Jump to content
Sign in to follow this  
krvn

Amortizoare Spate Cielo

Recommended Posts

De ceva timp am un tzacanit la amortizoarele spate. Mentinez ca zgomotul se auzea si inainte sa schimb amortizoarele,in momentul de fata avand pe masina unele noi. Suspectez o piesa ce vine pe tija amortizorului. Ca sa intelegeti mai bine am incercuit o in poza atasata. Problema este ca nu gasesc separat acea piese decat la tot kitul cumparat si chiar nu doresc sa cumpar un set nou pt 2 piese de rahat! Totusi poate fi si altceva si de aceea am decis sa scriu aici.

post-29187-0-98154300-1360090347_thumb.jpg

Edited by krvn

Share this post


Link to post

Dai piesa respectiva afara cu tot cu guma aia si mergi pe doua bucse scurte, din ambele parti.

 

Ops, incurcasem itele, alea sint din capul amortizorului iara eu luasem in vedere cele de la baza.

 

Se merita kit complect de amortizorul e bun.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Piesa cu pricina are rolul de a nu te lasa sa strangi excesiv bucsele de cauciuc(riscand sa se deformeze si sa fuga din locul lor) adica un distantier. Tacanitul, exista posibilitatea sa apara din cauza bucselor din cauciuc, care e posibil sa se fi lasat, piesele pentru inlocuire neavand aceeasi calitate cu cele originale. Daca le mai ai pe cele vechi ai putea sa le scurtezi, numai vreo 5 mm si sa le montezi cu alea, in felul asta bucsele din cauciuc ar ajunge sa tina una intr-alta, asa cum ar trebui. Distantierele alea nu sunt defecte decat daca sunt foarte ruginite, sau prost construite. De obicei cauciucul e turnat in parametrii la dimensiuni, dar se lasa pentru ca nu au aceeasi calitate. Bafta!

 

PS: Ar mai fi posibilitatea sa apara zgomote daca amortizoarele sunt prea scurte. Ori nu e piesa de origine ci un inlocuitor care "se potriveste" de la alta masina, ori arcuri schimbate sau inaltatoare si amortizoarele ajung sa functioneze in limita de sus. Zic...

 

 

PS2: Ca era sa uit. Pentru diagnoza poti sa gasesti un amic, care nu sufera de claustrofobie, il postezi in portbagaj si mergi putin cu masina(daca amicul tine la gluma poti sa-l plimbi mai mult) si il instruiesti sa tina mana pe capetele amortizoarelor. Daca jocul e de sus va simti jocul de acolo, daca nu il simte, pune masina pe o groapa, amicul in groapa, daca nu intri chiar tu, in timp ce celalalt se lasa pe masina in partea din spate, pe portbagaj pentru a verifica daca jocul nu e la prinderea de pe punte. Daca nu e de niciunde scoate tot din portbagaj, desi cred ca ai facut-o deja, si vezi daca mai ai tacanitul. Desigur odata cu scoaterea amicului din portbagaj poti spune ca ai scos un tacanit, poate se rezolva si celalalt.

Edited by bibicu

Share this post


Link to post

Vorba cuiva de pe aici: boala lunga, moarte sigura. Mie mi se merita kit-ul ala pe amortizoare noi.

 

Inlocuind "amicul" cu soacra, plimbata nitel la mult chiar de nu mai scoate o vorba de coboara, o sa arate cu degetul exact unde tacane, asta in cazul in care nu mai doreste o plimbare. :twisted:

Share this post


Link to post

Amandoua "distantierele" ca sa le zic asa sunt foarte ruginite,amortizoarele sunt cele originale identice cu cele avute inainte. Bucsele acelea din cauciuc sunt noi. Am incercat si treaba cu golirea portbagajului. Intradevar am arcuri -4 pe spate dar asta se intampla si inainte cand era stock. Mentionez ca zgomotul se aude la un anumit tip de denivelari,sa zic mai mult la trecerile peste liniile de tramvai spre exemplu. Clar trebuiesc schimbate acele distantiere avand in vedere starea lor. Poate are cineva un kit cu bucse si distantiere noi pe acasa si nu are ce face cu ele,le cumpar cu prima ocazie.Sa fiu eu oare singurul cu problema asta?!?!?! Oricum multumesc pentru raspunsuri si sper sa ii dau odata de cap. Cand rezolv problema revin cu un post,dar pana atunci mai astept sugestii si pareri.

Share this post


Link to post

Sunt sigur ca un subler se gaseste pe undeva, la fel si teava pe dimensiunea respectiva... nu iti ramane decat sa tai la lungimea dorita. Sau, in cel mai rau caz, facute la strung.

Share this post


Link to post

Exact.

Trebue sa ai multe fieratanii prin jur sa dai de-o teava pe masura, in schimb, ideia strungului e super cu montaj la fata locului in citeva minunte.

Share this post


Link to post

Treaba asta o am in cap de foarte mult timp! Problema este ca imi trebuie unul intr o stare perfecta(nou),cu dimensiunile exacte. Chiar am pe cineva care imi poate confectiona piesa dar degeaba daca nu are un model! Dati mi voi o idee ce sa fac. Nu cred ca ar sta nimeni cu masina pe dreapta sa mi imprumute mie prostia aia de piesa :) ).

Share this post


Link to post

Dimensiunile sint chiar sub ochii tai: grosime tija amortizor, interiorul bucsei din guma si inaltimea bucsei metalice anterioare.

Share this post


Link to post

Daca zgomotul este un tacanit si nu ca o lovitura (cum se manifesta limitarea de cursa a amortizorului amintita de @Viktor), problema nu este acea bucsa care are rolul spus de @bibicu, oricum bine fixata intre saibe de piulita stransa. Bucsele din cauciuc nu sunt de obicei identice si una dintre ele are o zona cilindrica mai mica in diametru care intra in orificiul suportului de prindere de pe puntea spate. Partea aceea din cauciuc este destul de subtire incat, daca cauciucul este slab calitativ, sa se uzeze repede. In acest fel teava aceea de pe tija amortizorului (cea din discutii) poate lovi marginea metalica a orficiului suportului, generand un zgomot relativ discret dar sacaitor, un tacanit manifestat la drum accidentat (tabla masinii este si o buna cutie de rezonanta, facand din "tantar armasar"). Eu am procedat la inlocuirea acelei bucati distruse cu o bucata de furtun cu dimensiuni corespunzatoare, refolosind tampoanele amortizoare inca in stare buna. Nu afirm ca asa ceva se intampla la toata lumea ci este numai o simpla posibilitate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...