Jump to content
Sign in to follow this  
iuli34

Protectie Rulmenti Sarcina Leganza

Recommended Posts

Salutare tuturor.

Pentru posesorii de Leganza, care se confrunta cu distrugerea prematura a rulmentilor de sarcina, vreau sa le impartasesc o solutie pe care am adoptat-o si care sper sa si dea rezultate. Este vorba despre confectionarea unei flanse care asigura protectia rulmentilor. Atasez cateva poze, din care sper sa va dati seama despre ce este vorba. Va mentionez ca aceste flanse sunt in curs de testare pe masina mea. Pentru cei interesati, putem discuta pe aceasta tema, pe forum sau P.M.

 

 

post-3741-0-33367100-1351628568_thumb.jpg post-3741-0-68331200-1351628569_thumb.jpg post-3741-0-71038900-1351628570_thumb.jpg

post-3741-0-70324700-1351628571_thumb.jpg post-3741-0-00393000-1351628573_thumb.jpg post-3741-0-16311100-1351628574_thumb.jpg

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am ajuns sa pun si pozele in postul anterior. Dupa parerea mea, solutia va functiona foarte bine, plasticul rulmentilor nu va mai fi deteriorat. Limitarile date de calitatea slaba a partilor metalice ale rulmentilor vor ramine, din pacate.

Share this post


Link to post

Da

Share this post


Link to post

Dupa circa 10000 km din care, aproape zilnic, cate 500 m facuti la iesirea de pe strada mea cu niste gropi de toata frumusetea, rulmentii se prezinta bine, adica nu se aude niciun zgomot. Doamne ajuta! Acea protectie se pare ca-si face treaba cu brio.

Share this post


Link to post

Ma asteptam :) . Fericitule !

Share this post


Link to post

Salut! Pana la urma asta este rezolvarea problemei legate de rulmentii astia pacatosi?

 

Share this post


Link to post

Nu este singura insa eu cred ca este cea mai buna.

Share this post


Link to post

Cand o sa se indrepte vremea si se incalzeste, o sa dau jos ansamblu arc-amortizor si sa vad cum se prezinta. Deocamdata niciun zgomot.

Share this post


Link to post

Cat te-a costat acea flansa? Si daca pot face si eu rost de doua?Multumesc.

Share this post


Link to post

@ iuli34: stai cuminte, pierzi timpul degeaba, totul e in regula. Iti garantez ca, daca nu ar fi fost OK, ti-ai fi dat seama fara sa mai demontezi tot ansamblul. Solutia e f. buna, am mai discutat la vremea respectiva despre asta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...