Jump to content
Sign in to follow this  
kaloman

Fascinanta Romanie

Recommended Posts

China a introdus conceptul "O tara, doua sisteme" dar Romania l-a adus pe culmea gloriei (ca in epoca de aur ...)

Concret :

Impozitele se majoreaza cu rata inflatiei, adica 16% iar pensiile se indexeaza tot cu rata inflatiei, adica ... 4%.

(Stiu ca se vor gasi unii apasatori de taste care sa sara cu "Majorarea impozitului se face cu rata inflatiei pe 3 ani" de aceea le spun de pe acum ca pensiile nu au mai fost indexate tot de mai mult de 3 ani ...)

In tara Robertei, e posibil ca un numar diferit de 1 sa fie egal cu radacuna patrata a lui !

Oare rezultatele la bacalaureat in ultimii 2 ani sa justifice aberatiile din al treilea an ?

Mai mult, cireasa de pe tort : majorarea impozitelor se face retroactiv si cei care au platit deja sunt datori !!!

Curat murdar !

 

Share this post


Link to post

Te mai mira? Intr-o tara in care in parlament ajung 90% lichele, in care guvernul e condus de un mincinos, care una spune si alta face, in care contractele cu statul sunt castigate "pe ochi si pe spranceana", in care tot ce se face de catre stat este mai scump cu 60% decat in alta parte, in care BNR cumpara o masina de teren de 175.000 euro "pentru situatii de urgenta" cu dotari de lux (si asta prin sistemul informatizat de licitatii), in care comisii de ancheta sunt desfiintate inainte de pronuntarea concluziei samd, samd, ce mai vrei?

 

 

PS - oare discutia nu se potriveste la Politica?

Share this post


Link to post

Ai dreptate; e de cuvânt_urât, deci numai la politica s-ar potrivi; am vrut doar sa nu se piarda ideea printre altele de pe acolo.

Daca vrei, poti sa muti (chiar sa stergi, ca tot nu e nimic de pierdut)

Multumesc.

 

PS pe site-ul primariei Bucuresti, se doarme ... Daca s-ar fi aprins vreun beculet pe aiurea, ar fi iesit doctorul 25 de ore pe zi la toate televiziunile facand cotcodac, dar acum tace si asteapta desemnarea de candidat la presedintie !

Culmea e "motivarea" (pt. Bucuresti : 3 primarii de sector au datorii - datorii facute pentru bancute numarate ca in Caragiale si borduri suprapuse)

Cu impozitele marite, suprainaltarea bordurilor va ajunge la nivelul zidurilor de aparare medievale, ca transport, servicii, utilitati, crese, gradinite, spitale ... ioc.

Mai nou, vine si cu o alta aberatie : inchirierea cladirilor contruite pentru birouri si care acum produc doar gauri in bugetul celor care isi frecau mainile, pentru a le face ... GRADINITE IMPROVIZATE !!!

Cu banii respectiv se puteau construi sute de scoli/gradinite noi, dar era pacat sa nu ia si niste "unii" ceva bani ...

Ce se va face daca economia isi revine iar respecivele imobile vor fi utilizate in scopul initial ? (sau ce ar fi facut daca nu ar fi cazut economia si birourile respective nu ar fi fost libere ?)

Cui foloseste aceasta "solutie" ?

 

 

Share this post


Link to post

Mie cel mai tare imi place cum se arunca cu praf in ochi. S-a returnat legea privilegiilor parlamentare (cum imi place mie sa-i zic) de la presedinte, presedintele e de vina ca nu se aproba bugetul =))

Share this post


Link to post

Asta e doar un aspect marunt ("colateral" ca sa citam un cauvant care justifica unele atrocitati ...) Se refera la o mana de oameni ... E drept ca numarul mic NU e o scuza ...

Impozitele, veniturile, educatia privesc toata natia.

 

PS pacat ca motorul forumului a inlocuit cuvantul utilizat de mine; acel cuvant care incepe ca "ca", se termina cu "at" si mai are un "c" intre ele definea cel mai bine aberatia (poti verifica : niciodata in acesti ani nu am folosit un cuvant sau o expresie vulgara, dar acum chiar nu am altul); Poate ca ne meritam soarta ...

 

Edited by kaloman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Un mare post! De dragul de a scrie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...