie mare la banda pt biciclisti si bus;nu ai voie sa mergi sau sa stationezi pe ea...

Oricum,soferii sunt politicosi si te atentioneaza cand din greseala faci asta (vad numar alb...RO si

te inteleg)-Nimeni nu tipa sau rade de tine...

Traseul a durat exact 30 ore de mers non stop (opriri de 5-10 min) cu viteza moderata (90 km/h in

Romania si 100-110 km/h pe autostrada in strainatate)

Returul l-am facut prin Austria pt a evita minunea de autostrada din Cehia...faci mai mult dar e mai lejer

Nu am avut absolut nici o problema la masina desi am cam fortat-o in Germania

Nici o problema cu Politia (nici chiar cea olandeza de care imi era frica in oras...)

Share this post


Link to post

 

...;cand m-am uitat in retrovizor am vazut trei masini
in spatele meu care ma asteptau sa termin-NIMENI NU M-A CLAXONAT,NIMENI NU MI-A FACUT "DIN FARURI",
toti m-au asteptat pana m-am "trezit..."...

 

Nimeni nu te-a depasit... asta e tipic la olandezi, respecta legea pana la modul absurd. O dunga continua e mai rau decat o prapastie pentru ei, nu o incalca nici 1mm chiar daca asta ar insemna fluidizarea traficului...

 

sunt absurd de corecti, insa asta nu-i face sa fie si amabili. DE exemplu e legal sa mearga cu 119km/h pe banda din stanga, in dreptul unuia cu 118 pe cea din dreapta. Si o fac, sistematic. Sa depaseasca 119.99km/h e exclus, asa ca merg unul langa altul cu orele indiferent cati balcanici gen belgieni, francezi, nemti etc s-au adunat in spatele lor...

Share this post


Link to post

Da' daca pui semnal stanga ca vrei sa-l depasesti (adica nu flashuri, doar semnal)... nu se simte sa se dea la o parte?

Share this post


Link to post

Unii da, insa destul de rar. Femeile niciodata :D De fapt am observat empiric (in Belgia, insa nu numai) ca femeile sunt mai putin amabile decat barbatii.

 

Insa daca in spatele primului mai e inca unul ceva mai aventuros dispus sa atinga 121km/h, poti fi 99% sigur ca ala nu va pune semnal stanga. Asta e situatia cea mai tampita... astepti o ora pana se depasesc primii, si apoi al doilea il va depasi pe primul... in inca o ora... In Germania merge bine figura cu semnal stanga, si oricum in general in Germania daca esti in spatele unuia iti face loc indiferent cu cat merge. Sunt obisnuiti ca intotdeauna sa fie unul mai nebun ca ei pe care trebuie sa il lase sa treaca.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

 

...Soferi isterici
Trafic pe autostrada in Germania ok,dar dimineata in zona Bremen infernal-extrem de multe tiruri
care te forteaza sa mergi foarte tare...

De ce nu ai ocolit autostrazile? Dupa ce se iese din Romania, "DN-urile" si "DJ-urile" lor sunt la fel de bune ca autostrazile. Cu exceptia limitelor de viteza.

Share this post


Link to post

De ce nu ai ocolit autostrazile? Dupa ce se iese din Romania, "DN-urile" si "DJ-urile" lor sunt la fel de bune ca autostrazile. Cu exceptia limitelor de viteza.

Ai dreptate...Am plecat cu un scop anume si trebuia sa ajung la o anumita ora...Am zis ca pe drumuri "laturalnice" pierzi mai mult timp.A nu folosi autostrazile ci drumurile celelalte e mai bine daca faci turism...Si,chiar,am vazut niste zone fantastice,in Austria,pe niste drumuri "locale",nu pe autostrada...Am auzit ca si in Italia sunt zone extrem de pitoresti folosind rute locale...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...