Jump to content
Sign in to follow this  
R1der

Rulmenti Si Injectoare Cielo

Recommended Posts

Am auzit ca s-ar potrivi pe Cielo rulmentii de pe Dacia Nova si injectoarele de pe Logan, Clio, Solenza si Supernova. Voi ce stiti e adevarat?

Share this post


Link to post

Injectoarele de logan se potrivesc pe nubira 1,6 probat de mine( injectoarele tot de pe 1,6 dar sunt mai firave decat cele originale daewoo) si ar trebui sa mearga si pe nexia sau cielo executive 1,5 16 v. De rulmenti nu stiu nimic.

Share this post


Link to post

Cele de Logan 1.4 si 1.6 (identice) se potrivesc sigur pe Cielo 1.5 8v (sohc) non-euro. Au 2 colegi de forum pe masinile lor.

De ce ai pune rulmenti de Nova pe Cielo, cand poti pune de Cielo? Gasesti o gramada de marci... si mai proaste, si mai bune.

Share this post


Link to post

Si consuma mai putin cu injectoarele de logan (stiu ca sunt identice la ambele motorizari)? Eu le-am pus pe nubira mea si pe analizorul de gaze teoretic scazuse consumul si am dat si o tura sa vad cum trage cu alea si nu se simtea nicio diferenta. Insa injectoarele nu erau ale mele sa le pot lasa pe masina sa fac un consum. Deci consuma mai putin cu injectoarele de logan?

Edited by nubira_1

Share this post


Link to post

Am auzit ca s-ar potrivi pe Cielo rulmentii de pe Dacia Nova si injectoarele de pe Logan, Clio, Solenza si Supernova. Voi ce stiti e adevarat?

 

De rulmenti am auzit si eu ca merg de nova,

Dar ce rost are?Pt cielo, un rulment SKF e 100 RON, nu cred ca reprezinta o avere. Un Fag e 80 ron de exemplu..Asa poti lua koreeni la 20-30-40 ron si te tin maxim 7,000km (testat de mine), deci nu faci nicio afacere.

Legat de injectoare, nu ma pricep, insa iar nu cred ca are rost iar sa te complici din moment ce poti iar gasi in magazin injectoare originale de cielo...

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

Salutare ,Craciun fericit tuturor.

Imi poate spune cineva daca pot pune injectoare de Matiz pe Cielo ?(sunt mai ieftine cele de Matiz).

Arata identic,nu stiu daca se potrivesc.

Am aruncat multi bani pe pareri gratuite.

Accept raspuns de la priceputi care raspund in cunostinta de cauza.

Multumesc

 

 

Share this post


Link to post

Chiar daca s-ar potrivi fizic, au debit mult mai mic. Ai arunca din nou cu bani aiurea... pe non-euro se potrivesc injectoarele de Logan 8v, cu conditia sa se regleze potentiometrul la o statie itp, pe analizor de gaze. Eu nu am facut asa ceva, pt ca am avut euro3, dar alti colegi au facut si a fost ok.

Share this post


Link to post

Multumesc Geo.

Cand s-o mai incalzi, scot rampa de la Matiz si pun 3 injectoare  de Matiz, ca oricum cred ca  sunt decalibrate de atatia km  si unul de Cielo sa vad .

Un an nou mai bun tuturor.

Share this post


Link to post
On 12/29/2018 at 11:15 AM, Geo_ZGA said:

Chiar daca s-ar potrivi fizic, au debit mult mai mic. Ai arunca din nou cu bani aiurea... pe non-euro se potrivesc injectoarele de Logan 8v, cu conditia sa se regleze potentiometrul la o statie itp, pe analizor de gaze. Eu nu am facut asa ceva, pt ca am avut euro3, dar alti colegi au facut si a fost ok.

Care-i avantajul upgradului la urma toata ? 

Nici in cazul de fata n-am prins ideea, pentru simplu fapt ca-s cu doi lei mai ieftine ... Macar de-ar fi mai performante, de generatie mai noua pe urma carora sa atragem avantaje gen un consum mai mic, ceva mai multa vlaga, da' asa ... Ma rog.  De-un experiment numa buna ideea, dar nimic mai mult.

 

Altfel, pe scurt si in ton cu topicu', injectoarele de cielo nu-s deloc proaste iar eu unu as ramine fix la aceleasi tip de injectoare de la mama lui.

Share this post


Link to post

Daca te referi la cele de Logan... sunt cu mult mai ieftine, nu cu 2 lei (cele de Cielo sunt f scumpe, noi). Am inteles ca ar avea si o pulverizare mai eficienta... mai mult nu stiu sa-ti spun.

Share this post


Link to post

Da, la alea de Logan faceam referire. 

Cele de Matiz ... din start le gasesc inferioare pe Cielo avind in vedere diferenta majora a capacitatii cilindrice. 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...