Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Jante Aliaj De 15" şi 16" Pentru Espero

Recommended Posts

Gaura e 56.5mm parca la cielo si la fel e si la espero :) Ing3r are jante (care au fost la mine si mie imi atingeau) cu et33 7j 15" si avea si cauciucuri 195/65/15 pe spate... si lui nu ii atingeau deloc :) Inele de centrare iti face sigur un strungar... pe mine m-au costat 1 mil, 4 bucati... cam mult, dar asa e viata aici, scumpa :P

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Aprob! Diferenta dintre Cielo si Espero la pasajele spate e uriasa. Cred ca poti sa pui si pe 16-17 cu cauciucuri cu talon mic fara sa ai mari probleme pe spate. Chiar iti recomand jante mai mari, arata intr-un mare fel masina cu ele!

Share this post


Link to post

mi-am luat un set de jante de aliaj, si prezoanele de acum sunt prea scurte, nu apuca sa se infileteze deloc, mi-ar trebui cu 1,2 cm mai lungi, gasesc, si pe unde? si ce specificatii au la Espero, eu stiu de M12 x 1.5, confirrma cineva?

Share this post


Link to post

eu stiu de M12 x 1.5, confirrma cineva?

 

2-2. SURUBURI ROATÃ

Toate modelele utilizeazã la roti suruburi metrice (17

mm). Numãrul surubului de roatã este "M 10x1,5":

M = Metric

10 = Diametrul în milimetri

1,5 = Pasul filetului

 

 

Este acelasi cu cel de Cielo/Nexia, exista doar diferenta de lungime pentru jante de aliaj/tabla + alea de Opel Astra si Kadett sint la fel.

Share this post


Link to post

ok, mersi de clarificare, in legatura cu lungimea, astea de le am acum la jantele de tabla au 2 cm partea filetata, gasesc mai lungi pentru jante de aliaj? intamplarea a facut sa fie jantele ce le-am luat asa 'groase', pentru ca la alte jante de aliaj de Corsa de exemplu ce merg pe Daewoo, nu trebuie prezoane mai lungi, merg cele normale.

post-3429-126244142089_thumb.jpg

Edited by argon

Share this post


Link to post

... gasesc mai lungi pentru jante de aliaj?

 

Cu siguranta vei gasi, eu am vazut in diferite locuri. Fa comanda la un magazin de piese, e mai simplu decit sa umbli tu sa cauti.

Share this post


Link to post

umbla vorba ca-s vreo 12 ron bucata la magazin, nu am dat pe jante cat dau pe prezoane! :-? o sa caut ceva SH..

Edited by argon

Share this post


Link to post

Faine jantele, banuiesc ca alea sint anvelope de vara, in cazul acesta mai e timp de cautat poate gasesti noi si ieftine.

Apropo, pe Reno am avut jante de aliaj, iar suruburile M10x1,5 doar nu-mi aduc aminre lungimea aceatora.

Share this post


Link to post

2-2. SURUBURI ROATÃ

Toate modelele utilizeazã la roti suruburi metrice (17

mm). Numãrul surubului de roatã este "M 10x1,5":

M = Metric

10 = Diametrul în milimetri

1,5 = Pasul filetului

Este acelasi cu cel de Cielo/Nexia, exista doar diferenta de lungime pentru jante de aliaj/tabla + alea de Opel Astra si Kadett sint la fel.

 

 

cu tot respectul, te inseli, am fost la garaj de am pus sublerul pe un prezon, si este M12,ca pasul 1.5 e clar.

 

pe Reno am avut jante de aliaj, iar suruburile M10x1,5 doar nu-mi aduc aminre lungimea aceatora.

 

Nu stiu ce model de reno ai avut, dar mai toate au M12 :-?

Edited by argon

Share this post


Link to post

Cand mi-am pus jante am folosit cu succes aceleasi prezoane fara probleme,ciudat cazul tau.Incearca pe la un centru de dezmembrari,tre sa gasesti.In cel mai rau caz la magazin de piese auto o sa gasesti,dar vb ta cam scumpe.

Share this post


Link to post

Nici eu nu ma asteptam sa nu mearga prezoanele originale, gaura de centrare din ele e la fix pentru Daewoo, 56,6, problema e cu grosimea centrului - partii in care sunt facute gaurile de prezoane, nu e vorba de distantiere si alte minuni, nu prea se observa din poza, dar totusi.

post-3429-126245773182_thumb.jpg

Edited by argon

Share this post


Link to post

Din cite stiu eu, grosimea surubului e "data" fara filet. Masoara cu sublerul fara filet, vezi ce iti arata.

Share this post


Link to post

am infiletat prezonul intr-o piulita M12 ordinara, si a intrat la fix..poate manualul in care te-ai uitat era de Tico/Matiz? zic si eu..

Edited by argon

Share this post


Link to post

Datele de mai sus, in ceia ce priveste dimensiunile surubului, le-am copiat dintr-un manual pentru Cielo. De curiozitate, am fost in garaj si am masurat si eu un surub ( am rezerva) de Cielo/Nexia, masurat cu filet indica 12mm, fara filet 10mm. Aruncind un ochi pe net, am gasit acelasi lucru, unii le numesc de 10mm, altii de 12mm. O alta chestie, am avut in mina surub de Nexia, Opel Astra, Reno 9,11, (de care sint sigur) si toate sint identice ca grosime, filet, cred ca lungimea este aceiasi.

Share this post


Link to post

Ing3r are jante (care au fost la mine si mie imi atingeau) cu et33 7j 15" si avea si cauciucuri 195/65/15 pe spate... si lui nu ii atingeau deloc :)

 

Sper sa nu fi gresit tu dimensiunile, nu de alta dar tocmai mi-am luat et38 7j cu 15" si vreau sa le incalt cu 195/55/15 :) .

Teoretic nu ar trebui sa fie probleme, la vara o sa fie testul final.

PS. Scumpe in draci gumele pe dimensiunea asta :D .

Share this post


Link to post

scumpe mie imi zici tot caut :D noroc cu posesori da laceti si aveo care isi schimba jantele... ps vrem pozne cu jantele :D

Share this post


Link to post

Mi-am luat jante mai mari si mai late pentru Espero, ca arata ca naiba cu cele pe 14, poate cineva sa-mi zica de unde iau inele de centrare, un magazin online ceva, dimensiunea butucului e 56.6, a jantelor o sa masor, au venit cu inele pentru vw, 57.1.

post-3429-127762656051_thumb.jpg

Share this post


Link to post

am jante pe 14,firma KM si is multumit :) ma gandesc si eu la ceva mai mari (16' sau 17') dar nu permite bugetul :)

post-25312-006840200 1287824893_thumb.jpg

post-25312-070755300 1287825466_thumb.png

Share this post


Link to post

Ia sa vedem ce jante ne alegem pentru Espero de ex. Cu care i-ar sta bine.

Dati clik pe cite o janta din josul paginii. :D

http://www.autogumib...nfigurator.html

Imediat sub poza, avem si obtiunea de schimbare a culorii masinii.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

pe 15 ar fi la limita am eu sunt ok 195/50/R15 si cu 4 persoane la cea mai mica groapa atig mai ales pe spate fara a face modificari deloc la masina

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...