Jump to content

Recommended Posts

Salut...de unde pot sa cumpar si eu vinilin pentru fetele de usi si eventual daca se poate si niste preturi...Multumesc.

 

 

 

 

 

LE: Multumesc pentru raspuns si intreb tot aici ca sa nu mai postez inca o data: Cam cati mp intra la 4 usi? Multumesc.

Edited by CATA_ASD

Share this post


Link to post
Salut...de unde pot sa cumpar si eu vinilin pentru fetele de usi si eventual daca se poate si niste preturi...Multumesc.

 

"Pielea ecologica" o gasesti in Bucur Obor, pret 24 Ron/m2 diverse culori, special pentru interior masina

Share this post


Link to post

Eu caut ceva asemanator dar nu pentru usi , ci pentru partea superioara a bordului care e arsa de soare..imi puteti da sfaturi cum se poate remedia problema asta.Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Citind acest topic mi-a venit ideea de a reconditiona interiorul masinii. Dupa o saptamana de munca, mai ales seara, va pot prezenta rezultatele muncii:

Operatiunea nu este greu de realizat,iti trebuie multa rabdare,iar ca materiale am cheltuit cam 100 lei noi.

Este posibil ca unora dintre colegii forumisti sa nu le placa materialele folosite de mine, dar ele se gasesc intr-o varietate de culori si modele. Am folosit piele ecologica (vinilin) si un material sintetic identic cu cel cu care vine masina din fabrica.

post-11728-1201440875_thumb.jpg

post-11728-1201440946_thumb.jpg

post-11728-1201441002_thumb.jpg

post-11728-1201441067_thumb.jpg

post-11728-1201441136_thumb.jpg

post-11728-1201441224_thumb.jpg

post-11728-1201441335_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumos!!!Sincer nu imi plac culoriule dar e frumos ce a iesit!!!Plafonul si celelalte plastice se dau greu jos?Sunt lipite cu prenandez?

Share this post


Link to post

Am spus si in postul precedent ca oferta de modele si culori este destul de variata, nici eu nu sunt foarte multumit de culori, dar cand ai de unde alege e greu sa te hotarasti si sa-ti inchipui rezultatul final.

Demontarea nu este grea si ca fapt divers montarea mi s-a parut mai usoara :-? deoarece stiam ce am de facut. Pentru lipire am folosit initial prenandez si nu m-a multumit rezultatul, apoiam folosit motage chit (cred ca am scris corect) de la Bison si un adziv similar de la Ceresit. Daca esti interesat iti pot povesti pasii pe care i-am urmat.

Share this post


Link to post

Super treaba ti-a iesit. Executia mie mi se pare excelenta. Nu reusesc sa vad cute sau alte defecte de executie, bine nici pozele nu sunt cristal dar acolo unde se vede bine imi place ce vad.

 

Nu-mi place modelul imitatie de piele dar gusturile nu se discuta. Am sa te contactez cand am sa ma apus si eu de a mea sa-mi dai cateva sfaturi.

 

Faina treaba!

Share this post


Link to post

da, executia nu e rea deloc - o singura buba vad insa - si nu reusesc sa mi-o explic: - in fata clantei interioare a usii stanga - vad o "imbinare" a materialului... de ce?

pe zona cu textil cum ai facut? ai lipit peste cea existenta (pastrand buretelul ala de dedesubt)?

Share this post


Link to post

Usa fata stanga a fost prima reconditionata si gresind am fost nevoit sa tai, apoi fiindu-mi lene sa refac.

Pe zona de textil mai intai am inlaturat ceea ce a existat si apoi am aplicat materialul nou. Materialul folosit este identic cu cel original cu burete, diferit fiind desenul. Atat cat ma pricep va voi raspunde cu placere la toate intrebarile voastre.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare daca pui aceasta imitatie de piele si scoti materialul precedent cu tot cu burete , buretele il mai puneti sau aplicati imitatia direct pe plastic sai daca e asa nu e tare cand ti mana pe el ?

Share this post


Link to post

Imitatia de piele am lipit-o pe materialul existent, iar acolo unde a fost material textil cu burete am folosit folosit un material similar (difera doar modelul) deci nu apare aceasta problema. Un alt coleg forumist a aplicat imitatia de piele in locul materialului textil fara burete si presupun ca se simte tare.

Share this post


Link to post

a iesit super cred ca saptamana asta imi pun si eu pe fetele de usi :P

Share this post


Link to post

zi-mi si mie te rog frumos cum ai dat jos plafonul,si cu ce ai lipt acolo?la mine sa dezlipit toata tapiseria pe plafon...deci trebe sa lipesc altceva...dar zimi cum se da jos...multumesc

Share this post


Link to post

Nu este greu de dat jos, etapele urmate de mine fiind urmatoarele:

1.se scoate bucata de plastic care face trecerea de la tavan la luneta prin tragere, avand grija sa nu rupi cele trei cleme de prindere,

2.se scot manerele de deasupra usilor prin desfacerea suruburilor si apoi prin tragere (cu grija),

3. se scot parasolarele si lampa de interior,

4.se scot ornamentele stalpilor mijloc prin desfacerea centurilor de siguranta si a unui surub aflat in partea de jos a ornamentului,

5.plafonul mai este sustinut acum de chederele de la usi, sustinere ce trebuie inlaturata cu ajutorul unei surubelnite,

6.spatarele scaunelor fata se lasa pe spate la maxim,

7.se trage usor de tavan deoarece mai exista doua cleme de prindere pe mijloc (nu se vad)

8.scoaterea din masina se face obligatoriu pe usa din dreapta fata, mult mai usor decat pare.

Analizeaza ceea ce am scris si daca ai nelamuriri iti stau la dispozitie.

Pentru lipire am folosit Montage Chit de la Bison.

Spor la treaba!

Share this post


Link to post

Am o intrebare. Vreau sa ung macaralele geamurilor si sa rezolv problema cu butonul de deschiderea usii (butonul de siguranta, de inchidere nu mai percuteaza cand deschid masina din telecomanda sau din deschidere centralizata) si trebuie sa trag serios de el ca sa se ridice si sa deschid usa din dreapta.

Am desfacut suruburile dar nu am putut scoate fata. E prinsa in clame? Am tras de ea si nu vrea sa iasa. Manerul usii dreapta mai are niste suruburi in spate pe care nu le-am putut desface, nu am avut asemea surubelnita mica. Din cauza asta nu am putut-o scoate? Ma puteti ajuta cu sfaturi, ca sa pot sa curat eu nu sa mai platesc pe la vre-un service? Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Am o intrebare. Vreau sa ung macaralele geamurilor si sa rezolv problema cu butonul de deschiderea usii (butonul de siguranta, de inchidere nu mai percuteaza cand deschid masina din telecomanda sau din deschidere centralizata) si trebuie sa trag serios de el ca sa se ridice si sa deschid usa din dreapta.

Am desfacut suruburile dar nu am putut scoate fata. E prinsa in clame? Am tras de ea si nu vrea sa iasa. Manerul usii dreapta mai are niste suruburi in spate pe care nu le-am putut desface, nu am avut asemea surubelnita mica. Din cauza asta nu am putut-o scoate? Ma puteti ajuta cu sfaturi, ca sa pot sa curat eu nu sa mai platesc pe la vre-un service? Multumesc anticipat.

 

Daca e vorba de fata usii te ajut eu ca o scot si o pun cu ochii inchisi: sunt 3 suruburi la maner, doua dintre ele mascate cu dopuri, inca un surub vizibil langa balamale, partea cea mai grea e scoaterea sigurantei sub forma de omega care tine manerul pe care-l invarti ca sa ridici/cobori geamul. Siguranta e ascunsa in spatele manerului sub bucsa aceea de plastic care e intre maner si fata usii, trebuie sa apesi puternic in fata usii ca sa vezi siguranta sa o apuci cu o surubelnita usor curba si subtire dinspre partea rotunda a formei de omega, faci parghie usor pe manerul geamului (levier sau cum ii zice) si o arunci afara. ATENTIE sa nu o pierzi ca sare de acolo de nu o mai vezi si nu stiu de unde mai faci rost de alta. Asa iese si levierul de comanda al geamului. Tragi usor de fata pana ies clemele de plastic, ridici de pe marginea metalica a usii pana iese chederul geamului si gata.

Si eu am avut aceeasi problema cu butonul de siguranta de cand era noua masina si am rezolvat-o ungand din belsug mecanismul usii exact cum vrei tu sa faci.

Sper ca am vorbit de acelasi lucru, nu ca am dat explicatiile degeaba!

 

Ah! Acum am vazut ca ai Cielo din 1995, deci e posibil sa nu fie la fel cu cel din 2005 Standard cum e al meu.

Scuze.

Share this post


Link to post

@ Soldoveanul

Ai lipit materialul peste placajul scos de pe plafon?

Edited by thunder

Share this post


Link to post
Am o intrebare. Vreau sa ung macaralele geamurilor si sa rezolv problema cu butonul de deschiderea usii (butonul de siguranta, de inchidere nu mai percuteaza cand deschid masina din telecomanda sau din deschidere centralizata) si trebuie sa trag serios de el ca sa se ridice si sa deschid usa din dreapta.

Am desfacut suruburile dar nu am putut scoate fata. E prinsa in clame? Am tras de ea si nu vrea sa iasa. Manerul usii dreapta mai are niste suruburi in spate pe care nu le-am putut desface, nu am avut asemea surubelnita mica. Din cauza asta nu am putut-o scoate? Ma puteti ajuta cu sfaturi, ca sa pot sa curat eu nu sa mai platesc pe la vre-un service? Multumesc anticipat.

 

usile din fata cielo GLE (cu geamuri electrice cu comanda pe usa):

stanga - 3 suruburi pe contur - doua jos si unul pe latura dispre bord, un surub in "cotiera", si in rest braduti (vreo 2-3 pe fiecare latura verticala si cativa pe orizontala

dreapta - 3 suruburi pe contur (idem stanga) , un surub sub dopul de plastic de sub cotiera, un surub vizibil in dreapta "clantei" - braduti idem stanga

atentie - scoate rama "clantei" inainte de a da fata de usa jos :)

pentru ungere mecanisme usi - doua variante - demontare completa de pe masina, degresare, gresare cu vaselina proaspata si remontare - sau WD40 din belsug cu ele montate pe masina

 

succes

Edited by madkat

Share this post


Link to post
@ Soldoveanul

Ai lipit materialul peste placajul scos de pe plafon?

Da!

Share this post


Link to post

@Soldoveanul:

Salut!

Citind topicul acesta m-a cuprins si pe mine febra modificarii panourilor de usi de la al meu Exe. Mi-am achizitionat si eu de la dezmembrari 4 panouri de usi de la o Nexia pt. ca actualele de pe Exe nu-mi plac, mai ales combinatia de plastic ieftin si textil care se murdareste foarte usor.

Revenind la subiect: cum ai lipit imitatia de piele sub chederul de cauciuc al panoului din dreptul geamului (mi-am permis sa fac o schita pe una din pozele postate de tine). S-a lipit bine pielea ecologica de panoul din vinilin, musama (ce o fi) cu Montage kit? Multumesc!

post-9166-1215496390.jpg

Share this post


Link to post

ia uite ce mi-a iesit mie, trebuie dezlipit buretele acela daca vrei sa iese ceva frumos, materialul este cumparat de la un nene care tapiteaza si zice ca il importa la randul lui, este bun pentru ca are un fel de burete pe spate la care adera prenadezul foarte bine ,

2mnm88z.jpg

Share this post


Link to post

In partea stanga sus ce e? Dar in zona de actionare a deschiderii usii (chestia lucioasa)?

Si eu am fost tentat sa schimb tapiteria usilor, si in afara de usa stanga fata (unde n-am reusit sa revitalizez prea mult tapiteria) celelalte arata acceptabil spre bine -comparativ cu starea initiala (dupa tratament cu BioCarpet :D ).

DSC01839.JPG DSC01860.JPG DSC01863.JPG

Share this post


Link to post

Imi cer scuze, nu am fost de mult timp pe aici.

Pentru cris06: chederul de cauciuc a fost scos, operatiune destul de complicata din cauza capselor cu care este prins. Am spus complicata deoarece capsele se pot rupe (capse asemanatoare cu cele de capsator dar mult mai rezistente) si nu am gasit inlocuitor.

Cat de lipit, nu am fost multumit de prenandez si de aceea am folosit Montage kit. Dezavantajul folosirii acestui adeziv este faptul ca nu il poti intinde uniform (eu, cel putin, nu am reusit).

Dupa lipire daca apasam pe material se cunosteau suvitele de adeziv, dar vizual nu se vede nimic.

Operatiunea de reconditionare nu este usoara, dar cu putina indemanare si foarte multa rabdare rezultatul poate fi bun.

Succes!

Share this post


Link to post

Le-am facut in primavara :-> .

400 mii vinilinul si prenandezul, si 4 ore de munca. Sunt facute toate 4 usile. Le-am lipit direct peste materialul vechi, doar in partea de sus le-am desfacut plasticul ala ca era cu autofiletante.

post-9497-1219999080_thumb.jpg

post-9497-1219999088_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut,

 

Sunt interesat sa imi cumpar fete interioare pentru toate cele 4 usi. Ma poate ajuta/indruma cineva?

Cele pe care le am nu mai sunt in stare buna deloc. Nu ma intereseaza prea mult tapitarea celor vechi deoarece cartonul presat din care sunt facute s-a cam dus.

 

 

Mentionez ca am cielo GLE din 1996.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...