Jump to content
Sign in to follow this  
danepicu

Epica Zgomot Sistem Franare

Recommended Posts

Salut

 

Am un Chevrolet Epica, diesel, 61.000 km.

De doua zile am auzit in mai multe randuri un zgomot nefiresc ( ca un tziuit strident ) care pare ca vine din zona rotii din fata stanga. Prima data aveam circa 110 km/h si a durat 4-5 secunde. Pe bord nu s-a aprins nici un martor. Zgomotul a disparut singur. Dupa 30 min s-a auzit din nou (viteza era mai mica cred ca 70 km/h) si s-a oprit cand am calcat frana. Astazi am auzit din nou la o viteza foarte mica 10-15 km/h acelasi tiuit identic ca tonalitate cu ce am auzit si la viteze mai mari. Zgomotul a disparut la franare. Am presupus ca trebuie sa fie vreo problema datorata sistemului ABS desi in mersul masinii nu s-a schimbat nimic.

Daca aveti vreun sfat va rog sa ma ajutati.

Rog administratorii forumului sa mute topicul daca nu este in locul potrivit.

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Placute de frana mai ai?

Share this post


Link to post

Din cate stiu abia le schimbase :) . Verifica sa nu iti fi intrat vreo pietricica si daca nu, greseaza culisele etrierilor. Poti sa verifici culisele desfacand etrierul si apasand usor pe ele - trebuie sa mearga usor, fara sa simti vreo frecare. La mine mai se aude un pacanit dupa franare in zona spate, probabil ca vaselina alba pt rulmenti pusa acum un an s-a topit de la caldura. In weekend, la tara, voi verifica sa vad ce gasesc pe acolo si voi unge cu vaselina din grasime de castor procurata de pe ebay - cica asta ar fi recomandata pt ca nu ataca cauciucul si rezista bine la temperatura. De oaie n-am gasit, desi am cautat intai de-asta :D .

Edited by ches

Share this post


Link to post

Placutele de frana sunt cele originale. In principiu trebuie sa fie uzate. Maine le voi schimba si cred ca am sa descopar si sursa zgomotelor.

Share this post


Link to post

Daca nu are martor luminos ce semnalizeaza uzura placutelor, este posibil sa aiba semnal auditiv. La unele marci pe placuta de frana se afla prezent un ,,cioc" metalic care odata cu uzura la limita a placutei, atinge discul de frana si scoate zgomote destul de stresante.

Share this post


Link to post

Daca nu le-ai schimbat mai mult ca sigur e de la ele. Sistemul e cum zice nt98adu, adica placutele au niste ciocuri metalice care freaca de disc cand se tocesc, nu au contact electric, deci nu se aprinde nimic in bord. Eu am dat pt placutele fata 52RON (apropo, merg si pe Evanda), vezi topicul dedicat reviziilor: http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/34333-chevrolet-epica-revizii/page__st__20

 

Numai bine!

 

PS: Te-au tinut ceva astea originale, eu le-am schimbat cand am luat masina, adica pe la 50000km.

Share this post


Link to post

Desi credeam ca am scapat, iata ca problemele legate de frane revin.

 

Azi, dupa o tura de 50km pe autostrada am inceput sa aud un huruit pe partea dreapta si pasagerii mi-au confirmat si l-au localizat ca venind din spate. Am incetinit ca sa vad daca este dependent de viteza si nu a disparut nici pe la 100km/h. Am mers circa 10km asa si dupa o frana mai zdravana (cand am ajuns in Bucuresti) s-a oprit. Am incercat sa il repet accelerand peste viteza legala, insa nu a aparut. Cand am ajuns acasa roata dreapta spate era incinsa, restul rotilor erau relativ reci. Sa nu uit, masina tragea foarte usor dreapta, initial credeam ca e de la inclinatia drumului sau de la presiunea in pneuri, dar se confirma ca acea roata era infranata.

 

Am facut o revizie a intregului sistem de franare in primavara cand am schimbat garniturile si am curatat tot pe acolo, sabotii de la frana de mana au fost si ei schimbati in urma cu nici o luna. Acum 2 saptamani am auzit mergand prin oras roata scartaind, asa ca am desfacut si am verificat tot pe acolo. Descriu toti pasii ca sa imi spuneti daca mi-a scapat ceva din vedere.

 

1. Am saltat masina pe cric si am invartit roata. S-a invartit normal.

2. Am dat roata jos si am invartit de prezon. La fel, s-a invartit normal, s-a auzit doar un usor harsait.

3. Am apucat de etrier si am verificat daca se misca liber in planul placutelor. Totul parea OK, nu era intepenit.

4. Am eliberat un surb de la etrier si l-am saltat. Am verificat ca nici una din placute nu este intepenita pe portetrier. Cu ocazia asta usorul harsait a disparut complet.

5. Am dat jos si portetrierul, am curatat vechea vaselina de la culise si am inlocuit-o cu una noua, facuta de TRW. Culisele sunt usor tocite (sunt zone unde vopseaua a disparut, dar nu exista lipsa de material vizibila) dar sunt asa de ceva vreme.

6. Am dat jos si discul, am verificat ansamblul franei de mana, totul la locul lui, totul se misca ok. L-am pus la loc.

7. Am curatat toate locurile unde placuta atinge portetrierul, am curatat lamelele (arcurile) si locul unde arcurile ating etrierul.

8. Am polizat un pic din placute, doar ca sa fiu sigur ca se misca liber. Am uns cu f putina vaselina ceramica zonele de contact dintre placute si lamele.

9. Revenind la etrier, am facut 2 curse afara - inauntru apasand usor pedala de frana. A intrat fara prea mare efort, puteam sa il imping un pic si cu mana.

10. Am pus totul la loc.

11. Dupa 2 zile a facut din nou figura, am gasit roata calda dupa un drum prin oras. Usor enervat de situatie, am pus 4-5 frane de la 70km/h la aproape 0, bineinteles intr-o zona unde nu circula nimeni. Dupa acest tratament am dat o tura pe autostrada fara a pune frane si la intoarcere am verificat daca jantele sunt reci, toate erau OK.

 

Sper sa aveti rabdarea sa cititi tot ce am scris si sa ma sfatuiti ce sa fac. E de la etrier? Poate fi de la rulment? Frana de mana? Ce sa verific ca sa confirm una dintre ipoteze?

 

Multam!

 

PS: In urma cu aprox o luna cand am schimbat sabotii mecanicul a verificat tot sistemul de franare si a spus ca este OK. A verificat si rulmentul la cererea mea si a zis ca e OK si ca de obicei cand cedeaza huruie... Doar ca la mine a huruit doar pana la intrarea in Bucuresti...

Share this post


Link to post

Garnitura antipraf in ce stare e? E foarte posibil ca pistonasul sa se fi blocat in cilindru de la rugina. Desfa etrierul si daca nu poti impinge pistonul cu forta mica > rugina.

Share this post


Link to post

Multumesc de raspuns cris06. Am verificat, se impingea usor.

 

De-a lungul celor 4 zile de cand nu am postat, am tot tinut sub observatie etrierul si am mers cu masina aproape zilnic sa vad cum se comporta. Am masurat dupa fiecare drum diferentele de tempepratura intre discurile rorilor spate, precum si zona sabotilor de frana. De cele mai multe ori am gasit roata cu probleme mai calda, dar nu ceva grav. Din pacate nici dupa cateva ture pe autostrada nu am reusit sa o incing ca duminica.

 

In urma masuratorilor am gasit urmatoarele:

1. Cand merg pe autostrada data la roata cu probleme zona sabotului mai calda decat discul de frana, diferenta fiind de aproximativ 5-10 grade Celsius. La mers in afara discurile aveau aproape aceeasi temperatura, cel de pe partea cu probleme fiind cu 1-2 grade mai cald.

2. In oras discurile sunt mai calde decat zona sabotilor, ceea ce e normal avand in vedere ca franez des. Cel de pe partea cu probleme era mai cald cu 5 grade fata de celalalt, iar sabotul cu 10 grade mai cald.

 

Concluzia pe care am tras-o a fost ca sabotulde pe partea dreapta freaca. Aseara am demontat tot din nou. Am verificat iar culise, cilindru etc, toate OK, iar cand am dat discul jos am gasit destul de mult praf de sabot avand in vedere perioada scurta de timp de cand nu umblasem (2 saptamani).

 

Din fericire, in timp ce verificam si reglam frana de mana a venit un vecin mecanic, si-a bagat si el mainile si mi-a spus ca nu este OK cum l-am reglat - freaca prea mult pe liber si tine prea sus cand e trasa frana. Am dat totul jos impreuna cu el si mi-a aratat ca sabotul freaca pe buza tamburului, se vedea ca e mai stralucitor metalul. Apoi a luat un cutter si niste smirghel si a razuit buza sabotului, apoi a pus totul la loc si a reglat distanta intre saboti. Acum vad ca merge bine, sper mearga bine mult timp de acum inainte, nu 2 saptamani cum a facut pana acum.

 

Urmeaza sa fac aceeasi operatie si la pe partea stanga. Mi-a spus ca smirgheluirea buzelor sabotilor si a placutelor este obligatorie cand tamburii si discurile sunt mai uzate. Sper ca informatia sa fie de ajutor si altora.

 

PS: Arcul de revenire inferior este usor deteriorat. Mecanicul a zis ca s-ar putea sa se potriveasca cel de la BMW E36. Sper sa gasesc unul la dezmembrari sau nou la bucata ca sa nu cumpar tot kitul...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...