Jump to content
Sign in to follow this  
patricke

[Nubira 2 Dohc] Volan Stramb

Recommended Posts

hai salut,

 

in primul rand am cautat cu functia "search" si nu am gasit nimic.

 

nu stiu daca e problema mare sau nu, dar ma cam roade in ultima vreme. pe nubira model 2003 am volanul un pic deviat, cu vreo 4-5 grade spre stanga. daca l as tine drept, masina o ia usor spre dreapta si ar intra pe contrasesns :)

 

are cineva idee de la am prob asta? a avut cineva asa o belea?

Share this post


Link to post

Aici sunt 2 posibilitati:

1. Volanul a fost scos de pe ax si cand s-a montat s-a montat stramb, se rezolva prin scoaterea de pe ax si montare in pozitia corecta.

2.S-a schimbat ceva pe la directie si cand s-a facut geometria directiei nu a fost pus volanul drept inainte sa regleze unghiurile. Se rezolva prin refacerea corecta a geometriei directiei.

Share this post


Link to post

Salut!

Din propria experienta va spun ca volanul nu poate fi montat in alta pozitie. Chiar daca are caneluri are si un ghidaj care nu permite montarea lui decat intr-o singura pozitie (nu este ca la batrana dacie 1300). Problema se rezolva prin reglarea geometriei directiei la un atelier specializat. Cand vorbesc despre un atelier specializat ma refer la unul cu traditie in domeniu (cu personal specializat), nu ca cel unde am reglat eu geometria (computerizat desigur) si nu mai sta volanul catre dreapta ... sta catre stanga acum!!!

 

Bafta!

Share this post


Link to post

hai salut,

 

in primul rand am cautat cu functia "search" si nu am gasit nimic.

 

nu stiu daca e problema mare sau nu, dar ma cam roade in ultima vreme. pe nubira model 2003 am volanul un pic deviat, cu vreo 4-5 grade spre stanga. daca l as tine drept, masina o ia usor spre dreapta si ar intra pe contrasesns :)

 

are cineva idee de la am prob asta? a avut cineva asa o belea?

Pai circuli in Anglia sau India :-/

Share this post


Link to post

Salut!

Din propria experienta va spun ca volanul nu poate fi montat in alta pozitie. Chiar daca are caneluri are si un ghidaj care nu permite montarea lui decat intr-o singura pozitie (nu este ca la batrana dacie 1300).

Despre ce masini vorbesti aici, nu cred ca despre Daewoo ! Nu exista nici un ghidaj de genul celui mentionat de tine, poti pune volanul cum ai chef ! De altfel, daca ar fi sa o luam doar logic, existenta unei astfel ghidaj ar presupune imposibilitatea volanului de a face mai multe rotatii, practic tu sustii ca volanul ar face doar cca. 359*. Cred ca faci o usoara confuzie cu sistemul de alimentare si control al airbag-ului (acolo unde este cazul).

 

Pentru problema din primul post exista doua variante: 1. daca, in mers, volanul sta "spre stinga" insa masina nu "trage", o corectie a volanului (exact din canelurile indicate de colegul nostru mai sus) urmata de o verificare a directiei ar putea rezolva problema; 2. daca, in mers, volanul sta "spre stinga" insa masina "trage", o reglare a directiei este obligatorie.

 

Interesant de stiut cum a aparut comportamentul asta, masina a fost lovita, pivotii/bucsele/amortizoarele/arcurile sint praf, etc.

 

De citit si aici:

1. http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/15390-probleme-caroseriesuspensie-directie-etc-dupa-accidente/page__st__40#entry557947

2. http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/3020-caseta-de-directie-la-cielo-espero-nubira-leganza/page__st__300

 

Pentru moment, topicul ramine deschis insa va rog sa va limitati la discutii tehnice ...

Share this post


Link to post

Volanul se poat stramba in urma schimbarii unor elemente de directie, cand se face reglajul directiei se face cu volanul usor deviat.Cu volanul deviat se regleaza astfel incat rotile sa mearga drept.Am patit-o si eu la Loganul de la firma. E posibil sa aiba ghidaj pe ax, care de fapt consta int-un dinte dinala mai lat decat restul care are canal corespunzator pe axul volanului si atunci nu merge montat decat intr-o pozitie.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Din postul lui patricke reiese ca problemele cu volanul le are la o nubira II din 2003. Nu doresc sa intru in polemici, insa pentru a nu induce in eroare utilizatorii acestui forum reiterez faptul ca la nubira II din anul 2003 exista pentru ghidajul volanului la montare un dinte mai mare, pe cale de consecinta volanul nu poate fi montat decat intro singura pozitie. Mentionez ca am demontat volanul la masina mea de trei ori pana acum si memoria nu imi joaca feste.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...