Jump to content
Sign in to follow this  
leaderfox

Caseta Directie Matiz

Recommended Posts

Salut,

 

Aveam probleme cu un troncanit la puntea fata la matiz ... schimbat amortizoare si flanse fata ... troncanitul persista.

Mi s-a zis ca e de la bucsa casetei de directie ... schimbat bucsa, capatul de bara dreapta, troncanitul a disparut dar a aparut o problema care mie mi se pare mai rea ca precedenta, si anume: cu masina pe loc daca iau dreapta scurt de volan se aude un trosnet si la revenit scapa volanul - acelasi lucru se intampla si in mers, dar la viteza mica + ca virajul la dreapta merge greu si revine volanul in hopuri ... baietii de la service au zis ca treaba cu revenitul mai greu e de la faptul ca e bucsa e noua si axul era un pic ruginit si pana se invata una cu alta, iar pt trosnit cica din cauza jocului de la bucsa stricata s-a facut joc si la melc+cremaliera, dar ca nu are nimic si ca ma mai duce vre un an lejer.

 

Intrebarea mea catre voi este daca credeti ca au dreptate sau nu si daca pot sa merg asa sau nu (singura rezolvare concreta cica ar fi inlocuirea casetei de directie - e manuala, dar ideea e ca eu nu vreau sa mai tin masina mai mult de un an si treaba asta r fi cam scumpa).

 

 

Merci.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Acelasi joc in bucsa l-am avut si eu dar la un Spark.Acelasi lucru mi-au spus si mie mecanicii si am luat caseta noua dar nu am mai schimbat-o pentru ca am vandut masina.Cam asta pare a fi problema lor.

 

Share this post


Link to post

daca ma poate ajuta cineva care a auzit de acest defect. nu am nici un joc pe fata bascule rulmenti schimbati placute si atunci cand merg la drum drept si intru pe o portiune alunecoasa imi fuge masina ori in stg ori in dreapta sau daca depasesc 60 km cand intru in viraj , virez putin iar masina o ia razna ce sa fie? Unghiul este facut.

 

Share this post


Link to post

Cauciucurile?

Share this post


Link to post

daca ma poate ajuta cineva care a auzit de acest defect. nu am nici un joc pe fata bascule rulmenti schimbati placute si atunci cand merg la drum drept si intru pe o portiune alunecoasa imi fuge masina ori in stg ori in dreapta sau daca depasesc 60 km cand intru in viraj , virez putin iar masina o ia razna ce sa fie? Unghiul este facut.

 

 

mai fa o verificare a geometriei rotilor dar de data asta sa se verifice si aliniamentul cu puntea spate...in 99% din cazuri nu verifica nimeni asta

Share this post


Link to post

Pai si la rotile spate cum se pot regla unghiurile?

 

Adica la alea pe fata ai capete de bara, pivoti.....o droaie de articulatii reglabile, dar pe spate din ce se regleaza....intreb pt ca azi e masina la schimbat caseta de directie si capat bara stang si apoi si refacut unghiurile.

 

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Pai si la rotile spate cum se pot regla unghiurile?

 

Adica la alea pe fata ai capete de bara, pivoti.....o droaie de articulatii reglabile, dar pe spate din ce se regleaza....intreb pt ca azi e masina la schimbat caseta de directie si capat bara stang si apoi si refacut unghiurile.

 

 

Multumesc!

 

nici pe fata nu ai prea multe de reglat, defapt una singura si anume din capetele de bara. restul daca nu corespund se schimba nu se pot regla.

Share this post


Link to post

Readuc topicul la viata cu o intrebare. Casetele de directie la Matiz sunt la fel indiferent de an? Ma refer la cele fara servo. Soacra-mea are un Matiz din 2003 la care s-a dus caseta si vreau sa-i iau una din dezmembrari, dar aia nu stiu sa-mi zica anul din care era masina. Multumesc frumos :)

Share this post


Link to post

o intrebare am...caseta de directie este la fel ca cea de tico....(manuale fara servo_) am gasit burduf de caseta directie matiz...si ma intereseaza daca pot pune burduful de la caseta de la matiz la al meu tico ca sunt rupte burdufurile !

Share this post


Link to post

OK, ieri a mers bine masina, azi cand intentionam sa parchez, s-a simtit un joc in volan cu un mic zgomot. M-am bagat sub bord si axul care vine din volan catre caseta, are joc in podea. La 'bucsa/cruce?", sau nu stiu ce are acolo, ma refer la imbinarile axelor, nu exista joc.

E normal? :(


LE: Am verificat cu atentie, m-am speriat degeaba. Volanul are jocul comun, dar pe care nu l-am simtit asa pana acum. M-am uitat mai cu atentie si sunt 2 cruci cardanice, nu au joc, iar in podea e totul 'strong'.

La roata din dreapta axul din caseta are un mic joc, in partea cealalta e OK. E cazul sa inlocuiesc bucsa din caseta pe partea unde exista acel mic joc?

Share this post


Link to post

Buna ziua, vreau si eu sa schimb la un Matiz bucsa aceea din dreapta de la caseta de directie (mecanica) si nu reusesc sa o scot pe cea veche. Daca stiti cum, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc anticipat!

P.S. Am studiat documentatia, am scos acea siguranta circulara, dar...tot nu vrea sa iasa...ceva imi scapa...si sincer nu as merge la un service, pt ca am inteles ca se practica metoda "impinge-o inauntru pe cea veche".

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut,

Cred că de atunci ai reuşit s-o rezolvi. Nu pot să spun exact cum, pentru că eram la volan şi viram maxim dreapta, apoi

uşor stânga, la indicaţia meseriaşului care-a schimbat-o, cert e c-a ieşit, era foarte moale şi puţin mutilată, dar cred că

de la operaţiunea de scoatere mai mult. Nu-i greu pentru cine e obişnuit cu treburi din astea, dar meştereşte cât de cât.

L.E.: Acum văd c-ai postat dincolo, la "Bucşă casetă direcţie Tico".

Pentru cine se apucă de schimbat bucşa aia, să ştiţi că e un pic de migălit acolo, chiar dacă aveţi priceperea şi uneltele

necesare, e o postare aici pe forum foarte utilă, la topicul de Tico.

Edited by Tevez

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...