Jump to content
Sign in to follow this  
White Shadow

Curea Alternator Rupta Dupa 1 Luna ?

Recommended Posts

Tocmai am patit-o cu cureaua de la alternator. Are doar vreo luna, si s-a facut franjuri, jumate din dinti sariti, cureaua in sine, tesatura facuta franjuri, destesuta, rupta in bucati. Un singur lucru vreau sa intreb, este posibil sa se intample asa ceva numai din cauza calitatii proaste ? Adica intelegeam dupa cateva luni, dar dupa doar o luna ? M-am uitat atent sa nu fie ceva de care atinge, dar nu vad si alternatorul se invarte foarte usor.

 

Ma gandeam ca daca e ceva care se mai intampla, ma duc si iau o curea si o pun eu singur, ca sa nu ma mai duc pana la mecanic.

Share this post


Link to post

Se duc repede,dar o luna e cam putin.Posibil de la gheata/frig,materialul prost a devenit casant.Stai cu ochii pe mecanic cand o schimba,desii o poti schimba si tu..

Share this post


Link to post

Daca nu poti sa te bagi dedesubt, nu poti "singur". Vezi daca gasesti ceva pentru garantie (bon fiscal), desi e prea complicat pentru 15-20 lei, trebuie sa dea service-ul un act de constatare...

Share this post


Link to post

Acum ma mai gandesc la ceva. Am facut o improvizatie cu ciorap de dama si fasa de bandajat, dupa ce s-a rupt ciorapu ala. Alternatorul se invarte, incarcare canci. E posibil ca un alternator defect sa faca frana magnetica, daca e in scurt in vreun fel ? Asa mi-as explica deteriorarea curelei, pentru ca iesea si fum cand inca mai era acolo cureaua, si era fum din curea nu din alta parte...

 

Daca imi trebuie alternator nou, ma jur ca o dau la fier vechi, cu banii pe ea imi iau un calculator super misto si ma inchid in casa forever. M-a distrus masina asta, zici ca ii merg pistoanele cu hartii de 100 de lei, nu cu benzina.

Share this post


Link to post

Daca alternatorul se roteste usor cu mana si nu face socuri cand este rotit atunci tre sa cati vina in alta parte.Cureaua a fost ori prea sransa ori prea slaba ori a frecat pe ceva.Ca sa o inlocuiesti singur trebuie sa te bagi pe sub masina sa slabesti(srangi)niste suruburi.Daca nu ai o rampa (groapa) e mai dificil.Spor la lucru!

 

 

 

 

 

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Am reusit s-o schimb singur si slava domnului, alternatorul e ok. M-am cam speriat la inceput ca stiam ca baga 14,8V si imi baga doar vreo 14,3V, dar dupa un timp a revenit la 14,8. Probabil nu era bateria complet incarcata. Inainte sa schimb cureaua am verificat si cablurile alternatorului, rezistenta 0 pe ambele, deci cabluri ok. Totusi nu imi place cum sunt aliniate fuliile si cum sta cureaua pe fulii. Eu am avut o problema anul trecut cu fulia de pe arbore, i s-a desfacut surubul si a distrus fulie, pinion inferior distributie, pana fulie-pinion, curea, filet arbore cotit (unde vine surubul de la fulie). S-a reparat, dar fulia e luata de la dezmembrari, ma gandesc ca poate nu e buna sau s-a stricat alinierea cumva la reparatia aia. Fulia nu pare sa aiba joc, dar imi pare un pic stramba fata de aia de la alternator.

 

In fine, important e ca nu e alternatorul, acum, orice ar fi, astept sa vad ce se intampla cu cureaua noua. Daca tine, bine, daca nu, ma intorc in service si rezolv cu mecanicul, important e ca nu vor fi costuri atat de insemnate pe cat credeam.

Share this post


Link to post

Pai daca nu sunt bine aliniate, cureaua e suprasolicitata pe margini si se distruge mai repede

 

Nu cred ca ai masurat bine firele, pt rezistente asa mici nu se foloseste un banal multimetru. Fara scule poti masura caderea de tensiune pe fir la un curent mare

Share this post


Link to post

Fara scule poti masura caderea de tensiune pe fir la un curent mare

 

Mda, ai dreptate, ca si daca am o lita de 0.1 tot 0 ohmi imi arata... In fine, important e ca e (aproape) totul in regula. :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...