Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Bravo- Black, Beautiful And Refined

Recommended Posts

:) exact.

 

@tommy, e doar 4 cm coborata, daca m-ai vazut cu rotile de tabla pare mai coborata intr-adevar insa e doar o impresie.

 

 

Share this post


Link to post

Inseamna ca ochiometrul meu a dat gres, eu am crezut ca vreo 6 :P

Share this post


Link to post

Scutul la genul asta de pozitionare a motorului/baii de ulei - ajuta exact la nimic. Pentru ca nu se poate pune distantat de motor. Ca n-ai unde.

 

@Laurentiu - asa e - o alta dovada a retardului inginerilor italieni este ca la o utilitara, care prin definitie trebuie sa fie robusta si sa treaca fara probleme de denivelari si borduri, au facut aceeasi greseala...

 

@Dj - in mod cert, stilo fiind propulsat de motoare de foarte inalta performanta :D

Share this post


Link to post

In mod normal nu atinge cu scutul din plastic de sub motor ci cu deflectorul ala de aer de sub spoiler (care e cu vreo 2-3 cm mai jos decat spoilerul). Baia de ulei nu mi-a parut f jos cand m-am uitat la ea pe elevator...

Share this post


Link to post

Dupa cateva mii de km revin cu noi observatii legate de masinuta:

- consuma neasteptat de putin pe frigul asta, sub 10% in oras cu drumuri predominant scurte

- consumul extraurban este excelent: 5,6-5,8% la un mers linistit

- relantiul chiar si la -10 grade in 1-2 min coboara la sub 800rpm (nu stiu ce sistem de obturare partiala a admisiei...)

- partea nu tocmai roz a punctului 3 e ca se incalzeste incet/ incetisor/ deloc stand pe loc

 

De la gropile aparute in asfalt au aparut/disparut/reaparut cateva zgomote suspecte dar nimic serios.

 

Acum adun ca harciogul piese si astept caldura pentru montaj: boxe fata, subwoofer+amplificator, placute frana fata care sa nu scartaie si kitul de distributie.

Share this post


Link to post

Dupa 15.000km cu fiatul, inclusiv o plimbare pana in Grecia si inapoi pot spue ca imi este mai drag decat mi-a fost vreodata nubira... Masina nu mi-a dat dureri de cap, nu s-a stricat nimic pana acum.

Intre timp a primit:

1. boxe spate hertz dieci 170.3

2. Subwoofer si amplificator monobloc alpine

3. Cruise control (are acum si o bucatica de alfa in ea, respectiv maneta de CC :) ) ).

4. Niste jante urate dn tabla de stilo pe 15'' pentru rotile de iarna. M-am tot chinuit eu sa le scap de rugina dar e o munca sisifica si cred ca la primavara voi cauta altele din aliaj (nu e usor deloc sa gasesti jante 4x98...).

 

In rest, consumabilele sunt nesperat de ieftine (placute frana valeo 70-80 ron/set, filtru polen/aer 30-40 ron, filtru ulei 20 ron si bonus nu ii trebuie decat 3l de ulei....).

 

Consumul s-a pastrat in limite normale (5-5,8 in afara localitatii) si 8,5-10 in oras.

 

Masina s-a dovedit comoda si foarte placuta la drum lung petru doua persoane. Nu cred ca e recomandata un drum lung in 4, portbagajul fiind nu foarte mare iar spatiul din spate este semnficativ mai mic decat la nubira.

Share this post


Link to post

Frumoasă :) Să te bucuri de ea fără probleme, și pe viitor!

Interesantă treaba cu "3 l de ulei" :mrgreen:

 

Share this post


Link to post

Mda, ii trebuie 2,9l de ulei, la fel ca la matiz/tico.

Share this post


Link to post

N-are portbagaj de 400 litri? Nubira 2 avea de 350 litri. Sincer la Nubira ma enerva la maxim ca portbagajul nu era suficient de inalt si dupa ce bagam o geanta de voiaj ramaneam tot timpul cu o palma libera de portbagaj in sus si acolo nu poteam sa pun nici macar un ghiozdan.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...