Jump to content
Sign in to follow this  
matizdepitesti

Scoatere Volan Matiz.

Recommended Posts

Salutare,

 

Incep prin a descrie problema:

 

Am achizitionat la inceputul acestui an un Matiz E2 la care am facut multiple imbunatatiri, iar acum ca am timp destul am zis sa ma ocup de caloriferul din interior deoarece imi pierde lichid si se prelinge in mocheta pasagerului.

 

Am inceput demontarea, dar m-am blocat la volan, bine ca am inceput din interior inainte sa golesc instalatia de antigel, caci pentru mine presupune sa dau jos galeria de admisie pentru a avea acces la furtune, deoarece nu detin elevator.

 

Am incercat sa trag de volan in toate directiile, l-am ciocanit in ax, am dat cu podul palmelor in spatele voalnului, dar nimic... el e tot acolo.

 

Asadar, in afara de presa de volan prevazuta la service-urile Daewoo, mai exista vreo oarecare solutie care a dat rezultate?

 

Va descriu operatiile:

 

Dat jos claxon, desfacut mufe claxon, dat jos cochilie volan, desfacut siguranta piulita, desfacut piulita, incercare desfacere volan.

 

Daca mai exista (desi nu cred) vreun element de siguranta care face imposibila scoaterea volanului va rog sa-mi spuneti, in caz contrar, ma vad nevoit sa ma duc la service pentru scoaterea volanului.

 

Sunt curios cat vor fi costurile.

Share this post


Link to post

E nevoie de 2 persoane. Unul, trage de volan inspre el, al doilea cu ajutorul unui ciocan si al unei bare de fier (o teava o dalta ceva) da una tare in centrul axului, si atunci se desface.

Share this post


Link to post

NUUUUUUUU

Nu bati in axul volanului, nici cu ciocan, nici cu dalta, ca strici filetul.

Scoti piulita lui, pui alta pe care o strangi doar 4-5 ture si bati in piulita.

Poti bate direct in piulita originala, cu conditia sa folosesti o piesa din metal mai moale, in niciun caz dalta de otel.

Share this post


Link to post

A fost asa cum zice Razor, intr-adevar, cei de la service au folosit un dorn mai mare si au dat cu ciocanul, recunosc, ceva mai multa forta decat am dat eu, dar era sa le zic "Baaah, directia mea"

Acum astept sa vina un mecanic sa-mi desfaca partea din fata de la motor, mai exact rampa de injectoare si galeria de admisie, pentru ca sa am acces la furtunele caloriferului.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

NUUUUUUUU

Nu bati in axul volanului, nici cu ciocan, nici cu dalta, ca strici filetul.

Nu intelegi. Nu se bate in lateral si astfel nici pe filet. Se scoate piulita si dupa aceea se bate in CENTRUL axului si asa nu ai nici o treaba cu nici un filet.

 

Am atasat si un desen, dreptunghiul orizontal este axul, cel vertical este volanul, se bate unde indica sageata.

post-20306-0-25438100-1344204520_thumb.jpg

Edited by White Shadow

Share this post


Link to post

White Shadow, ideea ta e un pic ciudata... ca sa folosesti ceva sa stea proptit in centrul axului, te alegi cu lovituri la maini, caci forta de lovire a ciocanului necesara la mine a fost destul de mare, mult mai mare decat am dat eu si am ciocan de 3 kg.

Dornul care presupune ca-l folosesti tu acolo, nu stiu daca ar rezista, plus de asta, prefer un dorn mai sanatos si moale decat unul subtirel si tare care sa se faca bucati.

In orice caz, cei de la service au folosit metoda descrisa de Razor.

Share this post


Link to post

Salut,

Tot legat de volan, e normal ca axul acestuia sa aiba un mic joc?

Share this post


Link to post

Nu, la roti nu are joc, daca fac stanga-dreapta 5mm se vad rotile cum se misca, are joc doar axul in butucul ala unde se roteste (sunt la pamant cu denumirile, am pus o poza, sa nu va amuzati prea tare :) ...).

Merci, Ionut!

post-36075-0-29742500-1347353995_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:lavolan: Am inteles, e OK atunci...

Cred ca m-am asteptat la prea multa perfectiune din partea gandacilor... Glumesc :lollol: am zis sa intreb, ca-i legat de directie.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...