Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

J100...

Recommended Posts

:offtopic: si ultimul de altfel.

Vezi ca le cade caseta de directie pe la 100k km, asa votbeste lumea si am vazut si cazuri.

  • Sad 1

Share this post


Link to post
On 12/23/2018 at 8:46 PM, catapkz said:

- farurile le-am dat polish singur si apoi le-am dat un lac spray si au iesit grozav.

Ce "lac spray" ai folosit ?

Share this post


Link to post

Lac din dedeman, pt vopsea auto

Share this post


Link to post

Inca sunt super clare, au trecut f bine peste iarna.

Share this post


Link to post

Exista lac special pt faruri, rezistent la UV. Ca aia e problema, nu iarna 🙂

Share this post


Link to post
2 hours ago, catapkz said:

Lac din dedeman, pt vopsea auto

 

39 minutes ago, Geo_ZGA said:

Exista lac special pt faruri, rezistent la UV. 

Da' secretosi mai sinteti 😉

... voiam si eu o recomandare bazata pe experienta ... da' se pare ca n-a fost sa fie ☹️

PS - am cautat da' fara prea mare succes ... singuru' lac la care scrie ca e pt. faruri l-am gasit la Macota -  PLC 200  ...  da' parca n-as experimenta ... as prefera sa invat din greselile altora ...

 

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Daca ai rabdare pana pe la toamna (cand da caldura le fac, peste vara sa vad cat de bine rezista), iti pot spune din experienta. Pana atunci, iti pot spune doar ce am cumparat, dar nu am apucat sa folosesc inca... si nu stiu cat te ajuta asta.

Share this post


Link to post

Offtopic: @adrian_r5 eu prefer colantarea in locul lacuirii. Asta pentru ca autocolantul este mai elastic decat farul, deci cu siguranta in caz de impact chiar si cu alta masina protejeaza farul (vezi topicul Epicii). In cazul pietricelelor, la fel, lacul este casant, folia nu. Si nu in ultimul rand, autocolantul cand imbatraneste poti sa il dai jos si sa il inlocuiesti relativ usor (e nitel de munca la dat jos lipiciul), pe cand lacul trebuie smirgheluit si apoi dat din nou.

Singurul dezavantaj al colantarii este ca in timp lipicul se ingalbeneste (nu colantul, doar lipiciul) si farul capata o nuanta usor galbuie, dar uniforma. Farul in schimb nu ingalbeneste, deoarece autocolantul absoarbe/reflecta o mare parte a UV. OK, mai e si pretul, o colantare costa undeva in jur de 100lei, pe cand un spray cu lac OK costa 20-25 lei.

Share this post


Link to post

Polish-ul in sine e protector, ori ba? Caz in care eu unu nu vad rostul lacului pe faruri dupa un polish.

In ton cu discutia.

 

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Polishul nu e protector, pt proiectie se poate da cu ceara, se poate pune folie sau se lacuieste.

Rostul lacului e sa previna matuirea si/sau ingalbenirea dupa restaurare, in plus lacurile pt faruri mai si acopera din zgarieturile fine. Lacul se da pe farul matuit fin, nu polishat.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Teste - tipul asta testează mai multe tehnici

Din cate am citit, cel mai bine e sa se șlefuiască/polisheze suprafata farului si apoi sa se protejeze cu ceva: lac, folie etc

Chiar se gasesc kituri specializate: https://www.dedeman.ro/bucuresti2/kit-quixx-pentru-intretinerea-farurilor/p/1039544

Eu sunt super multumit cu modul cum arata acum farurile mai ales ca nu m-a costat nimic in plus, pasta de polish o aveam pt alte întrebuințări si lacul la fel de cand am retusat ceva pe la masina...

Share this post


Link to post
8 hours ago, Geo_ZGA said:

iti pot spune doar ce am cumparat, dar nu am apucat sa folosesc inca... si nu stiu cat te ajuta asta.

De ajutat ajuta ... potoleste curiozitatea 😉

 

1 hour ago, catapkz said:

deci nu-i ceva special pt. faruri ...

Share this post


Link to post

Eu iti spusesem deja lucrul asta dar n-ai citit cu atenție.

Nu spun ca nu exista ci, eu am folosit doar ce am avut la indemana fara cheltuieli.

Dar oricum la cat de putin se cere pt un polish profi + foliat , cine vrea rezultate bune nu saraceste.

Share this post


Link to post

Eu am polish si folie de vre-un an, pana acum vad ca tine.

Share this post


Link to post

😉

Share this post


Link to post

O noua belea... Asa de vara.

Cam o data la 2 ani pierdea tot freonul si necesita umplerea instalatiei, pana anul acesta cand in 3 zile s-a dus tot.

La constatare, surpriza, e spart radiatorul...

Edited by catapkz

Share this post


Link to post

The two brothers:

IMG_20190615_1254102.JPG

Edited by catapkz

Share this post


Link to post

Reparatia aerului:

206 radiator ac de la radacini

150 manoperă

120 freon

Am trecut prin emoții pr ca radiatorul spart nu era cel original si nici macar de Nubira.

Il da jos si surpriza! Cel nou nu se potriveste deloc pt ca instalatia era modificată si adaptata...

Pana la urma au modificat-o si ei si l-au pus pe cel de Nubira, adus de mine.

Share this post


Link to post

Azi i-am facut o verificare pt vacanta, soldata cu: bascule, bielete antiruliu, servisare frane si electromotor... 950 lei, scurt/2

Acum benzina si km!

Salutare tuturor!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Fratele albastru sta cuminte, e mai mult de backup, pt ca metroul ma traverseaza Bucureștiul in 20 de min... Deci n-are rost sa stau o ora la semafoare...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Consumul Nubirei rosii București - litoral si retur:

3 persoane, masina incarcata la maxim cu bagaje si a/c mai mult de 50% din timp.

La dus aglomeratie maxima si nerăbdare deci 120-140 km/h

La intoarcere cu detur in Constanta de ziua marinei (aglomeratie raaaau) si viteza in jur de 100-110

480km 33l benzina

33*100/480 = 6,87 l/100

Bine rau!

PS alimentarea am facut-o de la aceeași pompa.

Edited by catapkz

Share this post


Link to post

Deci media de viteza a fost mult mai mica, e normal consumul 🙂

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cand merg constant cu peste 3000 - 3500 de ture la drum lung ia in jur de 8.5...

Atat a luat Bucuresti - Caciulata: 18l in 214 km (8.4 /100km) dar mers foarte accelerat.

 

Share this post


Link to post

Gata si povestea Nubirei rosii...

Azi ne-am despartit de ea pt modica suma de 2000 de lei... A plecat spre Arges...

Nu cred ca isi da seama ce masina ingrijita a luat la banii acestia si cati bani au fost bagati in ea, dar... Asta este c'est la vie!

  • Sad 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...