Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Detergenti Casa

Recommended Posts

Unii o sa rada, altii o sa ma injure, va rog sa ma ajutati insa cu niste .. detalii.

Daca aveti rabdarea si timpul sa specificati fiecare ce detergent folositi ( ma refer la cele pt masina de spalat si la cele pt vase ) si de ce ?

 

Se vrea un studiu de piata intrucat ma preseaza cineva sa facem afacerea lui peste sa aducem detergent bun si ieftin cica de afara ca s-ar vinde.

Din ce am vazut sunt ceva siteuri prost promovate care vand asa ceva si se iese cam la 5-6-7-8-10 RON / L de detergent ( sau kg )

 

Asadar ca sa va fac raspunsurile mai usoare va pun niste intrebari exacte :

 

1. Cam cat dati acum pe L de detergent.

2. Dupa ce vi s-ar oferii un tester gratis ( 1L ) si evident daca ati fi multumit de el ati avea o problema sa folositi produsul respectiv chiar daca e .. no name ?

3. De ce NU cumparati deja acei detergenti cica import tara straina mai ieftini decat cei de la noi ?

 

Multumiri multe pt cine are rabdarea sa ma ajute !

Eu nu cred ca e mare afacere decat sa ai ceva multicei bani sa faci retea de distributie dar nu e cazul. Omul insa nu are treaba cu mediul online si m-a rugat sa ma interesez, nah, ma interesez.

 

Mercic !

Share this post


Link to post

1. Sincer? Habar n-am. Ma duc in Cora, vad care e mai avantajos si potrivit bugetului din momentul respectiv (ca raport pret/greutate) si il pun in cos - in general aceleasi marci (Tide la rufe, Fairy respectiv Finish pt. vase)

2. Da, as avea o problema - Nu-l gasesc in hypermarket / magazinul din colt fix atunci cand vreau sa-l cumpar, iar sa ma intalnesc cu cineva pt. 1L de detergent e mai mare daraua decat ocaua.

3. Din cauza la 2 si pt. ca eu inca ma incapatanez sa nu cred in partea cu "pentru RO sunt mai proaste"

Share this post


Link to post

Off-topic. Se zice ca produsele fabricate lunea in Germania sunt destinate pietelor est-europene.

On-topic:La punctul 2 ,nu conteaza,atata timp cat este bun.La 3, de unde? Iar la unu ,Ariel pentru casa si Pur pentru bucatarie.Pretul?Nu stiu! Ma interesez!

Share this post


Link to post

1. Se pare ca sunt 3 zone de productie care sunt apetisante ca si raport calitate / pret : Germania, Italia si Ungaria.

N-am zis cantitate caci de fapt asta e marea teapa, de multe ori iei mai mult la bani mai putini dar trebuie sa si folosesti mai mult pt a spala aceeasi cantitate de rufe ca cel mai scump. Din ce am citit si calculat pe gramaje confirm ziselor producatorilor si a lui google translate sunt multe care aparent sunt mai scumpe decat cele mai ieftine dar din cle care dai cu pana la 15 % mai mult speli, teoretic cu pana la 50 % mai mult. Acum, oricum trebuie testate, clar daca te apuci de asa ceva, testezi si vinzi doar ce intradevar e cel mai bun calitate/cantitate/pret.

3. E plin netul de ei, special ariel la galeti pana la 20kg cam la 100 Ron deci practic 5 RON / kg. Iei o data si...

 

 

Ideea afacerii este ca daca intr-adevar se vinde doar ce e mai bun, pe testate, gratis, cine va lua va lua.. cam toata viata ca nah, trebuie sa speli si daca mai ieftin oricum nu o sa exista atunci acea locatie a clientului devine punct fix de comanda lunara.

Se alcatuiesc astfel trasee si se livreaza de catre firma asa cum livreaza Pepsi racoritoare la buticuri.

La inceput fiind putini clienti firma o sa mearga pe minus, evident, nah, e si normal sa investesti un timp.

 

Evident intra in subiectul intrebarilor orice forma de .. chimicala de casa, de la detergenti la spalator de covoare.

 

( ma gandesc ca un test ffff obiectiv ar fi o duzina de tricouri albe / negre / colorate , spalate cate unul cu fiecare tip de detergent samd ; adica se pot trage niste concluzii empirice nu subiective, ramanad doar aspectul mirosului )

 

Multumesc pentru raspunsuri, mai asteptam si parerea altora.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Eu nu vreau sa-ti tai curajul, si asa putin din cate se vede in primul post, dar ca sa intri pe o piata atat de puternica trebuie mult, mult mai mult decat un/niste topic/e si cateva pungi gratis, probabil mai putine decat da un candidat la o primarie de sat unor amarasteni care iau tot ce e moca si apoi intorc c.. spatele.

Se vrea un studiu de piata intrucat ma preseaza cineva sa facem afacerea lui peste sa ..

Share this post


Link to post

N-am zis cantitate caci de fapt asta e marea teapa, de multe ori iei mai mult la bani mai putini dar trebuie sa si folosesti mai mult pt a spala aceeasi cantitate de rufe ca cel mai scump. Din ce am citit si calculat pe gramaje confirm ziselor producatorilor si a lui google translate sunt multe care aparent sunt mai scumpe decat cele mai ieftine dar din cle care dai cu pana la 15 % mai mult speli, teoretic cu pana la 50 % mai mult.

Aici, daca imi raspundeai mie (banuiam ca o sa se intepreteze gresit):

Vroiam sa spun pret/greutate din acelasi produs (acelasi model de Tide, de exemplu, la pungi de 1kg/3kg/5kg/12kg/etc.), bineinteles ca nu are rost sa compari 12Kg de Tide cu 12Kg de Bonux.

 

[off-topic]: Si eu spalam cu Ariel inainte, dar, ca orice om normal, il mai foloseam si la altceva (spalat maini murdare de unsoare, etc.). La rufe nu am probleme, cred ca si Dero m-ar multumi (in 99% din cazuri hainele sunt murdare doar de praf/transpiratie). Dar am fost odata la cineva care avea Tide. Nu mi-a venit sa cred cat de bine si de repede mi-a curatat mainile de vaselina pe care o aveam.

Share this post


Link to post

1. Intre 8-10 ron/kg, dar nu mai mult.

2. Daca as fi multumit ( ma intereseaza cateva aspecte: solvabilitatea in apa rece, sa nu irite pielea copilului, puterea de curatare) l-as folosi.

3. Am cumparat un detergent lichid fabricat in Cehia (Tesco Value), care mi-a satisfacut toate exigentele de la pct 2, chiar daca e no-name si pretul a fost de 7 ron/l., insa nu cred ca-l voi mai gasi. Il pot compara cu Ariel si Tide ca putere de spalare si nu am folosit mai mult decat instructiunile de pe sticla, cu apa rece.

Edited by cristics

Share this post


Link to post

1.cam ce gasesc la oferta - mai putin d-alea cu porc cu moneda pe ele - gen savex sau marci proprii de magazine ieftine

2.daca e ok, nu

3.pentru ca in galetile alea de care ziceti voi naiba stie ce pun aia de le aduc. E o problema psihologica de incredere. Cu toate ca si in alea "in tzipla" naiba stie daca sunt ok sau nu, dar macar n-am avut surprize.

Share this post


Link to post

Cumnate, mi-ar placea sa te ajut, da' sa-mi trag una daca stiu care sunt raspunsurile la intrebari.

La detergentul de rufe am vazut ca nevasta-mea e fidela unei marci, insa nu stiu sa zic care, chiar daca o cumpar eu, in secunda in care a ajuns in cos am uitat ce scria pe lista

La detergentii de vase de fiecare data cumpar altul, ma uit la aroma, nu la marca... mie imi place cu mar iar nevaste-mii cu lavanda...

 

Sunt chestii care se cumpara relativ rar (stiu, poate ar trebui sa ma spal mai des :D ) si prin urmare o diferenta de cativa euroi nu e semnificativa, intrucat nu e ceva care sa fie cumparat zilnic.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Cei mai buni detergenti sunt aia care au mult text pe punga, sa aiba omul ce citi atunci cand...

Share this post


Link to post

Mai ales daca scrie in bulgara ca atunci ai si de tradus :mrgreen: .

On topic: nu stiu daca reusesti sa dezveti pe cineva de detergentul pe care il foloseste. O sansa ar fi sa discuti cu cateva magazine de cartier mai maricele si sa vinzi prin ele.

Am incercat si eu cu spuma activa pentru spalatorii auto, sapun lichid la 3 si 5 litri, detergent de vase lichid la 3 si 5 l, pasta de spalat pe maini. Concluzia e ca nu prea merita efortul. Daca ai deja o afacere ce presupune deja sa faci distributie atunci mai merita sa le vinzi ca si marfuri conexe. Din toate am ramas cu spuma activa, la restul am renuntat, dar eu deja fac distributie de alte produse si atunci mai opresc la cate o spalatorie.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...