Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Cineva mi-a recomandat pt curatarea injectoarelor si alte dastea sa pun kerosen in benzina cam 2-300 ml la un plin de benzina .

Ati auzit despre asa ceva? Se poate face asta fara sa-ti distrugi motorul? Kerosen am facut rost dar nu prea imi da mana sa fac asta.

Am un cielo gle an fabricatie 95.

Share this post


Link to post

Apa de ploaie, Kerosenul este o motorina "lesinata" :mrgreen: .

Sunt unii care il confunda cu benzina de avion!!!!!!

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Benzina de avion are cifra octanica de 115 dar are si ceva Pb in ea...

Share this post


Link to post

Plumbul nu conteaza ca in 95 Cielo era non euro, deci nu avea catalizator.Plumbul omoara catalizatorul, asta e motivul pentru care se foloseste benzina fara Pb.

Share this post


Link to post

La Espero 1.5 desi e non euro, daca pui benzina cu plumb il zapacesti, si nu are catalizator. Deci omoara si sondele lambda.

Share this post


Link to post

Kerosenul nu este nicidecum o motorina lesinata,cum zice un necunoscator,pe aici.Asta,macar pentru faptul ca puterea calorica minima a unui Kg de kerosen este egala cu cea maxima a unui Kg de motorina.Daca nu era asa,ati fi vazut motoare cu reactie alimentate cu motorina,ceea ce ar fi fost interesant.

De fapt,kerosenul este varianta de calitate superioara a vechiului petrol lampant,cu care era iluminata Romania pe vremuri si chiar si acum,in prea multe cazuri.

Share this post


Link to post

Motorul suporta destule.Problema este numai cat si cu ce urmari.Stiu persoane care au folosit timp indelungat chiar gazolina(ceea ce este un produs secundar al petrolului).Numai ca masina era Dacia,iar reparatia generala periodica era ieftina,comparativ cu economia obtinuta.Ceea ce nu mai e cazul in prezent.

Revenind la kerosen,trebuie spus ca are o cifra octanica foarte mare,de circa 130,.Din punct de vedere chimic,kerosenul este destul de apropiat de motorina si foarte departe de benzina.A fost folosit(si inca se mai foloseste)in automobilism.Concret,este vorba de motoarele diesel,unde o cantitate de maximum 30% amestecata cu motorina,impiedica concentrarea parafinei pe timpul iernii in cazul lipsei sau insuficientei aditivilor obisnuiti in prezent.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

de altfel, toate produsele de curatat injectoare contin kerosen, a se vedea etichetele, Casite si STP folosesc asa ceva.

Share this post


Link to post

Kerosenul nu este nicidecum o motorina lesinata,cum zice un necunoscator,pe aici.Asta,macar pentru faptul ca puterea calorica minima a unui Kg de kerosen este egala cu cea maxima a unui Kg de motorina.Daca nu era asa,ati fi vazut motoare cu reactie alimentate cu motorina,ceea ce ar fi fost interesant.

De fapt,kerosenul este varianta de calitate superioara a vechiului petrol lampant,cu care era iluminata Romania pe vremuri si chiar si acum,in prea multe cazuri.

De unde le scoti "sefule"?

Puterea calorica la kerosen este mai mica decat la motorina pentru cultura ta generala.

Aia cu 130 cifra octanica in ce film a fost" Mad max" sau "NASCAR VIATA MEA" :shocking:

Share this post


Link to post

De la scoala,,sefule``!Ai dreptate ca sunt sef,la 42 de ani dupa ce am absolvit facultatea.Si,ghici,ce facultate?Calculul si constructia utilajului chimic si al rafinariilor.Asta,numai pentru ca ai intrebat,altfel,nu-ti spuneam.Dar,nu e nevoie sa inveti atat ca sa stii astea.In zilele noastre le gasesti pe internet,intr-o forma accesibila oricui.

Daca te pricepeai la geografie si aveai si spirit de observatie,vedeai ca stau la Navodari,unde este cel mai mare combinat petrochimic din tara asta.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

De la scoala,,sefule``!Ai dreptate ca sunt sef,la 42 de ani dupa ce am absolvit facultatea.Si,ghici,ce facultate?Calculul si constructia utilajului chimic si al rafinariilor.Asta,numai pentru ca ai intrebat,altfel,nu-ti spuneam.Dar,nu e nevoie sa inveti atat ca sa stii astea.In zilele noastre le gasesti pe internet,intr-o forma accesibila oricui.

Daca te pricepeai la geografie si aveai si spirit de observatie,vedeai ca stau la Navodari,unde este cel mai mare combinat petrochimic din tara asta.

Vezi ca faci o mare greseala, kerosenul nu are cifra octanica ci cetanica ptr ca este f similar cu dieselul

Vad ca esti...

'mare sef" dar te ocupi de vanzari vechituri!!!!!!!!!!!

DAAAAAAAAA ,eu locuiesc in Bucuresti unde sunt cele mai multe benzinarii :-@

Mosule esti tare nu pot sa ma abtin,asta care facultate este a-II- a sau a 13-a.

Iat ce scrie domnul @nluncasu

Prietene,cel ce a postat anterior,a facut ieri o reparatie la o masina veche de 4 ani.Eu am rezolvat prin resoftare,(e drept,cu mare intarziere) o problema aparuta la o masina veche de o saptamana.E bine sa te dai un fel de guru al rezolvarilor in domeniu,dar nu cu mine.Acum 2 luni s-au implinit 41 de ani de cand am absolvit,ghici ce,facultatea de mecanica.Si pe vremea aia,nu erau cursuri cu plata.

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Pai,daca esti tanar,nu stii.Pe vremea aia,cea amintita era o sectie a facultatii de mecanica.Asa ca,te-ai zbatut degeaba.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...