Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Jobul Perfect

Recommended Posts

Daca ati putea face absolut orice in viata dpdv munca, ceva care sa va faca placere maxima, evident presupunand ca este renumerat decent astfel incat sa nu fie o lupta financiara acerba dar excluzand raspunsuri gen " as vrea sa castig la loto si apoi sa vad lumea " ce ati face ?

 

Este evident ca pentru o parte din fericirea in viata ( alaturi de familie, de micile placeri de la culinare pana la audiofile sau ma rog ce are fiecare in teasta ) locul de munca poate fi un factor de stres sau de multumire.

Din pacate marea majoritate a noastra munceste .. pentru nevoia de bani, nu din placere, sunt putini oameni care se duc la servici incantati de ceea ce fac acolo, putini cei care la sfarsitul zilei sunt multumiti cu felul in care isi produc rezervele financiare necesare supravietuirii.

 

Sa zicem ca poti face orice ( realist vorbind nu cautam raspunsuri gen " cosmonaut" "pilot de formula x " ) si ai castiga si decent de multi bani incat sa nu trebuiasca sa muncesti de nevoie ci sa o faci in proportie de peste 50 % de placere ce anume ati face ? Eventual acel ceva care nu l-ati putut practica in deplina multumire cu sine, de ce nu ati putut , ce a intervenit, de ce nu v-ati urmarit visul dar mai ales, care e visul ?

 

 

As fi vrut sa exprim mai bine subiectul dar inca sunt la cafea.. cu ajutorul vostru insa.. il dezvoltam.

 

 

Daca s-a mai discutat si sunt idiot pt ca n-am gasit.. evident rog redirectare !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Inginer service echipamente de calcul (computere si periferice). Doar din pasiune. Este ceea ce fac si acum, doar ca remuneratia, nu este dintre cele decente (nu dintre cele mai decente). Asta este!

Share this post


Link to post

Interesant topic...felicitari.

Vanzari si dezvoltare de business, pentru placerea de a crea un serviciu sau un produs de la zero, oportunitatea de a intalni oamenii cu putere de decizie si a afla ceea ce ii intereseaza sau ce anume le declanseaza un ''click'' din punct de vedere al oportunitatilor in domeniul respectiv.

 

Ca si colegul de mai sus, @Mihai72ro, este ceea ce fac acum, vanzari si customer service, impartasim aceleasi probleme financiare dar am portia mea de andrenalina zilnica.

Ma consider norocos din acest punct de vedere.

 

Zambeste, maine poate fi mai rau :-)

Edited by Iahimovici

Share this post


Link to post

Hm, hazliu topic. Mie mi-ar placea sa conduc (sau sa lucrez in) un program spatial privat, cam ca cel a lui Burt Rutan. Sau sa particip cu o echipa la google X-Prize.

Alternativ, mi-ar placea sa am o firma de tuning auto (tuning complet, pe bune) care eventual sa fie inscrisa si intr-o competitie.

 

Am si eu o intrebare alternativa... cat ar trebui sa castigati lunar in asa fel incat sa nu mai fiti tentat sa faceti efort ca sa castigati mai mult, ci sa faceti mai mult ceva care sa va faca placere (munca mai interesanta, sau timp liber mai mult in loc de bani mai multi)?

Share this post


Link to post

Grea intrebare mr_, tine de fiecare individ...cred ca intrebarea ta este din topicul ''cine este mai bun: Mercedes sau BMW?" Fiecare individ are un orizont financiar in functie de varsta, moment in cariera sau cumpene in viata.

 

Poti sa fii foarte fericit cu 2000 lei/luna din care sa ajuti un asezamant pentru persoane in varsta/sau oameni la marginea societatii, sa te intretii pe tine si sa faci si un saving la sfarsit de luna sau sa ai un venit de 10000 lei/luna din care cheltuiesti 11000/luna in baruri sau pe un hobby costisitor si sa fii intr-o continua alergatura pentru venituri suplimentare.

 

Personal am principiul, sanatos de altfel, "nimic nu este prea scump, veniturile mele sunt prea mici".

Cred ca m-as considera implinit daca as avea un echipaj la un raliu de coasta/desert...sau sa imi permit participarea. Nu cred ca sunt exagerat!!! :-)

 

Toate cele bune!

Edited by Iahimovici

Share this post


Link to post

Topic de vorbit discutii. Si vise ude. Pentru ca banii si timpul nu ajung vreodata cuiva.

 

Personal am principiul, sanatos de altfel, "nimic nu este prea scump, veniturile mele sunt prea mici".

Am gasit aparatori de noroi in Bucuresti la pretul de 20 lei/bucata...mi se pare putin umflat pretul.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Hai sa imi reformulez intrebarea ca sa nu fie interpretata gresit. Ce salariu lunar ar trebui sa aveti, ca sa preferati injumatatirea timpului de lucru (de ex 6 luni de vacanta/an) in loc de dublarea salariului? Presupunem ca nu avem jobul perfect descris de Cumnatul, adica nu muncim ca trebuie nu ca ne place.

 

E intr-adevar un fel de BMW vs Mercedes, in care BMW-ul sunt banii si Mercedesul e timpul.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Pai mie mi se pare un lucru la mintea cucosului: daca mergi mai mult in vacanta, atunci cheltui mai mult decat daca ai merge la munca, si deci pe cale de consecinta trebuie sa te intorci la munca sa produci iar, sa atingi nivelul de satisfactie financiara prestabilit :) )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Topic de vorbit discutii. Si vise ude. Pentru ca banii si timpul nu ajung vreodata cuiva.

 

snapback.pngIahimovici, on 02 September 2012 - 17:09, said:

 

Personal am principiul, sanatos de altfel, "nimic nu este prea scump, veniturile mele sunt prea mici".

snapback.pngIahimovici, on 25 July 2012 - 20:09, said:

Am gasit aparatori de noroi in Bucuresti la pretul de 20 lei/bucata...mi se pare putin umflat pretul.

 

@Tommy ma simt deosebit de flatat de faptul ca imi urmeresti posturile...drace nu as fi crezut!!!

Si da, aparatorile de 20 lei bucata le-am gasit cu 11 lei/bucata pentru fata si 15 lei/bucata pentru spate.

Astazi am reusit sa schimb in parcare flansele de la Tico, apropos: este o masine imprumutata. Nu imi permit deocamdata o a doua masina in familie, recunosc sunt pasionat de topicuri de vorbit discutii si vise ude.

Nu-i asa ca viata este frumoasa?

Toate cele bune si tie!

Share this post


Link to post

Ideea era alta, Cumnatul a vrut sa reflecte faptul ca in Romania inca se mai practica munca comunista, adica romanul se duce de scarba la jobul care il are si nu pentru ca-i place ci pentru ca are nevoie de bani.

La inceput insa toti poate dau de un job care in primele faze este frumos iar apoi devine din ce in ce mai urat.

Idealul tuturor este sa devina propriul lor sef, dar in realitate majoritatea nu fac nimic in privinta asta. Daca observa vreun magnat care a ajuns sus, toata lumea il uraste, pentru ca nu are banii lui, dar la inceputuri el a plecat de la impachetat pungi, iar altii de la debarasat tavile.

Toti pleaca de jos, nimeni nu se naste in fotoliul de director.

Asta este o categorie. Cea de-a doua, sunt cei care stiu sa-si conduca o firma si sa mentina ridicat moralul angajatilor, ei sunt cei care pun pret pe angajati astfel incat sa se realizeze planul final de productie.

Dar mai rar asa ceva in Romania, unde comunstii sunt la fiecare colt de strada. Dar din fericire exista, problema insa intervine atunci cand un comunist ajunge sa ocupe un loc intr-o functie de conducere si incepe sa schimbe mersul treburilor din acea companie.

 

Ca urmare, jobul perfect nu se poate spune ca exista, dar daca TU te duci la un job si te duci sa suporti chinuri cu gandul ca trebuie sa faci si treaba asta ca ai nevoie de bani, in loc sa te reorientezi in acelasi timp catre alt job care poate ti se potriveste de minune.

Parerea mea este, ca ATITUDINEA e totul.

Share this post


Link to post

@Tommy

... insa daca te intorci la serviciu, din nou iti vei petrece marea majoritate a timpului facand "ce vrea sefu'" si nu "ce vrei tu" :)

 

Cred ca exista un venit critic peste care banii nu mai aduc confort suplimentar si prin urmare (cel putin dupa parerea mea) ar trebui sa treaca pe planul doi... si nu cred ca pragul asta e unul de neatins, ci e surprinzator de coborat, insa multi care l-au depasit continua sa alerge dupa cai verzi pe pereti din inertie, sau din motive discutabile... de unde si intrebarea mea.

 

@Matiz

Faptul ca toti pleaca de jos e fix o utopie comunista... ar fi frumos sa fie adevarat, insa nu e. Exista si unii care chiar pleaca de jos insa sunt o minoritate.

Nu toata lumea are fibra afacerilor si nici stofa de sef, si daca le dai un post de conducere ii faci nefericiti. Astia ar trebui sa moara saraci si frustrati?

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Eu n-am o problema cu un venit maximal, accept sa imi mareasca oricat salariul :) )

Bre, secretul nu e sa urmaresti banul, ci sa fie fun ceea ce faci, indiferent ca faci ca alegi tu sau ca aia trebuie sa faci prin prisma a ceea ce ti se cere.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Luati drept exemplu concret sefia noastra, domnilor. V-a cerut cineva vreun ban? NU! Deci, lucra din placere, astfel, nu putem afirma ca asa ceva nu exista. Spre ex eu as vrea sa ma fac popa (sa-mi spun si eu ofu' na).

Share this post


Link to post

Jobul perfect? Dupa cateva luni de cautari fara prea multe raspunsuri incerci orice! Mai mai ca-ti vine sa te-ntorci la jobul de la care ai plecat mandru cu capul sus pentru ca nu faceai ce-ti place ci doar ce vor sefii.

Adevarat Tommy, in lumea perfecta, cand ai jobul perfect urmaresti doar sa-ti faci viata mai placuta prin ceea ce faci la serviciu, practic nu te intereseaza numarul banilor, ci ce poti cumpara de ei.

Si ca sa nu fiu total offtopic, jobul perfect ar fi unul tehnic, mentenanta sisteme, productie etc. N-am o problema cu functiile de conducere dar nu stiu daca m-ar face fericit. La jobul perfect trebuie musai sa ai un manager din EU de vest, sau un roman care a crescut ierarhic dupa '89 si un colectiv ok apropiat de varsta ta. Restul e cancan, pauze de masa si state de salarii. :D

Edited by big2shae

Share this post


Link to post

Sofer de tir, intodeauna pe rute diferite.

Share this post


Link to post

Eu nu cred ca exista un job perfect la nesfarsit, cu mici exceptii oricare ar fi el dupa un timp te vei plictisi si va aparea altul si mai perfect :D Asta mai ales daca te-ai obisnuit deja sa le schimbi...

Share this post


Link to post

Prerea mea e ca nu exista job perfect. Orice job la un moment dat ori te plafonezi, ori se repeta si devine plictisitor, moment in care trebuie sa il schimbi, asta daca vrei sa progresezi.

Share this post


Link to post

Sofer de tir, intodeauna pe rute diferite.

Si ieri ruta a trecut prin Cluj, nu :D ? Inconfundabil numar :P

Share this post


Link to post

Adica nici in celalalt capat de tara nu ma pot ascunde? :D ..m-ai vazut fara sa dai claxoane, flashuri?

Share this post


Link to post

E inconfundabil Ghita cu al sau numar. Defapt v-am vazut si la volan. Eram pieton, chiar la intrare in oras, dupa Polus Center.

Share this post


Link to post

De fapt, jobul perfect chiar exista, dar numai daca vrei. Nu poti sa stai la birou sau unde iti desfasori activitatea facand acelasi lucru ca un robot, spre exemplu, sa transcrii documente pe suport electronic. Asta devine enervant chiar daca iti place si esti propriul tau sef.

Daca tot suntem in domeniul automobilistic, luam prin absurd ca unul dintre cei care au postat aici isi deschide un salon de tuning, unde fiecare masina venita reprezinta o provocare, ma indoiesc ca aici ai putea sa te plictisesti. Intervin ideile, modul de lucru, asta daca nu te axezi pe modele care le-ai facut deja si nu vii cu nimic nou.

Dar asa cum am spus, totul e sa vrei, normal ca vei incerca mai multe pana vei gasi unul care sa iti placa.

Iar plafonarea ar interveni doar atunci cand vei face numai acelasi lucru si nu unul care se modifica pe parcurs, adica sa ai grija de mentenanta unor sisteme dintr-o cladire de birouri. O provocare ar fi daca ai fi web designer.

Sunt doar cateva exemple, dar sper ca mi-ati prins ideea.

 

Eu momentan incerc sa razbesc printre rechinii de la mine din oras care au preturi extraordinar de mari la reparatii laptop-uri.

Profita de treaba ca cetatenii sunt dependenti de tehnologie si le tranteste un pret de 100 euro pentru repararea unui chipset grafic.

Eu o fac pentru jumatate din suma si ofer si garantie. Dar sunt inca la inceput si inca nu am reclama. Noroc ca am prieteni.

Edited by matizdepitesti

Share this post


Link to post

E discutabil rau.

La orice job ajungi la un nivel cand nu mai prezinta o provocare, de exemplu, eu fac mecanica din pasiune insa sunt convins ca daca as lucra zilnic asa ceva nu ar mai fi amuzant deloc, intervin deadline-uri, lucru peste program...etc.

Cele mai apropiate de job-ul ideal sunt (in viziunea mea) cele de creatie si cercetare, din pacate in Romania sunt destul de rare, si chiar si aici se ajunge intr-un final la un nivel unde nu mai prezinta o provocare.

 

PS mai offtopic asa, daca reparatia aia de cip-uri video o realizati cu "reflow" spun din experienta ca nu tine prea mult in timp, Trebuie "reballing", poate baietii care cer 100 euro au instalatie pentru asa ceva (desi ma indoiesc) :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Off-topic: Imi pare rau ca nu a tinut la tine, probabil nu a fost efectuata corect. Degeaba ceri reballing daca nu au materialul de lipit care trebuie, plus ca astia ai nostri nu au rabdarea chinezilor, cei care spun ca fac reballing nu fac decat sa schimbe materialul vechi cu alt material din aceeasi gama, rezultatul fiind zero, iar instalatia aia e doar asa de aparenta, lucrarea tot cu manutele se face. Problema consta in constructie... dar in fine.

 

ON Topic

 

Chiar joburile de creatie/cercetare sunt cele mai vizate pentru asta, dar nu-mi spune ca daca vrei sa cercetezi fenomenul de desertizare a Romaniei nu te apuca plictiseala :) )

Edited by matizdepitesti

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Intr-adevar, nu a fost efectuata corect insa a reusit, placile respective functionand corect o perioada. Ma refeream ca nu tin in timp, cele 3 placi video (fiindca despre asta e vorba) au revenit la "artefacte" in aproximativ 2 luni.

Una din ele in particular a fost "incalzita" de cel putin 20 de ori, de fiecare data a functionat o perioada care se scurta dupa fiecare operatiune si ajunsesem sa o "incalzesc" saptamanal, moment in care am renuntat la ea.

 

PS O mai am acasa aruncata pe undeva, am zis sa nu pacalesc lumea, sa o fac si sa o vand. Era un nvidia 8800 gt, ca de altfel si celelalte 2, a fost o problema generala la modelul asta.

 

PS Pe de alta parte am si un laptop pe care il suspectez ca a avut aceeasi problema, are cam 1 an de la reparatie (a fost facuta la un atelier specializat) si problema se pare ca a disparut. Acum nu stiu exact ce metoda au folosit acolo dar mi-au luat cam 200 ron pe reparatie.

 

PS2 asta e metoda?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Bre, dar nu vreti voi sa va mutati la topicul dedicat?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...