Jump to content
Sign in to follow this  
mx81

Parcarea In Viena

Recommended Posts

post-14577-0-89450100-1351910663_thumb.jpgAtentie la parcare in Viena ! De ceva vreme s-a introdus KURTZPARK ZONE . Zona cu parcare limitata . Sunt zone semnalizate la inceputul strazii cu semn si o dunga albastra pe sosea . Dincolo de linie nu mai apare semnul obisnuit de stationare interzisa dar pot apare oprirea interzisa de mai multe ori , in spatiile dintre oprirea interzisa se considera implicit stationarea limitata. In zone se poate parca maxim timpul indicat pe semn (in general 2 ore , dar am vazut si perioade mai scurte ) doar daca ai un tichet ce se cumpara de la tutungerie (2 euro/2 ore ) [Ciudat este ca majoritatea bastinasilor nu au !?!) Am luat 2 amenzi a 38 euro/buc pentru 2 zile masina uitata in zona .

Atentie ! La oprirea in zona indicatoarelor de oprire interzisa vin repejor si o ridica .

Share this post


Link to post

In majoritatea capitalelor din Europa trebuie sa te documentezi cu privire la parcare sau la taxele de acces in centru. Bucurestiul e o exceptie (nici in Kiev nu scapi), dar e o chestiune de timp pana se va baga si la noi.

Sfatul meu este ca, atunci cand va planificati o calatorie prin Europa cu masina si cazare la hotel in oras, sa va asigurati si de loc de parcare la hotel. Eu am platit scurt 15 euro/zi parcarea subterana la Ibis in centrul Budapestei numai sa stiu ca o gasesc acolo unde o las.

Pana si la Veliko Tarnovo a fost binevenit locul de parcare de la vila, altfel mi-o ridicau.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...