Jump to content
Sign in to follow this  
kuddo

Cum Desfac Manerul Exterior La Usa Soferului, La Matiz ?

Recommended Posts

Exact cum spune si titlul. Nu stiu ce s-a intamplat, dar acum cateva zile cand am bagat cheia in butuc...a cazut butucul inauntru. Acum trebuie sa cumpar alt maner pentru ca s-au rupt clemele de plastic (chinezarii) ce tineau butucul.

Am desfacut azi fata de plastic de la usa.. La un surub de la maner ajung (cel dinspre butuc), dar la cel din dreapta nu pot sa bag surubelnit din cauza geamului (electric).

Trebuie sa demontez juma' de masina ca sa scot un surub... Ma poate ajuta cineva, va rog, cu o solutie mai simpla ?

Share this post


Link to post

Nu exista nicio gaura. Gaura este obstructionata da geam. Teoretic trebuie sa scot geamul..de fapt geamurile ca trebuie si cel mic scos impreuna cu tija metalica ce le desparte. Am desfacut geamul din macara sa incerc sa-l scot putin afara si nu pot din cauza ramei de tabla dintre geamul mic (de langa oglinda) si cel mare. In concluzie trebuie ori sa scot geamurile (ambele) ori sa desfac usa...zic eu :) ) Daca las un pic de geam in jos...ma uit la surub si el se uita la mine.

Are cineva alta idee sau stie cineva cum se dau geamurile jos (in special cel mic impreuna cu rama metalica) ?

Share this post


Link to post

Nu desfaci de tot geamul mic, doar scoti surubul de jos care fixeaza capatul inferior al sinei dintre geamuri.

Oricum nu cred ca e necesar sa scoti de tot nici geamul mare.

Cred ca e suficient sa-l scoti din sina macaralei si sa culiseze mai jos pe langa ea, inca 3-4 cm.

Share this post


Link to post

Geamul mare il desfaci de pe macara, il lasi jos de tot, il scoti de pe sina lui cea pe care culiseaza sus/jos, apoi ridici de partea din spate si il scoti prin exterior. Dupa aceea schimbi manerul si la montat urmezii pasii invers! Bafta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...