Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Jante Aliaj De 15" şi 16" Pentru Espero

Recommended Posts

Cum mă bate gândul de aşa ceva, şi am văzut că-n general cele de 15" şi mai mari sunt în 5 prezoane, scrieţi aici ce mărci şi modele se potrivesc pe Espero, rămânând la 4 prezoane.

Share this post


Link to post

Are un vecin un Espero cu jenti Alessio de 15, cred, si arata super! O sa ma dau aproape de ele sa vad cum le cheama. Apropo, daca as avea ceva fluturasi cu forumul, i-as pune in geam...

Share this post


Link to post

Cu fluturaşii discutăm după ce rezolvăm cu domeniul www.daewooclub.ro (dă mai bine aşa). Acum să revenim la aliajele noastre.

Share this post


Link to post

Am bagat un mail la Zeno MotorSport sa-mi dea oferta de jenti 15-16 si eleroane. Asteptam...

Share this post


Link to post

Eu am jenti de 16 da nu stiu de care :P . Sper sa nu uit sa le studiez sa aflu de marca sunt. Apropos, unde ma uit? Pe spate, unde? Ca fiind de aliaj evident ca pe fata nu arata nimic.

Share this post


Link to post

Pai depinde ... s-ar putea să scrie pe buza lor, sau pe spate (unii fac aşa pentru a nu strica designul). În cazul extrem, scrie pe interior şi trebuie scoasă anvelopa de pe jantă.

Share this post


Link to post

Pe site la www.ozracing.com se poate alege Espero, 4 prezoane, si au destule modele. Le aduc si vreo 2-3 firme in RO.

Share this post


Link to post

Ori eu n-am băut destulă cafea, ori... am dat Espero, ştie de el - foarte frumos. Dar toate jantele de-acolo sunt în 5 prezoane !!

Share this post


Link to post

Probabil n-au pus poza si cu 4 prezoane ... asa si la alessio baga poze cu 5 prezoane, dar au si cu 4.

 

Marca jantei e stantata de obicei pe dos, daca nu ai cumva capacelele peste gaura de centrare, modelul nu se scrie de obicei pe nicaieri ...

Share this post


Link to post

Exact, au si cu 4. O sa vad diseara jentile Alessio ale vecinului si va zic, sigur sunt si pe site dar in 5 prezoane...

 

Gata, am vazut, sunt Alessio Futura, 4 prezoane, de 15", si pot sa va zic ca arata super! Au pe site o chestie faina, la http://www.alessio.it/eng/marchi/marca.htm , unde iti alegi masina (la Daewoo au Matiz, Leganza, Lanos si NubiraSW) si poti vedea cam cum o sa arate cu jentile respective.

Share this post


Link to post

Am dat ieri edit aici dar nu a aparut ca mesaj nou, asa ca il scriu pe asta ca sa vedeti jentile de care povesteam... So, uitati-va cu un mesaj mai sus.

Share this post


Link to post

Părerea mea este că stilul ăsta de jante merge pe o maşină sportivă. Pe o maşină mare, cum e Espero, se potrivesc de minune cele cu multe spiţe subţiri - aşa cum are montate polonezul.

 

Şi cele ataşate îmi plac (Oz Superturismo GT şi OZ Superturismo WRC).

29_big.jpg

28_big.jpg

06a.jpg

Share this post


Link to post

Arata bine, n-am ce zice... OZ... Dar sunt clar mai scumpe. Uite, o sa incerc sa-i fac o poza pe sest vecinului (sa nu creada ca vreau sa i le fur...) sa vedeti cum arata pe masina.

Share this post


Link to post

Vazut una bucata Cielo rosu sportivizat, cu neshte jenti ANTERA superbe (parerea mea), pe el stateau fff bine, nu stiu cum ar sta pe Espero...

 

309.jpg

Share this post


Link to post

Bai tata, am vazut un Espero negru cu niste jenti de aliaj cu 5 spite de o grosime medie. L-am vazut din mers, nu stiu cum aratau jentile exact (o sa caut pe net) dar m-a dat pe spate. Arata grozav de bine. Pacat ca nu am avut un aparat sa il pozez. Espero negru, nu am mai vazut culoarea asta.

Bine, copiloata mea zicea ca ar fi un gris soloban foarte inchis, eu l-am vazut negru. Oricum arata deosebit.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Din câte am observat eu, Espero-urile negre sunt "ediţie specială", şi anume cele cu motor de 2000 cm3. N-am văzut de 1500 sau de 1800 negru din fabrică.

Share this post


Link to post

Eu pe Espero meu am MOMO X1 pe 15" in patru prezoane si anvelope 195/60 , vreau sa-mi pun pe 16" sau mai mari daca imi iau suspensie sport .

Share this post


Link to post

sunt de parere ca rotile pe 14 la espero par un pic subdimensionate, avand in vedere ca sub aripi, atat fata cat si spate e loc destul.

sa pui jante pe 16 trebuie sa vii si cu un cauciuc de 205 - in acest fel scade destul de mult confortul la condus pe drumuri care nu sunt ca-n palma si plus fortezi directia

de aceea cred ca un compromis bun sunt cele pe 15.

ca design imi plac jantele speedline. sper pe viitor sa fac o investitie.

cel mai rentabil e sa ti le aduci de afara pt. ca pretul e bun.

Share this post


Link to post

Care sint mai bune? Gentile cu 4 "spite" sau cu 5, 6? Sau asta tine numai de design?

 

Pentru Cielo care genti se potrivesc mai bine? 15" sau de 16"?

Share this post


Link to post

Jantele nu pot fi categorisite după numărul de spiţe - asta e treaba constructorului. Pot fi jante cu 6 spiţe, dar proaste, şi cu 4 spiţe dar bune. Mai mult contează materialul, decât designul.

 

Iar pe Cielo am înţeles că ar încăpea şi 16", dar la greutate mai mare (4 oameni în maşină) atinge pe spate de contraaripi.

Share this post


Link to post

am vazut un espero in sinaia in fata la pub oldnick cu jante pe 17.arata divin :-D

Share this post


Link to post
Jantele nu pot fi categorisite după numărul de spiţe - asta e treaba constructorului. Pot fi jante cu 6 spiţe, dar proaste, şi cu 4 spiţe dar bune. Mai mult contează materialul, decât designul.

 

Ce matarial ar fi mai bun? Cum ii zice? Ce categorii ar exista?

Vreau si eu mici sfaturi ... criterii dupa care sa aleg niste jante.

Share this post


Link to post

mie astea imi plac. au un aer agresiv si sport.

am vazut si noi cam la 100E, dar si pe la dezmembrari

espero_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mama, da culoarea e superba!!! Si eleronul exact cum vreau eu...

Share this post


Link to post

Ce mistho arata esperoul. Da clasa la multe masini contemporane!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...